Krv zásobuje naše telo kyslíkom, živinami aj imunitnou ochranou. Aby sme sa cítili plní energie a boli odolní voči chorobám, musí byť proces tvorby krviniek bezchybný. Ako sa teda tvorí krv a čo môžeme urobiť, aby sme jej tvorbu prirodzene podporili?
Čo je krvotvorba?
Pod pojmom krvotvorba, odborne hematopoéza, rozumieme proces tvorby, obnovy a regenerácie krvných buniek, respektíve teliesok či jednoducho krviniek. Ide o červené krvinky, čiže erytrocyty, biele krvinky, teda leukocyty a takzvané trombocyty, čo sú krvné doštičky. Dôležité je pritom zmieniť, že jednotlivé elementy majú rôznu životnosť a je nevyhnutné, aby sa neustále obnovovali.
- Červené krvinky žijú približne 120 dní a v procese erytropoézy sa tvoria najmä v kostnej dreni.
- Proces tvorby bielych krviniek sa nazýva leukopoéza, pričom tieto krvinky sú veľmi dôležité z hľadiska imunity.
- Nakoniec krvné doštičky vznikajú v procese trombopoézy, dožívajú sa zopár dní a majú význam pri zrážaní krvi.
Kde presne prebieha krvotvorba?
U dospelého človeka prebieha krvotvorba najmä v červenej kostnej dreni, ktorá sa nachádza v dutinách plochých kostí – teda v hrudnej kosti, panve, rebrách a lebke. V mladšom veku sa podieľajú aj dlhé kosti (stehenná, ramená), no postupne sa ich funkcia znižuje a prevažuje tvorba v centrálnej časti tela.
Krv vzniká z tzv. kmeňových buniek, ktoré majú schopnosť premeniť sa na akýkoľvek druh krvinky – červenú, bielu alebo krvnú doštičku. Celý proces je prísne regulovaný organizmom, aby bol zabezpečený správny pomer všetkých zložiek krvi.
Ako často sa krv obnovuje?
Krv sa neustále obnovuje, keďže jednotlivé typy krviniek majú rozdielnu životnosť. Červené krvinky žijú približne 120 dní, krvné doštičky len 7 až 10 dní a niektoré biele krvinky dokonca len pár hodín. Denne vznikajú miliardy nových buniek, aby nahradili tie, ktoré odumreli alebo boli spotrebované – preto telo potrebuje stálu zásobu živín, vitamínov a minerálov.
Shutterstock®Problémy s krvotvorbou
V súvislosti s krvou a rôznymi problémami s krvotvorbou sa najčastejšie hovorí o anémii, čiže chudokrvnosti. Anémia pritom trápi veľké množstvo ľudí a môže vznikať z viacerých príčin. Môže ísť o následok zvýšeného rozpadu erytrocytov, porúch absorpcie železa pri ochoreniach tráviacej sústavy aj zvýšených krvných stratách.
V mnohých prípadoch sú však príčinou vzniku anémie hlavne poruchy krvotvorby v dôsledku nedostatku železa, vitamínu B12 aj kyseliny listovej, taktiež v dôsledku rôznych ochorení. Ako teda podporiť správnu krvotvorbu a vyhnúť sa rozličným zdravotným problémom? Tento proces môžeme veľmi ľahko podporiť hlavne vhodnou stravou, taktiež sú užitočné rôzne bylinky. Čo všetko môže pomôcť?
Vhodná strava pre podporu krvotvorby
V rámci prevencie chudokrvnosti a pre podporu dobrej krvotvorby je nevyhnutné zamerať sa na dostatočný prísun spomínaných látok, najmä železa, ale aj vitamínov skupiny B, a to vitamínu B12 a vitamínu B9, čo je kyselina listová. Dôležitý je aj vitamín C, ktorý napomáha vstrebávaniu železa. Čo by teda nemalo chýbať v našej strave?
Prísun železa pre krvotvorbu
Veľmi bohaté na železo sú potraviny živočíšneho pôvodu, a to hlavne hovädzie mäso či vnútornosti. Dobré zdroje železa na podporu krvotvorby a ochranu pred anémiou nájdeme aj medzi potravinami rastlinného pôvodu. V strave by mala mať svoje miesto cvikla, šošovica a iné strukoviny, jahody, brokolica, kvalitná horká čokoláda aj rôzne druhy orechov.
Zabudnúť nemôžeme snáď na jeden z najznámejších zdrojov železa, a to špenát. Listová zelenina je však vo všeobecnosti v našich jedálničkoch viac než vítaná. Na tanieri by si miesto mal nájsť aj hlávkový šalát, rukola, mangold a podobne. Obsahujú nielen železo, ale aj mnohé vitamíny skupiny B či vitamín C.
Spomínanú kyselinu listovú rovnako nájdeme v cvikle, vnútornostiach, fazuli či bobuľovom ovocí.
