Ďumbier lekársky, latinsky Zingiber officinale, je známa kultúrna rastlina z čeľade ďumbierovité. Hoci má ďumbier i veľmi pekné kvety, najzaujímavejšou časťou rastliny je pravdepodobne práve hľuzovitý podzemok. Korene, ako aj samotná rastlina, sú všeobecne známe aj pod názvom zázvor. A čo je na závore také zaujímavé? Určite je to jeho prenikavá aróma, ako aj výrazne pikantná chuť. Je súčasťou mnohých ázijských pokrmov, no rovnako našiel uplatnenie i v tradičnej medicíne. Závor má totižto rôznorodé účinky a môže byť nápomocný pri viacerých zdravotných problémoch. Najjednoduchším spôsobom, ako využiť jeho silu, je pritom pravdepodobne príprava čaju. Aké účinky má čaj z čerstvého zázvoru? To zistíte v nasledujúcom článku!
Je zdrojom mnohých vitamínov
Zázvorový čaj sa v prvom rade oplatí piť preto, lebo obsahuje mnohé telu prospešné látky. Samozrejme, platí to hlavne v prípade čaju z čerstvého koreňa. Samotný zázvor je zdrojom vlákniny aj bielkovín. Obsahuje viaceré vitamíny skupiny B, napríklad vitamíny B1 aj B2, čiže tiamín a riboflavín. Zázvor je tiež zdrojom vitamínu C. Ukrýva aj viaceré minerálne látky a stopové prvky, najmä horčík, mangán, železo aj vápnik. Koreň je tiež plný antioxidantov, ako aj ďalších účinných látok.
Odporúčame: Ani ty nemôžeš spávať? Skús tieto osvedčené čaje na spánok!
Podporuje imunitu
Zázvorový čaj má viacero rôznorodých účinkov. Ako prvé môžeme spomenúť, že má priaznivý vplyv na imunitný systém. Zázvor okrem iného obsahuje aj spomínaný vitamín C, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému a dobrú obranyschopnosť proti infekčným a vírusovým chorobám. Zázvorový čaj tiež vďaka svojmu zloženiu pôsobí protizápalovo, antisepticky aj antioxidačne. Taktiež podporuje krvný obeh, priaznivý vplyv má aj na metabolizmus a spaľovanie tukov.
Pomáha pri nevoľnosti
Zázvorový čaj má priaznivý vplyv aj na tráviaci systém, pričom môže byť nápomocný pri mnohých zažívacích ťažkostiach a problémoch s tráviacim traktom. Hlavnou aktívnou látkou zázvoru je takzvaný gingerol, vďaka ktorému má koreň svoju ostrú chuť aj mnohé liečivé účinky. Táto látka okrem iného napríklad napomáha potláčať aj nevoľnosť. Zázvorový čaj možno podávať pri ranných nevoľnostiach aj podráždenom žalúdku, zhoršenom trávení, plynatosti, zápche či pálení záhy. Napomáha stimulovať tvorbu tráviacich štiav a celkovo podporuje trávenie.
Mnohí zázvorový čaj alebo aj zázvorové lízanky odporúčajú aj pri tehotenských nevoľnostiach. Zázvor a zložky v ňom obsiahnuté pomáha nevoľnosti potlačiť, resp. zmierniť.
Pomáha pri nachladnutí
Zázvorový čaj je skvelým pomocníkom nielen pri zažívacích ťažkostiach, ale aj pri liečbe nádchy, nachladnutia či rôznych iných ochorení dýchacieho systému. Tento čaj poriadne prehreje telo, podporí potenie a posilní imunitu. Počas liečby chrípky, viróz, prechladnutia či zápalov dýchacích ciest je potrebné myslieť aj na pitný režim a práve čaj z čerstvého zázvoru je skvelou voľbou. Prináša úľavu pri bolestiach hrdla aj nepríjemnom kašli, tiež pomáha s uvoľňovaním hlienov z dýchacích ciest.
Tlmí bolesť
Čaj z čerstvého zázvoru tiež môže byť vďaka svojmu zloženiu a mnohým účinným látkam nápomocný, keď človeka trápia rôzne druhy bolestí. Napríklad ženám môže pomôcť šálka chutného zázvorového čaju zmierniť menštruačné kŕče. Tento nápoj rovnako môže pomôcť zmierňovať bolesti svalstva, ako aj bolesti hlavy a nepríjemné migrény. Taktiež je ho vhodné piť pri žalúdočných kŕčoch.
Priaznivo vplýva na hladinu cukru v krvi
V rámci tradičnej medicíny sa zázvor a zázvorový čaj využívajú aj na znižovanie a regulovanie hladiny cukru v krvi. Pri cukrovke môže napomáhať udržiavať normálnu hodnotu krvného cukru. Zázvorový čaj tiež môže mať priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi a rovnako i na zdravie srdcovo-cievneho systému. Pravidelne piť čaj z čerstvého zázvoru sa odporúča aj pri artritíde a reumatických ochoreniach, pretože pacientom môže pomáhať zlepšovať zdravotný stav a zmierňovať ťažkosti, najmä znižovať opuchy a zápaly. Na záver nemožno zabúdať ani na to, že zázvoru sú vďaka jeho zloženiu pripisované aj protirakovinové účinky.
Odporúčame: Ako podporiť vylučovanie toxínov z tela? Ľudová medicína odporúča tento čaj!
Aktualizovaný článok: 18.12.2022