Pozor na kliešte v prírode!

 

Príchod jari a teplého obdobia so sebou prináša aj prebúdzanie malých, no zároveň nebezpečných živočíchov – kliešťov.

 

Tí môžu spôsobiť človeku vážne ochorenia, medzi ktoré patrí aj kliešťová encefalitída, ktorá vám môže spôsobiť trvalé následky a pre jedno percento pacientov znamenať aj smrť. 

 

Výskyt na Slovensku

 

Na Slovensku sa nachádza približne 20 druhov kliešťov, z ktorých je len 5 druhov schopných prenášať baktérie a parazity. Kliešte sa vyskytujú v tzv. endemických oblastiach, ktorých máme na Slovensku 37. Patria sem oblasti pozdĺž brehov rieky Váh a taktiež juhozápadná časť Slovenska  (pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, oblasť Malých Karpát okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice).

 

 

Odporúčame prečítať: Urobte zo svojej záhrady miesto pre oddych

Kliešť

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc

 

Prisatie kliešťa môže spôsobiť prenos závažných infekčných ochorení ako kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu. Najviac kliešťov sa nachádza v lesoch, parkoch, záhradách a vo vysokých trávach, kde sa ľahko prichytia na oblečenie či kožu človeka.

 

Ak už ste objavili na tele prisatého kliešťa je potrebné ho odstrániť. Nepoužívajte žiadne oleje, ktoré by mohli kliešťa udusiť a on by vyvrhol časť nebezpečných látok do vašej rany. Vydezinfikujte okolie prisatia a potom ho slabým kývaním pomocou pinzety opatrne vytiahnite. Ranu po vybratí je nutné ihneď dezinfikovať. Potom ju niekoľko dní sledujte a v prípade silného začervenania alebo opuchu, navštívte lekára. 

 

 

Odporúčame prečítať: Ako si zútulniť balkón

Les

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa chrániť

 

Medzi najjednoduchšie ochranné opatrenia patrí správny výber oblečenia do prírody. Dlhé nohavice a tenisky zabránia prichyteniu kliešťa na vaše nohy. Taktiež sú účinné aj mnohé repelenty proti hmyzu a kliešťom, ktoré budú odpudzovať týchto drobných živočíchov. V neposlednom rade by ste nemali zabúdať ani na možnosť zaočkovania sa proti kliešťovej encefalitíde.

 

Po každej prechádzke v lese či výlete v prírode by ste si mali prezrieť celé telo, aby ste mohli kliešťa čo najskôr vytiahnuť. Tieto jednoduché opatrenia vám znižujú riziko nákazy a aj možnosť uchytenia kliešťa na vaše telo. Preto im venujte pár minút pred a po každej prechádzke v prírode. 

 

 

Odporúčame prečítať: Niekoľko dôvodov prečo sú rastliny v byte dôležité

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

01.05.2015 09:28

no veru z kliešťov mám veľkú paniku a vždy keď sa vrátime z prírody prezriem hlavne dcérku

Vaše meno:

Monika Šomšáková

Monika Šomšáková

04.05.2015 21:05

už dávam pozor aj na mojho pejska :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.