Čo začalo ako prelomový vynález ešte v roku 1956, kedy gombík na odkladanie budíka vôbec vznikol, to je dnes doslova závislosťou pre milióny ľudí na celom svete.
„Snooze", ako v sa v angličtine odkladanie budíka jedným klikom nazýva, je vymoženosť, vďaka ktorej si môžete pospať o niečo dlhšie, no za akú cenu?
Pravdou je, že niečo také nevinné, ako je samotné odkladanie budíka, sa môže stať veľkou nepríjemnosťou pre váš organizmus, celé jeho fungovanie a vaše biologické hodiny.
Únava vás neminie
Realitou súčasnosti je, že nemáme čas na dostatok spánku, preto musíme používať budíky. Bez nich by sme sa totiž nezobudili včas, keďže náš organizmus ešte nedostal toľko odpočinku, koľko by potreboval. Keď však máte budík na 7:30 a po 5 minútach ho odkladáte až do 8:00 či dlhšie, nie je to najlepšie riešenie.
Zaujme ťa: Privolaj si šťastie v novom roku: Tieto jedlá ti ho vraj prinesú!
Možno máte pocit, že sa vyspíte dlhšie, no v skutočnosti je vaše telo unavenejšie, ako keby ste si dali rovno budík na ôsmu. Okrem toho sa zahrávate s ohňom, pretože vaše biologické hodiny si na odkladanie budíka veľmi rýchlo zvyknú, čo vedie k zlej kvalite spánku počas celej noci.
Narušený cyklus
Každý dobre vie, že počas noci sa strieda hlboký spánok s tým ľahším. Keď spíme ľahko, telo je aktívne, nastávajú pohyby svalov a podobne. Pri hlbokom spánku náš mozog skutočne relaxuje a len ťažko sa z takého spánku prebúdzame. Spánky sa počas noci opakujú niekoľkokrát a tým, že si nastavujeme budík skôr a potom ho odkladáme, spánkový cyklus narušíme.
Keď nám budík zazvoní prvý raz, zobudíme sa a už sa nedostaneme do plnohodnotného ľahkého spánku. Len akosi prespávame do ďalšieho zazvonenia. Pravidelné odkladanie budíka teda vedie k nekvalitnému spánku a neskôr k emocionálnym abnormalitám, problémom so sústredním počas dňa, či dokonca k horšiemu výkonu pamäte.
Ako zlozvyk prekonať?
Ak ste už v odkladaní budíka až po uši, nezúfajte. Aj tento zlozvyk sa dá napraviť a prekonať, no začnite radšej už od zajtrajšieho rána. Tu je pár praktických tipov, ako sa odkladaniu budíka vyhnete.
Bude sa ti páčiť: Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.
- Budík si nastavte na hodinu, v ktorú musíte vstať, nie skôr.
- Aby ste sa vyhli tomu, že budík zo zvyku začnete odkladať, dajte si ho ďalej od postele. Budete musieť vstať, čo vás preberie.
- Ihneď po zazvonení budíka musíte svoj mozog prinútiť pracovať. Stačí 5-10 minút, možno pomôže čítanie knihy, e-mailov či prezeranie noviniek na Facebooku.
- Ak máte kávovar s časovačom, pomáha aj to, že vám káva rozvoniava po byte.
- Ak už nič nepomáha, choďte spať večer včas, aby vaše telo dostalo aspoň 7 hodín spánku. V prípade, že nezaberá ani to, skúste použiť túto technológiu!
Sami asi uznáte, že nikdy nie je lepšie začať s naprávaním zlozvykov, ako práve zajtra, kedy nás čaká Nový rok.
Vyškúšaj: Recept: Cesnaková polievka s klobáskou
Samozrejme, že po silvestrovských zábavách sa neoplatí začínať, tak to radšej nechajte na utorok.