Vedeli ste o tom, že panda veľká denne skonzumuje v priemere od 15 do 30 kilogramov bambusu? Rôzne časti tejto rastliny sú neuveriteľne bohaté na všetky možné živiny. V priebehu dejín si však bambus našiel miesto i v jedálničku ľudí. Bambusové výhonky sa využívajú pri príprave pokrmov najmä v ázijských krajinách. Okrem toho, že obsahujú cenné látky, taktiež pozitívne ovplyvňujú trávenie či hladinu cukru v krvi. V článku vám prezradíme, prečo sa oplatí zaradiť bambusové výhonky aj do svojho jedálnička.
Čo sú bambusové výhonky?
Bambusové výhonky predstavujú mladé výhonky respektíve klíčky bambusu. Tieto výrastky sa zvyčajne zberajú vo veku dvoch týždňov, a to skôr, než dorastú do výšky asi 20 až 30 centimetrov. V opačnom prípade rýchlo drevnatejú. Sú jedlé a tradične sa využívajú najmä v ázijskej kuchyni. V obľube ich majú hlavne v Číne, Japonsku, Kórei, Thajsku, Indii či na Filipínach. Zmienky o konzumácii bambusových výhonkov ako zeleniny kvôli chuti i prínosu pre zdravie nachádzame už v starých čínskych dokumentoch. Rozličné druhy bambusov vo všeobecnosti radíme do čeľade lipnicovité.
Ide o jedny z najväčších a najvyšších druhov tráv na svete, ktoré dokážu dosiahnuť výšku aj hrúbku stromov. Niektoré z bambusov dorastajú pokojne do výšky 30 metrov. Zaujímavosťou pritom je, že každý deň dokáže táto rastlina narásť aj o desiatky centimetrov. Bambusy sú charakteristické svojimi drevnatými steblami a najmä vytrvalosťou a prispôsobivosťou. Tieto trávy znesú chlad i teplo. Najčastejšie však rastú prevažne v tropických a subtropických oblastiach naprieč Áziou, Afrikou aj Amerikou.
Odporúčame: Toto sú potraviny, ktoré škodia pečeni. Aj ty ich máš rada?
Aké látky ponúkajú nášmu telu?
Bambusové výhonky sú nízkokalorické a z veľkej časti tvorené vodou, no zato sú nutrične veľmi bohaté. Sú skvelým zdrojom bielkovín i vlákniny a neobsahujú cholesterol. Rovnako vám doplnia mnohé vitamíny či minerálne látky. Skrýva sa v nich menšie množstvo vitamínu C aj viaceré z vitamínov skupiny B, draslík, fosfor, zinok aj horčík. Bambusové výhonky navyše obsahujú i kyselinu kremičitú, ktorá pozitívne ovplyvňuje organizmus hneď z niekoľkých stránok. Napomáha posilňovať tkanivá, zlepšuje pružnosť ciev i stav nechtov a vlasov.
Bambusové výhonky ako zdroj mnohých cenných látok podporujú funkciu imunitného systému. Rovnako podporujú metabolizmus a trávenie. Účinne prispievajú k prečisteniu tráviaceho traktu, zlepšujú pravidelné vyprázdňovanie a predchádzajú zápche. Taktiež predstavujú prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Napomáhajú totiž udržovať vhodnú hladinu cholesterolu i znižovať vysoký krvný tlak. Okrem toho priaznivo pôsobia aj hladinu cukru v krvi. Vďaka tomu, že obsahujú vysoký podiel vody, dokážu ľudské telo skvelo hydratovať.
Ako ich konzumovať?
Zaradiť bambusové výhonky do jedálnička nie je problém ani v našich končinách. Vo väčších supermarketoch ich zvyčajne zoženiete nakrájané na plátky, buď mrazené či konzervované v slanom náleve. Ak však máte vo svojom okolí obchody s ázijským tovarom a potravinami, možno v nich nájdete i čerstvé výhonky. Prekvapia vás sviežou chuťou a skôr chrumkavejšou konzistenciou. Použiť ich môžete nielen pri príprave chutných ázijských pokrmov, ale ozvláštniť nimi môžete i bežné jedlá. Skúste ich nakrájať do rizota, cestovín, šalátu, polievky či omáčky. Skvelo sa hodia k zelenine, hríbom, tofu aj mäsu.
Mrazené či konzervované výhonky stačí povariť asi 15 minúť a sú pripravené na použitie. Dochutiť ich môžete soľou i sójovou omáčkou. Príprava čerstvých bambusových výhonkov je o niečo zdĺhavejšia. Tieto výhonky je potrebné ošúpať, nakrájať a variť dostatočne dlhú dobu. V osolenej vode ich povarte aspoň 45 minúť až jednu hodinu. V čerstvých bambusových výhonkoch sa totižto nachádzajú i škodlivé látky, ktoré sa odbúrajú práve tepelnou úpravou. Niekedy sa odporúča pri varení aspoň raz vymeniť vodu za čistú.
Pozri aj: Vyhľadávaš potraviny bez lepku a na chudnutie? Toto musíš spoznať!