Prečo spať na ľavom boku? Je to dôležitejšie, než by ste si vôbec mysleli!

Ukazuje sa, že nielen doba spánku, ale tiež poloha, ktorú pri ňom máte, je ďalším významným faktorom pre udržanie optimálneho zdravia. Výskumy ukazujú, že pre zdravie je dobré spať hlavne na ľavom boku. Prečo?

Spánok na ľavom boku pôsobí blahodarne na srdce, trávenie aj chrbticu. A to najmä vplyvom správneho postavenia orgánov, ktoré sa môže v tejto prirodzenej polohe docieliť.

Podpora prúdenia lymfy

Ajurvéda zastáva názor, že ľavá strana je dominantná pre lymfu, takže spánok na tejto strane podporuje jej prúdenie a odtok nežiaducich látok z tela.

Lepšie trávenie

Spánok na ľavom boku zlepšuje trávenie. Nestrávené zvyšky potravy sa ľahko dostanú cez hrubé črevo, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že sa po prebudení pôjdete vyprázdniť. Taktiež vďaka tejto polohe dokáže žalúdok lepšie fungovať. Nakoľko sa nachádza v strede až na ľavej strane, tak pri spánku na ľavom boku naň netlačia ostatné orgány, čiže „visí“, čo pomáha udržať optimálnu tvorbu enzýmov a ďalších tráviacich procesov v žalúdku. To sa môže priaznivo podpísať aj na výraznom zmiernení pálenia záhy.

Zaujme ťa: Najlepšie cvičenie na ploché bruško: Pár cvikov len pár minút denne!

výhody spánku na ľavom boku

Zdroj: Shutterstock®

Chrbtica sa vám poďakuje

Pri tehotných ženách môže táto poloha zmierniť tlak na chrbticu a zvýšiť prietok krvi do maternice, ľadvín a k plodu. Vďaka miernemu tlaku na chrbticu je spánková poloha na ľavom bohu vhodná aj pre tých, ktorých trápi chronická bolesť chrbtice.

Poraďte sa s lekárom

Ak ste z nejakého dôvodu presvedčení, že viac vám vyhovuje spánok na pravom boku a ak trpíte ochorením srdca, nemusia pre vás vyššie spomínané benefity platiť. V takomto prípade sa poraďte so svojím lekárom.

vplyv spánku na ľavom boku na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Najprv si budete musieť zvyknúť

Ak ste zdraví a chcete vyskúšať, či bude pre vás zdravý spánok na ľavom boku lepší, počítajte s tým, že najprv si na novú spánkovú polohu budete musieť zvyknúť. Zaveďte jednoduché stratégie, ktoré zaistia hladký prechod. Môžete napríklad experimentovať s vystlaním chrbtice pomocou vankúšov tak, aby bolo pre vás ťažké sa v noci pretočiť na druhú stranu. Skúste tiež spať na opačnej strane postele, na ktorú ste zvyknutí. Pozornosť venujte aj výberu matraca, pretože spanie na strane môže na boky a ramená vyvíjať tlak. Matrac by mal byť preto mäkší, aby dovolil chrbtici odpočívať v prirodzenom postavení.

Neprehliadni: Kaki (hurmikaki): Ďalší exotický liek na rakovinu? Prečo ho ochutnať?

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.10.2019 08:32

Pre niektorých to chce cvik, no oplatí sa, tiež som si osvojila.

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

27.10.2019 09:24

To som už niekde čítala...No ja spávam na pravom najviacej, ale to len preto, aby som nepočula toľko manžela ako odfukuje. :O) Ale mením poloha počas spánku, takže je to vyrovnané. No zrejme na tom niečo je.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

27.10.2019 16:20

Spávam väčšinou na ľavom boku ,ani som si nevšimla koľko zdravotných výhod z toho vyplýva.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE