Aj vy máte pocit, že bolesti chrbta sú dnes také časté ako jesenná nádcha? Čím to je? Čo nášmu telu chýba alebo, naopak, čoho má príliš, keď sa rozhodne potrápiť nás týmto spôsobom? Zrejme vás neprekvapí, že na svedomí to môžu mať poškodené platničky. A ako teda ťažkostiam s platničkami predchádzať, prípadne čo sa s tým dá vlastne robiť, keď už nás postihnú? Dosť bolo otázok, poďme hľadať uspokojivé odpovede!
Ako sa prejaví poškodenie platničky?
Zistiť, že máte problémy s platničkami, nie je úplne jednoduché. Prejavy totiž nie sú vôbec jednoznačné, zvlášť, ak postihnutý nemá dostatočné teoretické informácie. A o akých prejavoch je reč? Ide o bolesť chrbta (postupom času čoraz silnejšiu) či bolesť, vystreľujúcu z chrbta do rúk a do nôh, ako aj nepríjemné mravčenie v rukách a nohách.
Bolesti bývajú lokalizované v driekovej oblasti. Vtedy najčastejšie hovoríme o vyskočenej platničke (hernii). Dochádza k nej poškodením štruktúry chrbtice. A čo to tá platnička vlastne je? Predstavte si chrbticu, zloženú približne z tridsiatich stavcov. Medzi každými dvoma stavcami sa nachádza medzistavcová platnička, ktorá je akoby nárazníkom medzi stavcami, a to pri pohybe, ohýbaní, záklone a podobne.
Zaujme ťa: Placebo efekt: Odhaľ skutočnú pravdu o liekoch, ktoré užívaš!
Ešte kúsok anatómie...
Platničku tvorí rôsolovité jadro (ktoré, mimochodom, začína strácať svoju pružnosť už po 20. roku života) a takzvané väzivové prstence. Akonáhle dôjde k poškodeniu platničky, vysunie sa medzi dva stavce a v prevažnej miere začne tlačiť na nerv. Faktom je, že poškodené platničky vedia človeka veľmi potrápiť, pretože sú sprevádzané naozaj nemalou bolesťou. Môžeme teda hovoriť o výraznom zhoršení kvality života. Vtedy prichádza na rad odborný lekár a častokrát aj rôzne zákroky, podľa závažnosti problému. Začína to totiž občasnou bolesťou chrbta a končí tým, že máte problém vstať z postele, kedy vysunuté platničky tlačia na nervy. V tejto fáze už môže mať postihnutý aj problém s močením a stolicou.
Poškodené platničky trápia obrovské percento ľudí
Dokonca aj ischias – zápal sedacieho nervu má na svedomí posunutá platnička. Platničky sa časom opotrebúvajú, oslabujú a keď sme v úvode spomenuli, že ide o taký častý jav ako obyčajná nádcha, tak doplníme, že problémy s platničkami má za svoj život až neuveriteľných 70 % ľudí.
Za problémami s platničkami stoja tieto faktory:
- časté nosenie topánok s vysokými podpätkami a nosenie kabelky na jednom pleci
- dlhé sedenie
- fyzická záťaž a zdvíhanie ťažkých bremien
- nedostatok pohybu a cvičenia
- nesprávny postoj
- prudké rotačné pohyby alebo prudké trhnutie
- zlá životospráva a nadváha
Bude sa ti páčiť: Gyrotonic: Nový fitness trend, ktorý ťa dostane svojimi účinkami!
Váhanie s návštevou lekára sa nevypláca
V prípade, že problémy s platničkami majú miernejšiu formu, lekár nasadí rehabilitácie, masáže, odporučí teplo, kúpele a rôzne špeciálne masti. Neváhajte ho preto navštíviť pri akomkoľvek podozrení na poškodenie platničky – tu sa totiž prílišné vyčkávanie skutočne nevypláca.