Monitor dychu bábätka – dobrý sluha alebo zlý pán?

Spánok je u detí dôležitou súčasťou ich správneho vývinu. Novopečené mamičky dbajú o spánok bábätka v prvých mesiacoch o čosi viac. Svoje ratolesti v postieľke často kontrolujú, a to najmä z dôvodu hrozby menom SIDS.

SIDS, známy aj ako Syndróm náhleho úmrtia dojčiat, vystraší nejednu mamičku. Najčastejšie sa objavuje u detí do ich 1. roku života. Tieto deti navonok nejavia žiadne zdravotné ťažkosti. K úmrtiam často dochádza po ich uložení na spánok. Choroba je zákerná a nie je možné ju vypozorovať podľa určitých symptómov. Dieťa jednoducho prestane počas spánku dýchať a následne sa udusí. Príčiny prečo a za akých okolností môže dieťa SIDS dostať sú zatiaľ nevypovedané.

syndr´m náhleho úmrtia

Zdroj: Shutterstock®

Monitor dychu – prevencia proti SIDS

Monitory dychu sú v dnešnej dobe vyhľadávanou pomôckou, najmä ako preventívne opatrenie proti SIDS. Sú súčasťou nejednej domácnosti s novorodencom, ale aj na novorodeneckých oddeleniach nemocníc. Ide o prístroj, ktorý sa najčastejšie ukladá pod matrac postieľky, na trhu však nájdete aj plienkové monitory, ktoré sa umiestňujú na plienku bábätka, čo najbližšie k telíčku.

Kúpiť alebo nekúpiť monitor dychu?

Používanie monitora dychu je u mamičiek spornou témou. Kým niektoré by novorodenca alebo batoľa do postieľky bez zapnutého monitora neuložili, iné kritizujú falošné poplachy, ktoré sú pre rodičov stresujúce. Faktom však zostáva, že v skutočnej kritickej situácii môže monitor zachrániť život vášho bábätka.

monitor dychu na plienku

Zdroj: Shutterstock®

Monitor funguje na princípe sledovania nádychov a výdychov dieťaťa alebo jeho pohybu. Ak dôjde k absencii dychu alebo nepravidelnostiam v dýchaní, monitor spustí po pár sekundách hlasný alarm. Alarm sa však v niektorých prípadoch môže spustiť falošne:

  • Príliš hrubý matrac v postieľke, vďaka ktorému monitor dych nezachytí.
  • Dieťa ,,cestuje“ po postieľke a nachádza sa mimo dosahu monitora (vtedy je vhodné dokúpiť ďalšiu dosku, ktorá pokryje zvyšok matraca).
  • Zakúpenie monitora napríklad z bazáru (bol používaný iným dieťaťom). Takéto monitory je vhodné pred používaním prekalibrovať v servise alebo výrobcom.
bábätko a ruka mamy

Zdroj: Shutterstock®

Aké ďalšie kroky podniknúť pre bezpečný spánok?

  • Spanie na chrbte – podľa viacerých štúdií sa odporúča ukladať novorodencov a batoľatá počas spánku na chrbát. Poloha na boku sa pri malých deťoch neodporúča z dôvodu možného prevrátenia sa na bruško.
  • Zvolenie vhodného matraca a postieľky pre dieťa – základom bezpečného spánku je vhodne zvolená postieľka a matrac. Obe by mali byť z kvalitných materiálov, ktoré podporujú zdravý spánok dieťaťa.
  • Vankúše a prikrývky preč – v postieľke malého dieťaťa by zbytočne nemali byť vankúše alebo prikrývky, ktoré si môže dieťa nechtiac počas spánku vytiahnuť na seba.
  • Zvážiť spoločný spánok na rodičovskej posteli – aj keď je spoločný spánok rodičov vyhovujúci pre obe strany (rodič nemusí k dieťaťu vstávať a dieťa cíti blízkosť rodiča), z pohľadu SIDS môže predstavovať riziko. Vhodnejšie je preto uložiť dieťa do vlastnej postieľky.
  • Dojčenie – dojčenie novorodencov a batoliat je zázračným liekom snáď na všetko. Posledné štúdie dokazujú, že dojčenie môže byť účinnou prevenciou v boji proti SIDS.
  • Ďalšie faktory ako správna životospráva matky počas tehotenstva, vytvorenie vhodných podmienok pre spánok dieťaťa (dostatočná vlhkosť v izbe, správna teplota).

Odporúčame: Kedy a ako odstaviť dieťa od dojčenia? Toto potrebuješ vedieť!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

12.03.2021 07:01

Výborný článok!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.03.2021 21:55

Ak má zachrániť život bábätka,tak určite áno.Ked som ja mala deti.takéto vymoženosti ešte neboli,ale moja dcéra monitor mala.

Vaše meno:

Anna Vargová

Anna Vargová

14.03.2021 09:00

Ďakujem za článok. V rodine čakáme bábätko, je dobré vedieť o všetkom, čo dokáže zabezpečiť bezpečný spánok babätka.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

23.07.2023 21:43

Mame ho mala ma štyri mesiace je to super vec

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.