Chladné ročné obdobie najradšej trávime v mäkkých papučiach a teplom župane. To však už vystriedala svieža jar. Priniesla so sebou očakávané slnečné lúče, hru farieb prebúdzajúcej sa prírody, pozitívne myšlienky a akési fyzické, duševné znovuzrodenie.
Okrem pozitívnych aspektov a nenahraditeľnej sviežosti sa jar viaže aj s jarnou únavou a alergiami akéhokoľvek druhu. Nepríjemné príznaky týkajúce sa práve alergie dokážu poriadne znepríjemniť život. Aj keď má alergická reakcia predovšetkým genetický základ, na vznik a následný rozvoj ochorenia majú vplyv aj iné faktory, ako napríklad črevná flóra, výživa a dĺžka dojčenia, pracovný alebo emočný stres. Trápi vás práve tento problém, milé dámy? Tak pozorne čítajte ďalej.
Jarné obdobie
Peľová sezóna (peľ, ako hlavný alergén) má tri ročné obdobia, v ktorých dominujú rôzne alergény. Medzi hlavné patrí peľ liesky, jelše a brezy. Okrem najčastejších zdrojov sa pridružuje aj topoľ, jaseň, vŕba, javor, dub, pagaštan, orech a ihličnany. Peľové zrniečka sa dostanú do dýchacieho systému. Následne spôsobia svrbenie a upchatie nosa, pridruží sa kýchanie, nádcha, slzenie a svrbenie očí. Tým, že nosová dutina je vyradená, dýchame ústami, čo vedie k sťaženému prehĺtaniu a škrabaniu v hrdle. Okrem už spomínaných príznakov môže alergikov potrápiť aj kašeľ.
Odporúčame prečítať: Prečo do jedálnička zaradiť klíčky?
Ako si môžeme pomôcť?
V prvom rade sa treba obrátiť na odborníka v danej problematike, ktorý vám pomocou testov zistí príčinný alergén. Je vhodné sa danému spúšťaču vyhýbať, alebo užívať antihistaminiká, ktoré sa postarajú o zmiernenie príznakov. Snažte sa obchádzať miesta, kde je vysoká koncentrácia peľov. Slnečné okuliare sú v povinnej výbave, doma vetrajte krátko, ale často, ideálne skoro ráno a večer. Účinným zdrojom pomoci môže byť aj homeopatia ako doplnková metóda klasických medicínskych postupov. Pri ľahšej forme ochorenia si vystačíte s homeopatickými špecialitami, ktoré sú dostupné v každej lekárni. Pri ťažšej forme je nutné vyšetrenie lekárom homeopatom.
Odporúčame prečítať: Miroslava Masnicová – život REVLON kozmetičky
Ideálne je osprchovať si celé telo vlažnou vodou, zbaviť vlasy i pokožku alergénov. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré môžu obsahovať peľ, napríklad niektoré čaje a med. Nepoužívajte dráždivé spreje a aromatickú kozmetiku. V obytných priestoroch umiestnite zvlhčovače vzduchu, pravidelne utierajte prach. Alergiu okrem peľov spôsobujú aj drobné roztoče, ktoré sú príčinou astmy a alergickej nádchy. Preto vymieňajte posteľnú bielizeň, odstráňte príliš veľké množstvo kobercov, vysávajte dôkladne a vyhnite sa vlhkosti.
Odporúčame prečítať: Beauty recepty: Namixujte si pleťový píling pre suchú pokožku
www.thinkstochphotos.com