Rukola vyzerá ako neužitočná burina. Aká je však pravda?

rukola účinky

Rukolu radíme medzi listovú zeleninu. Na rozdiel od typického hlávkového šalátu či špenátu nie je tento druh zeleniny u nás až tak rozšírený. Rukola však dokáže zaujať v prvom rade svojím vzhľadom. Pripomína totiž listy známej púpavy. Mohlo by sa zdať, že ide len o jednu z mnohých burín, no opak je pravdou.

Tieto zelené listy sú plné dôležitých vitamínov aj minerálnych látok. Ich konzumáciou podporíte krvotvorbu, detoxikáciu organizmu i odvodnenie prebytočnej vody z tela. V nasledujúcom článku sa dozviete, odkiaľ sa rukola vzala a aké má účinky na naše zdravie!

Čo je rukola?

Rukola je listová zelenina pochádzajúca z Apeninského polostrova. Je súčasťou tradičnej talianskej kuchyne, no udomácnila sa aj v gréckej či francúzskej kuchyni. Patrí do čeľade kapustovité spolu s reďkovkou, kelom, brokolicou či žeruchou.

Je to jednoročná bylina, ktorá sa vyznačuje dlhými, štíhlymi a mierne zúbkovanými listami. Jej chuť je výrazne pikantná, jemne korenistá a mierne horkastá, čo ju odlišuje od iných listových zelenín. Tento špecifický chuťový profil ju robí obľúbenou nielen v šalátoch, ale aj ako doplnok k rôznym jedlám, kde pridáva výraznú arómu.

Rukola sa pestovala už v starovekom Ríme, kde bola považovaná nielen za potravinu, ale aj za afrodiziakum. Rimania ju pridávali do šalátov, omáčok a dokonca aj do vína. Postupne sa jej konzumácia rozšírila do ďalších európskych krajín, predovšetkým do Francúzska a Grécka, kde sa stala neoddeliteľnou súčasťou stredomorskej kuchyne.

Najskôr burina, dnes súčasť moderného stravovania

Pôvodne rástla ako divoká rastlina v oblastiach s miernym podnebím, najmä v Stredomorí, no dnes sa pestuje po celom svete. Vo voľnej prírode ju môžeme nájsť aj v Ázii a Severnej Amerike, kde sa často vyskytuje na lúkach a pri cestách. Rukola je nenáročná na pestovanie a rýchlo rastie, vďaka čomu si ju môžu vypestovať aj záhradkári doma na záhone či v kvetináči na balkóne.

V minulosti bola rukola považovaná za bežnú burinu, no v súčasnosti je cenenou súčasťou moderného stravovania. Okrem klasickej pestovanej rukoly (Eruca sativa) existuje aj tzv. divoká rukola (Diplotaxis tenuifolia), ktorá má menšie a tenšie listy, je aromatickejšia a jej chuť je ešte intenzívnejšia. Dnes sa používa nielen v talianskej gastronómii, ale aj v medzinárodných kuchyniach, kde sa uplatňuje ako ingrediencia v šalátoch, sendvičoch, cestovinách či na pizze.

rukola s parmezánom
Shutterstock®

Pestovanie rukoly

Hoci je domovom rukoly subtropické pásmo, vypestovať si ju môžete aj u nás. Nie je náročná na pestovateľské podmienky. Potrebuje dostatok svetla a priepustnú zeminu bohatú na živiny. Vypestujete si ju v záhrade, no pokojne i doma v kvetináči.

V interiéri pestovanú rukolu budete mať k dispozícii celý rok. V záhrade ju môžete pestovať zvyčajne od jari až do skorej jesene. Veľmi rýchlo klíči a už po pár týždňoch je možné zberať listy. Práve nimi je rukola charakteristická. Vyzerajú totiž ako listy púpavy, sú však o niečo užšie a dlhšie. Túto listovú zeleninu v súčasnosti bez problémov nájdete aj vo väčších obchodoch.

Čo obsahuje rukola?

