Mýty a pravdy o starostlivosti o zuby: Čomu si doteraz verila ty?

Dnes sme pre vás zozbierali najnovšie výpovede doktorov a vedcov ohľadne starostlivosti o naše zuby. Pozrite sa, čo je a čo nie je pravda. Čomu ste verili vy?

Čo je pravda a čo lož?

  • Môžeme použiť miesto zubnej kefky jablko? Jablko síce masíruje ďasná, ale je mýtom, že môže nahradiť čistenie zubov zubnou kefkou. Práve naopak – vďaka obsahu ovocného cukru a kyselín môže spôsobiť zubný kaz.
  • Zdravé zuby potrebujú z minerálov fosfor a fluór. Áno, sú základom zdravých zubov, no potrebný je aj vápnik. Všetky tri minerály sú potrebné pre silnú zubnú sklovinu. Ak nedávate telu dostatok vápnika, prejaví sa to aj na zuboch.
  • Energetické nápoje sú pre zuby neškodné. Omyl! Najnovšie štúdie dokazujú, že každodenné pitie týchto nápojov viditeľne poškodzuje zubnú sklovinu. Obsahujú totiž veľa kyselín. Ak sa ich nedokážete vzdať, vypite ich aspoň čo najrýchlejšie. Hneď po vypití je dobré si vypláchnuť ústa vodou a asi o 20 minút neskôr si ich dôkladne umyť.

Odporúčame: TOP chyby vegetariánov a vegánov: Ak neješ živočíšnu stravu, čítaj!

zubná hygiena

Zdroj: Shutterstock®

  • Príchuť zubnej pasty nemá vplyv na zdravie zubov. Pravda. Je jedno, či bude citrónová, mätová alebo mydlovej príchute, dôležitý je obsah fluóru.
  • Množstvo zubnej pasty je dôležité. Omyl. Pastu stačí vytlačiť asi o veľkosti hrášku. Viac zubnej pasty neznamená, že robíte pre svoje zuby viac.
  • Japonský zelený čaj má priaznivé účinky na ďasná. Áno, japonský zelený čaj posilňuje ďasná, preto len málo Japoncov trpí paradentózou. S každou vypitou šálkou tohto čaju sa zlepší kondícia vašich ďasien.
  • Kokosový olej sa možno stane onedlho súčasťou zubných pást. Nedávno totiž írski výskumníci zistili, že chráni pred zubným kazom. Zmierňuje dokonca zápal, čo znamená, že pomáha aj pri problémoch s ďasnami.
nesprávna starostlivosť o zuby

Zdroj: Shutterstock®

  • Najhoršie pre zuby je maškrtenie. Pravda. No ak siahame po maškrtách viackrát denne, je to pre naše zuby ešte horšie. Najlepšie je maškrtiť len raz a asi po 20 minútach si umyť zuby.
  • Osteoporóza sa týka len našich kostí. Omyl. Postihuje aj našu čeľusť a zuby sa pomaly uvoľňujú. Ak nám hrozí, že nám zub vypadne, môže to byť prvým príznakom tejto choroby.
  • Dentálna hygiena u zubára by mala byť pravidelná. Ak chcete pre svoje zuby niečo naozaj urobiť, dajte si záležať a chodievajte pravidelne na dentálnu hygienu k vášmu zubárovi každých 3 až 6 mesiacov. Je dokázané, že výrazne zlepšuje stav a zdravie vašej čeľuste.
  • Staré amalgánové výplne sú zdraviu škodlivé. Omyl. Dnes už vedci potvrdili, že nám z nich nehrozia žiadne alergie a nie je žiaden dôvod sa ich vzdať.
  • Precitlivenosť zubov je najrozšírenejším problémom. Najčastejšou príčinou je nesprávne čistenie zubov. Veľa ľudí pri čistení zubov tlačí prisilno zubnú kefku na zuby a ďasná.

Pozri aj: Epsomská soľ nad zlato?! Skutočne je nenahraditeľná a telu prínosná?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

10 komentárov

Ondakova Iveta

Ondakova Iveta

19.02.2013 19:48

Zúbky sú velmi dôležitá súčast človeka, vela si ich všímam aj u mužov....aj ked genetika niekedy nepustí pravidelná starostlivost dokáže vela zachránit:)

Vaše meno:

K8ty

K8ty

19.02.2013 20:06

super clanok :)
 

Vaše meno:

Martina Sentešová

Martina Sentešová

22.02.2013 12:02

ja som nikdy nemala problem zo zubami.je to ozaj v genetike.

Vaše meno:

Katka3

Katka3

26.02.2013 20:24

zdravé zuby a pekný úsmev = u mňa neodolateľná kombinácia :) 

Vaše meno:

Miroslava Mertelová

Miroslava Mertelová

24.03.2013 19:32

Maškrtenie zubom škodí,no niekedy si treba dopriať aj kúsok radosti a potom si rýchlo umyť zúbky!

Vaše meno:

Tunka

Tunka

24.03.2013 19:35

o zuby sa treba starat, lebo ked zacnu boliet, clovek nevie, co uz by od bolesti robil

Vaše meno:

Natasino

Natasino

25.03.2013 12:02

Mam dve deti, jednoi ma krasne zdrave zubky, druhe kazive. Staraju sa o ne rovnako... Z toho mi vyplyva, ze na zuby vplyva vela inych faktorov, mozno napr. travenie, imunita... nie len samotna starostlivost o ne.

Vaše meno:

Silvia D.

Silvia D.

26.03.2013 19:07

Pre zubky je najdoležitejšia technika čistenia,pasta nie je vobec doležitá. A samozrejme pravidelna prehliadky u stomatologa, lenže tam mnohy prídu len ked už dačo boli a potom zistia že maju pokazene aj tie zuby, o ktorých to ani netušia. Len je smutne že dnešný trend krasneho chrupu zneuživaju samotný zubári, ktorý za ošetrenia pýtaju nehorazne peniaze, teda aspon vačšina. Žeby tým chceli dať signál pacientom, aby sa lepšie starali o svoje zuby a nemuseli ich navstevovat? 

Vaše meno:

Danka Šindléryová

Danka Šindléryová

05.04.2013 17:09

Najlepšie je chodievať pravidelne k zubárovi - včas dokážu zabrániť i vážnejším problém a to je nenahraditeľné !

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 17:54

Skvelý článok!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.