Dvoje ponožiek, extra prikrývka a vrstvenie oblečenia akoby ste boli cibuľa. V zime možno realita pre viacerých z nás, no počas ostatných ročných období je však neustály či extrémny pocit chladu skôr nezvyčajný jav.
Niektorí odborníci tento stav nazývajú aj intolerancia chladu a upozorňujú, že frekventované triašky, husia koža či ľadové ruky a nohy rozhodne netreba ignorovať. Ako rozpoznať, že je čas na lekárske vyšetrenie?
Skôr ženská záležitosť?
Vedeli ste, že ženy pociťujú chlad štatisticky častejšie než muži? Muži zvládajú nižšie teploty vo všeobecnosti lepšie a ideálna izbová teplota pre nich je 22 stupňov Celzia, čo je až o tri stupne menej než je ideálna izbová teplota pre nežné pohlavie. Súvisí to s pomalším metabolizmom, vďaka ktorému ženy v pokoji spália menej kalórií, čo znamená že ich telo produkuje menej tepla.
Či už ste žena alebo muž, občasný pocit chladu nie je dôvod na obavy. Ak sa však k neustálemu pocitu chladu pridružujú iné príznaky, ako je napríklad chronická únava, spozornite a v prípade potreby navštívte odborníka.
Odporúčame: Najväčšie chyby pri varení, ktorých sa dopúšťame: Profíci to vidia takto!
Dysfunkcia štítnej žľazy
Chlad a dýchavičnosť, chlad a únava, chlad a závrate... To všetko sú príklady pomerne nebezpečných kombinácií symptómov, ktoré môžu predstavovať potenciálne zdravotné riziko a poukazovať na vážnejšiu diagnózu než je len obyčajná zimomravosť. Ak vám je neustála zima, príčinou môže byť napríklad hypotyreóza, čo je ochorenie štítnej žľazy.
Tá vylučuje hormóny regulujúce metabolizmus a tiež teplotu ľudského tela. Ak ide o hypotyreózu, pridružiť sa môže vypadávanie vlasov, priberanie na telesnej hmotnosti, ale aj únava či suchá pleť.
Nedostatok minerálov aj podvýživa
Čo ešte môže byť príčinou neustáleho pocitu chladu? Podľa odborníkov je jednou z možností nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov. Z vitamínov môže pocit chladu spôsobovať deficit vitamínu C, B12 a B9 a z minerálov najmä nedostatok železa v krvi, teda diagnóza s názvom anémia. V neposlednom rade môže byť pocit chladu príznakom ochorenia srdca aj diabetu, v tomto prípade ak ho sprevádza napríklad časté močenie a únava.
Zima býva aj podvýživeným ľuďom, ktorým chýba tuk – pocit chladu je tak veľmi častý u pacientov s anorexiou, bulímiou alebo inou poruchou príjmu potravy. Asi najmenej vážnou príčinou neustáleho pocitu chladu je pribúdajúci vek, teda starnutie.
Inšpiruj sa: TOP ekologické náhrady vložiek a tampónov: Ako na zdravšiu menštruáciu?