Rukola je zdrojom vlákniny, luteínu a omega 3 a 6 mastných kyselín. Bohatá je na minerálne látky ako železo, draslík, horčík, zinok, mangán či selén. Obsahuje tiež vitamíny B a E, či dokonca vitamín K. Rukola v sebe skrýva viac vitamínu C aj betakaroténu ako iné druhy listovej zeleniny.

Rukola je tiež významným zdrojom kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pre správnu funkciu buniek a podporu tvorby červených krviniek. Obsahuje sírne zlúčeniny, podobne ako brokolica či kapusta, ktoré majú pozitívny vplyv na detoxikáciu organizmu. Vďaka nízkemu obsahu kalórií a vysokému podielu vody je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí si strážia líniu alebo sa snažia o zdravé stravovanie.

vplyv rukoly na zdravie človeka
Shutterstock®

Účinky rukoly

Rukola má silné antiseptické a močopudné účinky, výrazne podporuje imunitný systém a chráni bunky pred škodlivým vplyvom voľných radikálov. Rukolu je tiež vhodné zaradiť do jedálnička pri detoxikácii organizmu. 

Táto listová zelenina má blahodarný vplyv na trávenie, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a napomáha odstraňovať plynatosť. Taktiež vplýva na krvotvorbu, normalizovanie hladiny cukru v krvi a budovanie kostnej hmoty. Prečisťuje pečeň, krv i cievy. Rukola má pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém, obličky či mozog.

Rukola a trávenie

Rukola je bohatá na vlákninu, ktorá podporuje správne trávenie a pravidelné vyprázdňovanie. Pomáha pri nadúvaní, plynatosti a celkovo udržiava zdravú črevnú mikroflóru. Vďaka obsahu horčičných silíc navyše stimuluje tvorbu tráviacich enzýmov a podporuje správnu funkciu žalúdka.

Rukola a detoxikácia

Táto listová zelenina má prirodzené detoxikačné schopnosti a pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok. Prečisťuje pečeň a podporuje jej regeneráciu, čím prispieva k lepšej látkovej výmene. Rukola navyše obsahuje antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Rukola a zdravie srdca

Pravidelná konzumácia rukoly prospieva kardiovaskulárnemu systému. Pomáha znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, čím chráni cievy pred usadzovaním tukových látok. Taktiež podporuje správny krvný obeh, čím znižuje riziko vzniku srdcových ochorení.

Rukola a kosti

Vysoký obsah vitamínu K v rukole je dôležitý pre zdravie kostí, keďže podporuje správnu mineralizáciu a vstrebávanie vápnika. Prispieva k pevnosti kostí a môže pomôcť znižovať riziko osteoporózy. Okrem toho rukola obsahuje aj ďalšie minerály, ako je horčík a mangán, ktoré sú kľúčové pre ich pevnosť a odolnosť.

inšpirácie na pouťitie rukoly
Shutterstock®

Ako zaradiť rukolu do jedálnička?

Rukola je určená, podobne ako mnohé iné druhy listovej zeleniny, na priamu konzumáciu. Listy sú pomerne šťavnaté a majú ostrejšiu, korenistú chuť. Mladé listy chuťou pripomínajú reďkovku, tie staršie sú o niečo horkejšie. Rukola je skvelá na ozvláštnenie akýchkoľvek šalátov. Výborne sa dopĺňa najmä s paradajkami či bazalkou.

Hodí sa dokonca aj do ovocných šalátov, hlavne v kombinácii s pomarančom, ananásom alebo hruškami. Rukolu s cesnakom restovanú na olivovom oleji zase môžete použiť ako zdravú prílohu k mäsu. Taktiež ňou môžete ozdobiť cestoviny či rizoto. 

Skúste ju kombinovať napríklad s feta syrom, mozzarelou, kvalitnou šunkou i olivami. Pridajte ju na pizzu alebo do nátierok či domácej bagety s kúskami grilovaného kuracieho mäsa. Ak zmixujete rukolu, trochu cesnaku a olivového oleja, parmezán a vlašské alebo píniové oriešky, získate tak vynikajúce pesto.

