Ak vám chýba leto a teplo, pripomenúť si ho môžete chvíľou strávenou v saune. Saunovanie je skvelý spôsob na odbúranie stresu, relaxáciu a oddych pre telo i dušu. Niet sa čoho obávať, sauna je stvorená takmer pre každého.
Saunovanie v sebe skrýva mnoho dôvodov na to, aby ste s ním začali. Okrem toho, že svojmu telu i mysli doprajete odpočinok, odbúrate stres a únavu, môžete si vybudovať prospešnú záľubu, ktorá zlepší vašu kondíciu aj zdravie. Popri práci či škole, starostlivosti o rodinu a plneniu si iných povinností, je saunovanie ideálny spôsob, ako si dopriať potešenie a nabrať novú silu.
Bude vás zaujímať: Detox: Zbavte sa toxickej závisti
Saunovanie? Jednoznačne áno!
Stále váhate, či je sauna pre vás správnou voľbou? Ponúka mnoho výhod prospešných pre fyzickú kondíciu a psychickú rovnováhu. Pri zvýšenej teplote vzduchu stúpa pulzová frekvencia, čím sa zvyšuje prekrvenie, a tak sa posilňuje imunitný systém i krvný obeh. Pri pobyte v saune sa otvárajú kožné póry, prečisťujú sa, čím sa telo zbavuje toxických látok. Saunovaním sa zbavujeme odumretých buniek vonkajšej vrstvy pokožky, a tak sa stáva hebkejšia, pôsobí mladšie a krajšie.
Bude vás zaujímať: Akné aj po tridsiatke? Zbavte sa ho raz a navždy!
Okrem toho sauna likviduje stres a negatívnu energiu. Po pravidelnom saunovaní sa budete cítiť uvoľnenejšie a oddýchnuto. Teplo uvoľňuje svalstvo, odbúrava napätie a nervozitu. Ďalej sauna prečisťuje dýchacie cesty, prispieva k ničeniu baktérií a vírusov. Priaznivo pôsobí aj na krásu. Už po troch návštevách sauny sa telo zbaví približne litra až litra a pol potu. Odplavia sa z tela mliečne a tukové kyseliny, zvyšky liekov a rôzne choroboplodné zárodky.
Bude vás zaujímať: Psychohygiena: Zatočte s negatívnou energiou a stresom
Rôzne druhy sáun – vyberte pre seba tú správnu
1. Fínska sauna
V týchto saunách sa teplota vzduchu pohybuje od 80 °C do 110 °C . Vlhkosť vzduchu je minimálna, mala by sa pohybovať medzi 8-15 %. Doba pobytu v saune je individuálna.
Fáza ohrievania: V tejto fáze dochádza k intenzívnemu poteniu, pokožka sa zbavuje cez póry nečistôt, vylučujú sa z tela toxíny, pokožka sa prekrvuje, povzbudzuje sa látková výmena.
Fáza ochladenia: Je rovnako dôležitá ako prvá fáza. Prevádza sa napríklad v studenej sprche, v ochladzovacom bazéne alebo ľadovou drťou.
Bude vás zaujímať: Teror v práci: Zakročte voči šikane na pracovisku
2. Infrasauna
Tento typ sauny funguje na báze infračerveného žiarenia, ktoré pozitívne vplýva na kĺby a svaly, detoxikuje telo, pokožku, posilňuje obranyschopnosť. Teplota vzduchu sa pohybuje maximálne na úrovni 60 °C, vlhkosť je do 50 %.
3. Vlhká sauna
Tento typ sauny organizmus znáša ľahšie. Dôležité sú dve hodnoty – teplota 80 °C a 80 % vlhkosť vzduchu. Vo vlhkej saune sa využíva aj aromaterapia, teda do vzduchu sú pridané rôzne vône.
Bude vás zaujímať: Nespavosť už nebude váš problém: Privoďte si opäť sladké sny
Nesaunujte, ak...
Saune by sa mali vyhýbať ľudia, ktorí požili alkohol, tí, ktorí bojujú s vysokým krvným tlakom, s kožnými i respiračnými ochoreniami, alergici, ľudia so srdcovými ťažkosťami, s nádchou či chrípkou. Odporúča sa prekonzultovať návštevu sauny s lekárom.
Bude vás zaujímať: Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke
Chystáte sa do sauny? Pripravte sa na to:
1. Zabezpečte si pred a po saunovaní dostatočný prísun tekutín.
2. Do sauny vstúpte po sprche.
3. Vezmite si so sebou plachtu alebo osušku, ktorú si dáte v saune pod seba.
4. V saune pobudnite 5-15 minút, kým sa nespotíte.
5. Vyjdite zo sauny a osprchujte sa studenou vodou. Nebuďte v sprche dlho, pár sekúnd bude stačiť.
6. Opakujte proces niekoľkokrát za sebou.
7. Ak ste so saunovaním skončili, odpočiňte si v kresle.
8. Celý proces saunovania by mal trvať približne jednu až dve hodiny.
Bude vás zaujímať: Pozor, aby ste nevyhoreli: Burnout syndróm útočí