Riadite sa rozprávkovým heslom Soľ nad zlato, alebo používate soľ len v najnutnejšej miere? Ako to vlastne je s týmto slaným ochucovadlom? Súčasťou soli je sodík, ktorého úlohou je regulovať rovnováhu tekutín v tele. Zároveň napomáha generovať elektrické impulzy v nervoch a svaloch. Telo si ho nedokáže tvoriť samostatne, preto je závislé na príjme z potravy. Ibaže časté solenie stojí za vznikom mnohých zdravotných problémov. Soli by sa tak mali vyhýbať najmä ľudia, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom, obličkami, ale aj zvýšené riziko srdcovo-cievnych ochorení. Ak so spomínanými chorobami problém nemáte, veľkým a pravidelným množstvom soli si ich privodiť môžete.
Mimo iného stojí soľ aj za obezitou. Pojedanie slaných tyčiniek a chipsov ide ruka v ruke s naberaním kilogramov. Soľ na seba totiž viaže vodu a aj preto sa v mnohých diétach prísne obmedzuje. Spôsobuje taktiež opuchy, nielen vačky pod očami, ale aj opuchnutie napríklad nôh. Soľ stojí aj za stratou vápnika najmä u žien, čo v neskoršom veku spôsobuje mäknutie kostí.
Pozri aj: Chunky melír vo vlasoch je späť! A pozor, hlavne nech je výrazný!
Takže, koľko by sme mali soliť?
Odporučená denná dávka je jedna čajová lyžička – teda približne 6 gramov soli. Väčšina z nás však denne prijme až jej dvojnásobok. Aj keď možno máte pocit, že veľa nesolíte, mali by ste pomyslieť na to, že soľ je už súčasťou mnohých potravín. Nachádza sa napríklad v sóde bikarbóne, v rôznych dochucovadlách od sójovej omáčky, cez worchester, ale aj v kečupe alebo horčici. Soľ nájdete aj v umelých sladidlách, v pečive, cereáliách, syroch a ostatných mliečnych výrobkoch, dokonca aj v sladkostiach. Podľa štatistík tak v konečnom dôsledku prijmeme až 75 % soli bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli.
Koľko soli čo obsahuje?
30 g kečupu – 1,2 g
1 plátok bieleho chleba – 0,5 g
1 plátok šunky (45g) – 0,8 g
1 ovocný jogurt – 0,2 g
40 g syra – 0,4 g
6 ks čajového pečiva – 0,5 g
Ako obmedziť soľ?
Odvyknite si od všetkých slaných pochutín. Už spomínané chipsy, tyčinky, krekry, ale aj solené arašidy, mandle, alebo kešu oriešky. Voľte ich neslané verzie, podobne aj pukance. Ešte lepšou voľbou sú doma pripravené sladkosti aj slané dobrôtky. Naučte svoje chuťové poháriky na nové chute. Snažte sa jedlá dochucovať hlavne bylinkami či ovocnými šťavami, ideálny je napríklad citrón. Obmedzte kečup, šalátové dressingy, sójovú omáčku a horčicu. Spravte si svoje vlastné radšej doma, aj takto budete mať pod kontrolou, koľko soli do seba dávate.
Vyhýbajte sa fastfoodom a polotovarom. Rovnako tiež už hotovému marinovanému mäsu. Keď už niečomu neviete odolať, prv než si to zakúpite, preštudujte si etiketu s upriamením pozornosti na obsah sodíka. Jedzte viac čerstvých potravín a menej tých priemyselne spracovaných. Väčšina čerstvého ovocia a zeleniny obsahuje len minimálne dávky sodíka, rovnako aj čerstvé mäso. Keď už musí u vás doma stáť na stole soľnička, prv než ju naplníte, navštívte obchody so zdravou výživou a zakúpte možno drahšiu, ale o to zdravšiu soľ.
Odporúčame: Zemiaková encyklopédia: Ktorý typ použiť na šalát, cesto či pyré?