Slina nad zlato! (čo o nej neviete)

Slina je bezfarebná tekutina produkovaná slinnými žľazami. Tieto základné informácie ovláda väčšina z nás, no akonáhle je reč  o jej význame, množstvo informácií začína klesať.

 

Za jeden deň sa vytvorí približne jeden a pol litra sliny. Toto množstvo ovplyvňuje každý jeden moment dňa bez toho, aby sme sa zamýšľali, aký dôležitý efekt má na zdravie nielen v ústnej dutine, ale aj na správny pochod celého organizmu. 

 

Multifunkčná tekutina

 

Najväčšiu časť sliny tvorí voda. Okrem vody, však obsahuje aj dôležité látky, ktoré telo potrebuje pre zabezpečenie týchto funkcií:

 

  • keďže obsahuje enzýmy ako je laktoperoxidáza, dokáže zničiť baktérie, ktoré by inak mohli spôsobiť zubný kaz, či infekcie

  • udržuje sliznicu ústnej dutiny zvlhčenú, a tým ju ochraňuje pred poranením

  • povrch zubov zachováva mineralizovaný, pretože v sline je veľa kalcia, fosfátov či fluoridov, ktoré sa vedia zabudovať do štruktúry skloviny a udržiavať ju pevnú a neporušenú

  • snaží sa vyrovnávať pH v ústach, čo chráni hlavne pred vznikom zubného kazu a ten vzniká vtedy, ak pH klesá, čiže je kyslé 

  • odplavuje zvyšky jedla usadené na zuboch

  • zmäkčuje a zvlhčuje potravu, čím pomáha jej ľahšiemu prehĺtaniu

  • mení potravu v ústach na menšie časti – spracúva ju a trávi

  • pomáha pri rozoznávaní chutí 

  • zjednodušuje reč 

 

Odporúčame tiež:  Bojujte proti ústnemu oparu!

mnozstvo a chybanie slin

Zdroj: Shutterstock®

Ako to, že niekto má slín viac a niekto menej?

 

Podstatnú úlohu hrajú aj emócie, stimulácia slinenia potravou, vôňou alebo už len premýšľaním o jedle, rôzne diéty, psychika, lieky, ochorenia samotných slinných žliaz a množstvo iných faktorov z vonkajšieho prostredia. Prirodzene  sa najviac slín tvorí neskoro popoludní a naopak produkcia je znížená v noci, čo je zároveň dobrým predpokladom pre vznik zubného kazu, obzvlášť v prípade, ak pred spaním zabúdate na čistenie zubov. 

 

Odporúčame tiež: Ako si nepokaziť letný makeup?

mnozstvo a chybanie slin

Zdroj: Shutterstock®

Otestujte sa

 

To, či vaše slinné žľazy produkujú dostatok slín sa dá zistiť veľmi jednoducho. Existuje test, ktorý pozostáva z dvoch častí trvajúcich po 15 minút. V prvej časti vypľúvate sliny nazbierané v ústach do pohára, nerozprávate, voľne sedíte na stoličke s mierne sklonenou bradou  a  druhá časť prebieha rovnako, avšak vylučovanie slín je stimulované guličkou bez chuti a zápachu, ktorú cmúľate a sliny opäť  zbierate do pohárika. Spočítaním množstva sliny z oboch fáz testu dokáže zubný lekár posúdiť funkčnosť slinných žliaz

 

Odporúčame tiež: Svadobný účes: kučery

 

Keď slina chýba

 

Predstavte si, že všetky vyššie uvedené funkcie, ktoré slina vykonáva, prestanú postupne fungovať. Klesá pH a ústna dutina sa stáva vhodným domovom pre baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz, infekcie, ochorenia ďasien, či choroby týkajúce sa celého organizmu, pretože malé množstvo sliny nevie zmäkčiť a spracovať prijímanú potravu, ktorá sa následne ťažko prehĺta. Veľmi nepríjemným následkom je aj zápach z úst. Nakoľko slina neodplavuje zvyšky potravy, tie v ústach pretrvávajú a sú dôvodom jeho vzniku.  

mnozstvo a chybanie slin

Zdroj: Shutterstock®

Znížené množstvo slín môže byť spôsobené napríklad cukrovkou, fajčením, chemoterapiou, stresom, dehydratáciou ale aj problémom so samotnou slinnou žľazou či kameňom v jej vývode. Pri xerostómii, ako sa označuje sucho v ústach, pacienti opisujú pálenie, pocit smädu, popraskané pery, suchý a podráždený jazyk, niekedy bolesť v ústnej dutine, či dokonca problém pri prehĺtaní a rozprávaní. Ako postupovať, aby množstvo slín v ústach bolo v norme, ale aj viac o nepríjemnom zápachu si čoskoro prečítate v osobitnom článku. 

 

Odporúčame tiež: Zdravý recept: Kokosovo-mangová chia torta

4 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

19.07.2016 08:23

Tak niektoré veci sú fakt zaujìmavé.Ani si neuvedomujeme samozrejmosti,pokiaľ nemáme problém.

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

19.07.2016 11:34

Toto som nevedela. Zaujímavý článok.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

19.07.2016 22:41

rada som si prečítala

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

20.07.2016 22:20

veľmi zaujímavé

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE