Prírodný liek na bolesti reumatického pôvodu: Čo dokáže čertov pazúr?

Viete, aká bylinka sa ukrýva za ľudovým názvom čertov či diablov pazúr alebo dokonca čertovo kopyto? Možno ste sa s ňou ešte ani nestretli, kedže sa na našom území prakticky nevyskytuje. Jej domovinou je totiž južná pologuľa, a to konkrétne Afrika. Ide o suchomilnú rastlinku, ktorú domorodí obyvatelia už od nepamäti využívali pri liečbe mnohých neduhov. Touto rastlinou je takzvaný harpagofyt. Je dozaista zaujímavý nielen svojím menom, ale aj vzhľadom a, samozrejme, najmä účinkami. Zistite v nasledujúcom článku o čertovom pazúre niečo viac, napríklad aj to, pri ktorých zdravotných ťažkostiach je užitočný a ako ho používať.

Poznáte harpagofyt?

Harpagofyt ležatý, latinsky Harpagophytum procumbens, je trváca rastlina z čeľade sezamovité (Pedaliaceae). Jeho domovinou sú južné až juhozápadné oblasti Afriky. Harpagofyt sa vyskytuje napríklad v Namíbii, rastie taktiež na okrajoch púšte Kalahari. Dnes je pestovaný aj v Angole či Botswane. Na mnohých pôvodných územiach je rastlina postupne radená medzi chránené druhy, preto ju začali pestovať na plantážach. Harpagofyt je charakteristický plazivými výhonkami, ktoré môžu byť dlhé aj viac ako jeden meter. Typický je aj svojím rozsiahlym koreňovým systémom, pričom práve hľuzovité korene sú zberané aj na liečebné účely.

Jednoduché neveľké listy rastliny sú laločnaté. Kvety sa objavujú spravidla od októbra či novembra do apríla, čo platí pre rastliny na južnej pologuli. Na tej severnej môže rastlina zakvitnúť naopak v lete. Kvety sú rúrkovité a majú zvyčajne fialovú, tmavoružovú či červenú farbu, menej často sú i biele, pričom majú žlté vnútro. Až 15 centimetrov dlhé plody rýchlo drevnatejú a sú na nich zahnuté spätné ostne. V plodoch sú ukryté hnedé až čierne semená. Pravdepodobne vďaka ich vzhľadu dostala rastlina ľudový názov čertov či diablov pazúr. 

Pozri aj: Ako posilniť pamäť alebo upokojiť myseľ? Táto bylina to zvládne!

účinky čertovho pazúra

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú jeho účinky?

Harpagofyt ležatý je tradičnou liečivou bylinkou domorodého obyvateľstva v južných častiach Afriky. Mnohé kmene ho využívali pri rozličných zdravotných problémoch, napríklad pri poruchách žlčníka, pečene, pri bolestiach kĺbov aj pri horúčkach. Po tom, čo sa droga z rastlinky dostala aj do ďalších kútov sveta, začal dopyt po nej výrazne stúpať. Koreň čertovho pazúra obsahuje množstvo farmakologicky významných látok, najmä rôzne fytosteroidné horčiny, mnohé glykozidy, organické kyseliny a podobne. Droga pôsobí v prvom rade protizápalovo, taktiež má analgetické vlastnosti. Harpagofyt má priaznivý vplyv na kĺby, chrupavky a kosti. Pomáha zlepšovať problémy s poškodenými kĺbmi, taktiež je účinný pri bolestiach a iných ťažkostiach s dolnou časťou chrbta.

Výrazne napomáha tlmiť bolesti reumatického pôvodu. Je veľmi vhodný pre osoby, ktoré trpia  reumatologickými ťažkosťami, môže pomôcť tým, ktorých trápi dna, artritída alebo aj osteoporóza. Harpagofyt sa tak oplatí vyskúšať pri rôznych bolestiach pohybového aparátu, taktiež pri bolestiach a zápaloch svalov či šliach. Okrem toho napomáha koreň tejto bylinky tlmiť horúčky, taktiež podporuje správne zažívanie. Rovnako má priaznivý vplyv na zdravie žlčníka, pečene či močového ústrojenstva. Pomáha pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v tele a môže byť veľkým pomocníkom aj pre tých, ktorých trápi vysoký cholesterol

čaj z čertovho pazúra

Zdroj: Shutterstock®

Ako ním podporiť zdravie?

Do zberu koreňov čertovho pazúra sa veľmi hrnúť nemusíte, teda ak nemáte v pláne výlet na juh Afriky. Našťastie, harpagofyt je možné zohnať aj u nás. Sušenú drogu z koreňa, často mletú na prášok, prípadne aj bylinnú tinktúru je možné zohnať na internete, v lekárňach či rôznych špecializovaných predajniach so zdravými potravinami. Harpagofytový čaj či tinktúra pomáhajú najmä podporiť zdravie kĺbov a celého pohybového aparátu. Pomôžu nielen pri reumatických ochoreniach, ale rovnako môžu byť osožné pre starnúce či nadmerne namáhané kĺby.

Harpagofyt je určený aj pre športovcov po náročných športových výkonoch, taktiež pomôže pri zraneniach, napríklad pri natiahnutých svaloch a podobne. Táto bylinka a prípravky z nej však nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Opatrní by mali byť aj jedinci, ktorí pravidelne užívajú nejaké lieky, napríklad lieky na úpravu hladiny krvného cukru či riedenie krvi. V takýchto prípadoch je vhodné konzultovať používanie rastliny s lekárom. Pri užívaní rôznych prípravkov z čertovho pazúra vždy dodržujte odporúčané dávkovanie aj spôsob použitia!

Odporúčame: Účinná bylinka na poruchy trávenia: Ako ti pomôže horká ďatelina?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE