Asi by sme veľmi dlho hľadali niekoho, kto by talianskej kuchyni povedal rázne nie. Samozrejme, každý z nás má úplne iné obľúbené jedlá a ingrediencie, no talianska kuchyňa je tak pestrá, že si z jej typických špecialít nevyberie len málokto. Miluje ju skrátka celý svet. Keďže je Taliansko prímorskou krajinou, je úplne pochopiteľné, že tradičný jedálniček zahŕňa aj množstvo rýb a plodov mora. Také vyprážané kalamáre možno nie sú každému pochuti, no nemožno zabúdať na to, že Apeninský polostrov je od nepamäti známy aj cestovinami či pizzou.
A takýmto dobrotám už povie nie skutočne málokto. Cestoviny sa dajú pripraviť snáď na milión spôsobov a aj pizzu si môže každý vybrať podľa vlastných preferencií. A aby sme nezabudli, Taliani majú aj fantastické dezerty či zmrzlinu. Pre taliansku kuchyňu je typické aj krémové rizoto, huby, zelenina, víno či olivy. A kedže skoro každej slovenskej kuchyni kraľuje kuchynský robot, príprava týchto talianskych dobrôt je už skôr zábavou, ako časovo náročnou úlohou.
Zbiehajú sa vám pri pomyslení na dobroty, ktoré ste možno ochutnali na dovolenke v Taliansku, slinky? V tom prípade vám prinášame množstvo receptov na talianske špeciality, ktoré si môžete pripraviť aj doma.
Najväčšie talianske špeciality:
- Domáca talianska pizza
- Talianske hubové rizoto
- Tagliatelle s bolonskou omáčkou
- Talianske mandľové sušienky cantuccini
- Špagety aglio e olio
- Polievka minestrone
- Špenátové ravioly s ricottou
- Domáce bazalkové pesto
- Taliansky chlieb focaccia
- Tiramisu
- Domáca panna cotta s ovocím
Zdroj: Depositphotos
Domáca talianska pizza
Ingrediencie:
-
500 g hladkej pšeničnej múky
- 10 g droždia
- 2 lyžice extra panenského olivového oleja
- 300 ml vody
- štipku soli
- obľúbené suroviny na pizzu
Postup: Vodu zohrejeme, aby bola vlažná (nie horúca). Nasypeme do nej droždie, premiešame a necháme 10 minút postáť. Potom túto zmes zmiešame s hladkou múkou, olivovým olejom a štipkou soli. Následne dôkladne vypracujeme cesto – rukami alebo pomocou domáceho robota. Výsledné cesto by malo byť mäkké a vláčne.
Pre tú najlepšiu pizzu je následne dobré nechať cesto dlhšie postáť, pokojne aj cez noc v chladničke. Z cesta pripravíme menšie bochníčky, ktoré vyvaľkáme. Pizzu potrieme paradajkovým základom, následne zasypeme nastrúhaným syrom a nakoniec pridáme podľa chuti obľúbené suroviny. Pizzu pečieme pri teplote 250 °C asi 10 minút.
Zdroj: Depositphotos
Talianske hubové rizoto
Ingrediencie:
-
250 g čerstvých lesných húb (alebo hliva či šampiňóny)
- 500 g ryže Arborio
- 2 šalotky
- 2 strúčiky cesnaku
- olivový olej
- 1 vetvička čerstvého tymianu
- 400 až 600 ml zeleninového vývaru
- 250 ml bieleho vína
- 1/2 ČL soli
- štipka čerstvo zomletého bieleho korenia
- 125 g masla
- 50 g čerstvých špenátových listov
- 50 g nastrúhaného parmezánu
Postup: Zohrejeme 1 PL olivového oleja a osmažíme na ňom najemno nasekanú šalotku s cesnakom a troškou tymianu. Následne pridáme ryžu a restujeme. Po chvíli ju podlejeme vínom a necháme odpariť alkohol. Potom prilejeme polovicu vývaru, osolíme a pridáme biele korenie. Necháme variť na miernom ohni a podľa potreby vždy dolievame vývar a skúšame, či je ryža mäkká.
Medzitým si na 1 PL olivového oleja osmažíme cesnak a vetvičku tymianu. Pridáme umyté a nahrubo nakrájané huby a orestujeme. Keď je ryža takmer hotová, pridáme opražené huby (bez vetvičky tymianu). Odstavíme a pod pokrievkou necháme dôjsť ešte 5 minút. Potom do rizota zamiešame špenát a znova pod pokrievkou necháme pár minút. Pridáme ešte maslo a parmezán a dôkladne premiešame. Môžeme podávať.
Zdroj: Depositphotos
Tagliatelle s bolonskou omáčkou
Ingrediencie:
-
360 g mletého mäsa
- 100 g cibule
- 130 g slaniny
- 130 g mrkvy
- 100 g zeleru
- strúčik cesnaku
- 30 g parmezánu
- 400 g krájaných talianskych paradajok (v plechovke)
- 4 ČL korenia na špagety
- 1 ČL hnedého cukru
- 250 ml vody
- 10 lístkov čerstvej bazalky
- 2 PL olivového oleja
- morská soľ
- 250 g cestovín tagliatelle
Postup: Cibuľu a slaninu nakrájame na malé kocky a orestujeme na olivovom oleji. Pridáme pretlačený strúčik cesnaku a opražíme asi minútu. Mrkvu a zeler nakrájame na malé kocky a pridáme do panvice. Restujeme 5 minút. Následne pridáme mleté mäso a za stáleho miešania pražíme asi 5 minút. Podlejeme vodou a povaríme pod pokrievkou 20 minút.
Potom pridáme paradajky, korenie, bazalku, cukor a parmezán a za občasného premiešania necháme na miernom ohni variť asi pol hodinu. Podľa potreby v závere varenia omáčku ešte posolíme. Podávame s cestovinami tagliatelle, ktoré sme si uvarili v osolenej vode. Pred podávaním cestoviny s omáčkou ešte posypeme parmezánom.
Zdroj: Depositphotos
Talianske mandľové sušienky cantuccini
Ingrediencie:
-
500 g hladkej múky
- 200 g práškového cukru
- štipka soli
- 1,5 ČL kypriaceho prášku
- 0,5 ČL drveného anízu
- kôra z 1 citróna
- 70 g zmäknutého masla
- 3 vajcia
- 100 ml mlieka
- 200 g mandlí
Postup: Preosejeme si do väčšej misky múku, cukor, soľ a kypriaci prášok. Pridáme nastrúhanú kôru z citróna a podrvený aníz. Premiešame sypké suroviny a pridáme maslo, vajcia a mlieko. Vypracujeme celistvé cesto, ktoré vyklopíme na pomúčenú dosku. Roztiahneme si ho, posypeme celými mandľami a zamiesime do cesta.
Vypracujeme si oválny bochník, ktorý rozdelíme na 4 časti. Z každej časti cesta vyvaľkáme valček s priemerom asi 3 až 4 cm. Valčeky trošku utľapkáme, potrieme vodou a dáme na plech s papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 180 °C asi 20 minút. Potom ich vyberieme z rúry, nakrájame na pláty s hrúbkou asi 1,5 cm a položíme reznou hranou dolu na plech. Pečieme ďalších 15 minút pri teplote 140 °C. Po ochladnutí môžeme podávať.
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos