Slabá imunita aj zlé trávenie – ktoré ajurvédske liečivo pomôže?

V každom kúte sveta by sme našli rôznorodé liečivé bylinky, ktoré tunajšie obyvateľstvo využíva už od nepamäti. V našom okolí je to napríklad harmanček, nechtík lekársky, repík či púpava lekárska. Mnohé liečivé byliny majú svoju domovinu v ďalekej Amazónii. Stadiaľ pochádza Muira puama s afrodiziakálnymi účinkami aj Bixa orellana (orelánik farbiarsky), ktorá pomáha v boji proti rôznym zápalom. Liečivé byliny však môžeme hľadať aj smerom na východ. V tradičnej čínskej či ajurvédskej medicíne si našla miesto withania opojná, ktorá pomáha pri psychickej únave či rehmánia lepkavá s posilňujúcimi a omladzujúcimi účinkami. Súčasťou ajurvédy je aj rastlina prezývaná haritaki. Aké sú jej účinky?

Poznáte haritaki?

Vrcholiak myrobalanový, latinsky Terminalia chebula, je rastlina, respektíve opadavý listnatý strom. V tradičnej ľudovej medicíne sa plodom tohto stromu alebo i samotnej rastline hovorí haritaki. Vrcholiak je pomerne mohutný strom, ktorý môže dorastať až do výšky 30 metrov. Domovinou týchto stromov sú južné až juhovýchodné oblasti Ázie. Rozšírené sú naprieč Indiou, taktiež ich môžeme nájsť v Thajsku, Nepále, v rôznych častiach Číny, na Srí Lanke aj v Malajzii. Rastú hlavne v tropických a subtropických oblastiach. 

Vrcholiaky počas každej sezóny dokážu vyprodukovať tisíce plodov, ktoré sa spravidla zbierajú v jesennom období. Práve tie sú využívané pre svoje liečivé vlastnosti. Po zbere môžu byť ďalej spracované, napríklad prechádzajú procesom sušenia a následne sú pomleté na prášok. Prášok z haritaki je už celé tisícročia využívaný ako tradičné rastlinné liečivo v ajurvéde aj tibetskej medicíne, má tradíciu v budhizme aj hinduizme. V tradičnej medicíne dostal vrcholiak viacero prívlastkov, a to napríklad kráľ medicíny, kráľ liekov či kráľ bylín. V súčasnosti sú účinky  haritaki predmetom mnohých vedeckých štúdií a výskumov. 

Odporúčame: Ako zmierniť príznaky PMS či menopauzy? Bylinkári poznajú odpoveď!

účinky haritaki

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinky má táto ajurvédska rastlina?

Vrcholiaku, respektíve haritaki sú pripisované viaceré farmakologické a terapeutické účinky. Pôsobí antimikrobiálne, protizápalovo aj antioxidačne. Plody sú zdrojom vitamínu C, rozličných glykozidov aj flavonoidov, selénu, draslíka a mnohých ďalších minerálov a stopových prvkov.  V prvom rade má priaznivý vplyv na činnosť tráviaceho traktu. Posilňuje činnosť čriev aj žalúdka a pôsobí tiež hepatoprotektívne, čiže napomáha chrániť pečeň. Pomáha prečisťovať tráviaci trakt, a to hlavne hrubé črevo, taktiež podporuje funkciu trávenia, črevnú peristaltiku a pravidelné vyprázdňovanie. V rámci tradičnej medicíny sa haritaki využíva pri liečbe mnohých tráviacich problémov.

Účinne bojuje napríklad s chronickou zápchou, taktiež môže poslúžiť ako podporný prostriedok pri liečbe zápalu žalúdka či iných tráviacich ťažkostí. Plody vrcholiaka myrobalanového majú okrem toho taktiež priaznivý vplyv na prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Využívajú sa na podporu činnosti imunitného systému. Ďalej majú priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi a prispievajú k normálnej činnosti kardiovaskulárneho systému. Plody však majú účinok aj na nervovú sústavu človeka. Bojujú so stresom, posilňujú myseľ, pamäť, koncentráciu aj zmysly, najmä zrak. Haritaki tiež podporuje reprodukčné funkcie, zdravie pokožky aj normálnu činnosť dýchacieho systému. Môže pomôcť so zahlienením i kašľom, okrem toho tiež priaznivo vplýva na metabolizmus cukrov. 

výživové doplnky

Zdroj: Shutterstock®

Kde haritaki nájsť?

Haritaki je možné u nás nájsť najmä v lekárňach, na internete či v predajniach zameraných na zdravú výživu, a to v rôznych podobách. Plody sa predávajú ako doplnky stravy vo forme tinktúr či kapsúl. Dostupné sú tiež plody mleté na prášok, ktorý je možné rozmiešať vo vode a vypiť. Pri užívaní menovaných výživových doplnkov vždy dodržujte odporúčané dávkovanie a neprekračujte stanovené množstvá! Tinktúry, prášky či kapsuly z haritaki možno použiť na podporu trávenia aj imunity, pri vysokom cholesterole a celkovo pri liečbe vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí. 

Tradičná medicína odporúča haritaki aj pri problémoch s oslabeným zrakom a pečeňou, bolestiach hlavy, plynatosti alebo astme. Na záver môžeme ešte spomenúť, že haritaki je možné nájsť vo forme výživových doplnkov aj v kombinácii s inými liečivými rastlinami. Známa je zmes z ázijských rastlín s názvom triphala, ktorá obsahuje okrem haritaki aj amalaki (latinsky Emblica officinalis) a bibhitaki (latinsky Terminalia bellerica). Tento ajurvédsky bylinný prášok slúži na očistu a podporu tráviaceho traktu, celkovú očistu a harmonizáciu tela a podporu funkcie viacerých vnútorných orgánov.

Odporúčame: TOP bylina na prečistenie močových ciest: Kedy dokáže pomôcť?

3 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

15.03.2021 09:40

ja uprednostňujem liečivé bylinky, ktoré rastú na našom krásnom Slovensku

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

15.03.2021 10:49

o tejto rastline čítam a počujem prvýkrát

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.03.2021 17:20

Zberám a suším neše bylinky túto nepoznám

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE