Prečo začať používať zelerový olej? Jeho účinky ťa presvedčia!

Zeler je typická tunajšia rastlina, ktorá je často pestovaná i v našich záhradách. Táto obľúbená zelenina sa hojne využíva pri príprave mnohých jedál, je napríklad i typickou ingredienciou do nedeľného vývaru spolu s ďalšími druhmi koreňovej zeleniny. Z rastliny sa však využívajú nielen buľvy, ale napríklad i vňať a semená, ktoré môže slúžiť ako korenina a na dochucovanie pokrmov. Možno ste o tom ani netušili, no zo zelerových semien sa vyrába aj olej. Ten má pri vnútornom užívaní mnohé pozitívne účinky na zdravie človeka. Na čo všetko zelerový olej vplýva a pri ktorých zdravotných problémoch sa ho oplatí vyskúšať? 

Spoznajte olej z jedinečných semienok

Zelerový olej sa pripravuje zo semien zeleru lisovaním za studena. Zeler voňavý, latinsky Apium graveolens, je dvojročná rastlina z čeľade mrkvovité. Údajne pochádza z južných častí Ázie. Už veľmi dávno začal byť pestovaný i naprieč Európou, pričom napríklad v pobrežných oblastiach Stredozemného mora sa vyskytuje i voľne v prírode. Zeler voňavý je charakteristický hlavne hľuzovitým koreňom a tmavozelenými zloženými listami. Počas prvého roka života rastliny rastie v podzemnej časti buľva, zvonka svetlohnedá a zvnútra biela.

Z tej ďalší rok vyrastajú hranaté stonky s perovito zloženými listami a bielymi až žltkastými kvetmi, ktoré sú usporiadané v okolíkoch. V prvom roku sa zbierajú buľvy, ktoré našli v kuchyni uplatnenie ako zelenina. Listy je možné nasekať a používať čerstvé, alebo taktiež vysušiť a uskladniť do zásoby. Drobné zelerové semená hnedej až sivastej farby, z ktorých sa pripravuje i spomínaný olej, sa zbierajú spravidla až v druhom roku života rastliny. Známe sú, samozrejme, mnohé odrody zeleru. Často pestovaný je nielen zeler voňavý buľvový, ale napríklad aj zeler stopkový.

Pozri aj: TOP pleťové oleje: Ktorý urobí zázraky s tvojím typom pleti?

zelerové semená

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky zelerového oleja?

Zelerový olej ukrýva mnohé aktívne látky, vrátane flavonoidov so silnými antioxidačnými účinkami, kumarínov, minerálnych látok či vitamínov. Podobne ako mnohé ďalšie rastlinné oleje, i tento je bohatý na zdravé tuky, hlavné rozličné nenasýtené mastné kyseliny. A aké sú jeho účinky? Olej zo semien zeleru v prvom rade pôsobí diureticky. To znamená, že z organizmu napomáha odvádzať prebytočnú vodu. Priaznivý vplyv má zároveň na močové ústrojenstvo a môže pomôcť pri liečbe zápalov močového mechúra a podobných ťažkostiach. Tento olej rovnako prispieva k odvádzaniu kyseliny močovej z tela. Využitý môže byť ako podporný prostriedok pri liečbe reumy alebo dny. Pôsobí detoxikačne a protizápalovo. 

Olej zo zelerových semien vďaka kumarínom podporuje riedenie krvi a zároveň znižuje riziko vzniku krvných zrazenín. Priaznivý vplyv má aj na úroveň krvného tlaku. Okrem toho podporuje látkovú premenu a prispieva k lepšiemu tráveniu. Môže pomôcť pri zápche. Pripisujú sa mu aj upokojujúce účinky na nervový systém človeka. Môže pomôcť tlmiť nervozitu či úzkosť. Zároveň organizmus povzbudí a človeku dodá životnú energiu. V rámci tradičnej ľudovej medicíny je zelerový olej známy ako afrodiziakum, pričom zlepšuje potenciu u mužov. Pri vonkajšom použití môže mať pozitívny vplyv na kožu. Osoží hlavne pri problémoch s plesňovými infekciami pokožky.

účinky zelerového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako tento prírodný olej používať?

Ak by ste chceli vyskúšať zelerový olej, poobzerať sa po ňom dozaista môžete na internete či v predajniach so zdravými potravinami. Pri kúpe dávajte pozor na kvalitu. Olej by mal byť jednodruhový, lisovaný za studena, nemal by obsahovať žiadne umelé farbivá či konzervačné látky. A ako tento olej používať? Zelerový olej si môžete pravidelne dopriať po lyžičkách, podobne ako nejaký výživový doplnok. Denne sa odporúča konzumovať asi 2 až 3 čajové lyžičky, pokojne však jednu ráno nalačno a druhú večer pred spaním. Zelerový olej môžete užiť samostatne, prípadne ho použite v studenej kuchyni. Napríklad ho môžete pridať do šalátu alebo ho zjesť s kúskom pečiva.

Tento olej sa oplatí vyskúšať pri problémoch s vysokým tlakom či v prípade, že vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v organizme. Môžete ním i podporiť liečbu vyššie spomínaných zdravotných problémov. Pri vonkajšom použití môžete olejom priamo ošetriť postihnuté miesta. Pokojne ho však pridajte napríklad aj do masážneho oleja či iného prípravku. Podporíte tak osvieženie a hydratáciu pokožky. Zelerový olej po aplikácii na pokožku navyše pôsobí ako prírodný repelent. V lete vás ochráni pred otravným hmyzom.

Odporúčame: TOP pleťové masky z avokáda: Ktorú si zamiluje tvoja pleť?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

25.02.2020 11:57

Tak každé semienko sa dá zlisovať a vyťažiť z neho olej, ale čítam o ňom prvý krát. Zeler je zdravý v každej podobe. ...Ďakujem.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.