Ďalšie tipy na konzumáciu rukoly:

  • Do polievok – čerstvá rukola je skvelá ako záverečná ingrediencia do krémových polievok, napríklad paradajkovej alebo cuketovej.
  • Na chlebík – pridajte ju na krajec chleba s maslom, avokádom alebo jemným syrom pre sviežu chuť.
  • Do smoothie – v kombinácii s jablkom, banánom či citrusmi vytvorí osviežujúci a výživný nápoj.
  • Do omelety – vmiešajte ju do vajíčkovej zmesi pred pečením alebo ju pridajte až na hotovú omeletu.
  • Do wrapov a sendvičov – rukola skvelo doplní chuť pečeného kuracieho mäsa, hummusu alebo syrov.
  • Do nátierok – nasekaná rukola dodá čerstvosť tvarohovým či avokádovým nátierkam.
  • Ako súčasť slaných koláčov – pridajte ju do quiche alebo na slané pečivo pre svieži akcent.
  • Do domácich cestovín – vmiešajte rukolu do cesta na domáce gnocchi alebo tagliatelle pre zaujímavú farbu a chuť.

Aktualizovaný článok: 31.01.2025

15 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

26.02.2018 11:43

Rukolu zaraďujem do nášho jedálnička ale zatiaľ len je súčasťou šalátov. Vyskúšam aj to spomínané pesto, iste je výborné.

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

13.02.2018 19:20

milujem rukolu a teda ak sa dá pestovať aj u nás vyskúšam

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

03.02.2018 00:30

Už som si ju kúpila a vyskúšala, je celkom fajn :) dobre vedieť :)

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

01.02.2018 15:36

Rukolu mám rada ale musela som si zvyknúť na jej chuť.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

31.01.2018 21:49

rukolu si občas dám do šalátu,ale že je v nej toľko dobrých vitamínov,to som nevedela.Takže ju budem jesť ešte viac ako doteraz.

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

31.01.2018 20:53

doma sa mi ešte nepodarilo vypestovať dobrú rukolu

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

31.01.2018 17:12

Určite rukolu používam. Je to úžasná rastlinka, milujem ju ,ked je na pizze. Mám rada ,ked si obzvláštnim zeleninový šalát s rukolou. je fakt pikantnejšia ako ostatné listové rastlinky, ale ja ju milujem.. A že má toľko vitamínov a čomu všetkému prospieva ,som fakt nevedela. Dakujem za pekný článok ;-)

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

31.01.2018 14:44

veľmi nechutná rastlina

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

31.01.2018 13:10

rukolu mám veľmi rada, že sa dá vypestovať aj v kvetináči to som netušila, musím si kúpiť semienka

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

31.01.2018 09:36

Možno je načase zaradiť ju do jedálnička, nikdy som ju ešte nemala..ale tie účinky sú fakt zaujímavé..

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

31.01.2018 09:25

zelené burinky my s priateľom veľmi máme radi..... a ešte aké je výborné smoothi s rukolou a banánom k tomu..... musíte ochutnať....

Vaše meno:

Andrejka Smutňáková

Andrejka Smutňáková

31.01.2018 08:46

rukolu sme si doma veľmi obľúbili, dokonca aj deti, hlavne ako doplnok k hlavnámu jedlu ako francúzske zemiaky, či na chlebe s maslom a salámou :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

31.01.2018 08:29

Rukolu pestujeme aj my doma a hoci nie každému chutí, už len vďaka účinkom sa oplatí zaradiť ju do jedálnička.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

31.01.2018 08:01

My ju pestujeme doma a v zime si ju kupujeme, s dcerou mame rady jej zvlastnu chut a je to jej casta desiata so syrom a paradajkami.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.01.2018 07:58

rukolu mám rada a často ju zaraďujem do svojho jedálnička

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.