S virózou sa skutočne netreba zahrávať. Nech už si o tom myslíte čokoľvek, žiadne pracovné povinnosti či akcie, na ktoré ste sa tak dlho tešili, nestoja za doživotne nalomené zdravie. Práve táto hektická doba nás núti prehliadať signály, ktoré nám dáva vlastné telo. Ak sa však aj zdá, že vám horúčka klesla a kašeľ odišiel len tak, bez liečenia a pokoja v posteli, raz vám túto nezodpovednosť telo môže spočítať. A to vtedy, keď to budete najmenej čakať. Pozrite sa preto, čo s vaším organizmom dokáže spraviť prechodená chrípka či iné nevyležané ochorenie!
Posteľ alebo práca?
Ak sa napriek chorobe rozhodnete pre druhú možnosť, nielenže ohrozujete zdravie ľudí okolo vás, no v prvom rade neuveriteľne škodíte samy sebe. To, že sa stanete zamestnancom roka vďaka nulovým péenkam, vám zdravie rozhodne nezabezpečí. Určite ste už počuli o prípadoch, kedy sa stala obyčajná chrípka smrteľnou chorobou. Hoci vás nechceme strašiť, je to fakt, na základe ktorého by ste mali zbystriť pozornosť a neriskovať svoje zdravie tým, že chorobu nevyležíte. Ak sa rozhodnete prechodiť chrípku, váš oslabený organizmus môže veľmi ľahko napadnúť ďalšia infekcia a ohroziť pľúca, srdce alebo iné životne dôležité orgány.
Odporúčame: Cítiš sa pod psa? Daj si pozor na tieto príznaky vyčerpania!
Lepí sa na vás jedna choroba za druhou?
Pravdepodobne je to následok toho, že ste niekedy v minulosti nevyležali alebo nedoliečili chrípku či angínu. Oslabili ste tým vlastný imunitný systém. Zatiaľ čo prechladnutie máva prevažne pozvoľný priebeh a horúčka ho sprevádza len ojedinele, chrípka väčšinou naplno prepukne veľmi rýchlo a je sprevádzaná horúčkou, bolesťou hlavy, hrdla alebo celého tela. A hoci veľakrát tieto dve ochorenia nerozlišujeme, rozdielov je naozaj veľa. Prechladnutie je infekčné ochorenie, ale chrípka je už respiračnou virózou, teda vírusovým ochorením, ktoré netreba podceňovať.
Zdravie ako vrchol hodnotového rebríčka
Nespoliehajte sa na to, že cez víkend chorobu vyležíte. Chrípka totiž môže mať skutočne ťažký priebeh a skončiť môžete až na dýchacích prístrojoch. Nestačí si nasadiť lieky, ktoré vám naposledy pomohli, ani sa spoliehať na rady starých mám. Neliečená chrípka môže spôsobiť nepríjemný opuch oka, ktorý častokrát vedie až ku strate zraku. Nakoľko neexistuje zázračný liek, ktorý by vás vyliečil za noc, neriskujte, zaľahnite do postele, prípadne navštívte lekára. Kolegovia sa bez vás tých pár dní zaobídu a žiadny seriózny šéf nezačne po pár dňoch pochybovať o vašej potrebnosti. Ľahostajnosť voči svojmu zdraviu na úkor čohokoľvek iného, sa rozhodne nevypláca.
Mohlo by ťa zaujímať: Prečo piť mrkvovú šťavu? Tvoje zdravie a krása sa ti poďakujú!
Neriskujte poškodenie srdca!
Neliečená a prechodená chrípka môže mať za následok aj takzvanú vírusovú myokarditídu, teda zápal srdcového svalu. Ten často napáda aj ďalšie svalové bunky, srdce sa zväčší oproti bežnému stavu, čo v praxi znamená, že srdcová výkonnosť môže poklesnúť až o dve tretiny. Je to skutočne alarmujúce, ale vo svete ročne umiera na chrípku až pol milióna ľudí! Preto je také nesmierne dôležité túto chorobu poctivo vyležať a izolovať sa v domácom prostredí. Pokoj počas liečby má svoj význam, preto sa nenechajte zlákať vidinou akéhosi nezmyselného šplhania u šéfa a kolegov či stresom z toho, že niečo zameškáte. Zdravie je, alebo by rozhodne malo byť, vždy na prvom mieste.