Prísun vitamínu B12 pre krvotvorbu
Na dostatočný prísun vitamínu B12 by si mali dávať veľký pozor najmä vegetariáni a ešte viac vegáni. Jeho zdrojom sú totižto hlavne potraviny živočíšneho pôvodu. Nájdeme ho vo vnútornostiach, morských plodoch, vajciach, syroch, taktiež vo fortifikovaných potravinách. Ide o potraviny, do ktorých bol vitamín B12 umelo pridaný. Môže ísť o rastlinný nápoj, tofu aj cereálie.
Shutterstock®Bylinky na podporu krvotvorby
Podporiť krvotvorbu nám môžu pomôcť aj rôzne bylinky. Tie sú veľkým pomocníkom pri najrozličnejších zdravotných ťažkostiach a mnohé z nich sú prospešné aj pre našu krv. V tomto smere musíme ako prvé spomenúť pŕhľavu dvojdomú, čiže ľudovo žihľavu. Pŕhľavový čaj okrem iného podporuje metabolické procesy aj tvorbu červených krviniek.
V žihľavových listoch nájdeme železo aj množstvo ďalších minerálov, vitamínov či iných dôležitých látok. Mladé lístky možno pokojne nasekať do sviežeho šalátu. Tvorbu červených krviniek podporuje aj čaj z orecha kráľovského. Pre podporu krvotvorby sa v rámci tradičnej ľudovej medicíny využíva taktiež ženšen, konopnica či rakytník.
Ako podporiť biele krvinky
Nakoniec sa pozrieme ešte na to, čo môžeme urobiť pre naše biele krvinky, ich dostatočné množstvo a správnu funkciu. Pri ich poklese z rôznych príčin môže nastať oslabenie organizmu a hlavne funkcie imunitného systému, zvyšuje sa náchylnosť na infekcie.
Problémy s bielymi krvinkami môžu nastať vplyvom rôznych vrodených porúch, zníženej funkcie kostnej dreni, iných ochorení, užívania niektorých liekov i v dôsledku podvýživy a nedostatku dôležitých látok.
Meď a zinok pre biele krvinky
Mnohé faktory nemožno ovplyvniť, no v rámci prevencie je možné opäť minimálne klásť dôraz na zdravú a vyváženú stravu. Chýbať by v jedálničku nemali potraviny s obsahom medi. Meď je potrebná pre tvorbu krvného farbiva aj bielych krviniek a zvyšuje odolnosť voči infekciám. Medzi dobré zdroje medi radíme morské živočíchy, ovsené vločky, avokádo aj strukoviny.
K funkcii bielych krviniek napomáha aj zinok, ktorý nájdeme v šošovici, píniových orieškoch, plodoch mora aj hovädzom mäse. V rámci tradičnej ľudovej medicíny sa na podporu tvorby alebo funkcie bielych krviniek využíva mačací pazúr, kozinec blanitý či echinacea purpurová.
Shutterstock®Krvotvorba u detí a seniorov
U detí je krvotvorba veľmi aktívna, keďže telo neustále rastie a vyvíja sa. Dôležité je preto sledovať dostatočný príjem železa, vitamínu B12 aj kyseliny listovej – najmä u detí s jednostrannou stravou, nechutenstvom alebo pri vegetariánskej strave. Anémia v detstve môže negatívne ovplyvniť vývoj mozgu, imunitu aj celkovú vitalitu.
U seniorov naopak dochádza k prirodzenému spomaleniu tvorby krviniek a často aj k zníženému vstrebávaniu dôležitých živín. Problémy s krvotvorbou môžu súvisieť aj s užívaním viacerých liekov, chronickými ochoreniami či nedostatočnou výživou. Pravidelný krvný obraz, pestrá strava a prípadne doplnky výživy môžu výrazne prispieť k udržaniu dobrej kondície a imunity aj vo vyššom veku.
Ako sa diagnostikuje porucha krvotvorby?
Základným vyšetrením, ktoré lekár využíva pri podozrení na poruchu krvotvorby, je kompletný krvný obraz. Z jedného odberu krvi je možné zistiť počet červených aj bielych krviniek, hladinu hemoglobínu, počet krvných doštičiek aj ďalšie dôležité ukazovatele. Krvný obraz vie veľmi rýchlo odhaliť anémiu, zápal, infekciu alebo aj výraznejšie poruchy imunity a zrážanlivosti.
Ak výsledky naznačujú vážnejší problém, lekár môže doplniť špecifické testy – napríklad vyšetrenie hladiny železa, vitamínu B12, kyseliny listovej alebo železa viazaného na transferín. V zložitejších prípadoch, pri podozrení na leukémiu alebo aplastickú anémiu, môže nasledovať aj vyšetrenie kostnej drene (tzv. punkcia). Včasná diagnostika je kľúčová pre úspešnú liečbu.
Aktualizovaný článok: 24.06.2025