Zákerná rakovina pečene: Spočiatku žiadne prejavy a neskôr zlé prognózy

rakovina pečene

Našu pečeň môžu postihnúť rozličné ochorenia, a to i skutočne vážne. Príkladom je i cirhóza pečene, ktorej príčinou nemusí byť len alkoholizmus. Dôjsť však môže aj k stukovaniu tohto orgánu, čo je takzvaná steatóza pečene

Zabudnúť však nemôžeme ani na to, že tento dôležitý orgán tráviacej sústavy a zároveň žľazu s vnútorným vylučovaním môže potrápiť aj onkologické ochorenie. Rakovina pečene je skutočne zákerným ochorením. V prvotných fázach sa totiž často ani neprejavuje, a tak postihnutý ani netuší o vznikajúcom probléme. Aké sú príznaky rakoviny pečene? Aké metódy sa využívajú pri liečbe rakoviny pečene? Kedy sa pristupuje k chemoterapii alebo protónovej liečbe? Viac v článku!

Čo je rakovina pečene?

Rakovina pečene predstavuje vážne zhubné nádorové ochorenie postihujúce pečeň človeka. Ide o pomerne často sa vyskytujúce ochorenie tohto typu, pričom jeho výskyt vo svete narastá. Táto choroba primárne vzniká v dôsledku nekontrolovateľného množenia buniek pečene, ktoré následne napádajú okolité tkanivá. Ide o primárny nádor pečene. Ide o sekundárne nádorové ochorenia pečene.

Sekundárne môžu byť príčinou vzniku rakoviny pečene metastázy z iných častí tela, napríklad z tráviacej sústavy, k čomu môže dôjsť pri rakovine žalúdka i pankreasu. 

Nádory pečene – hepatocelulárny karcinóm pečene a iné druhy

Pod pojmom rakovina pečene pritom rozumieme viaceré zhubné ochorenia. Primárne nádory pečene zahŕňajú hepatocelulárny karcinóm (HCC), ktorý je najčastejším typom rakoviny pečene. Ďalšie zriedkavejšie typy sú:

  • cholangiokarcinóm: vzniká v bunkách žlčových ciest,
  • hepatoblastóm: zriedkavý nádor pečene, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u detí, najmä do 3 rokov,
  • angiosarkóm a hemangiosarkóm: nádory vznikajúce z krvných ciev v pečeni,
  • fibrolamelárny karcinóm: zriedkavý variant hepatocelulárneho karcinómu, ktorý postihuje najmä mladých ľudí bez cirhózy,
  • sekundárne (metastatické) nádory pečene: šírenie rakoviny z iných orgánov do pečene, najmä z hrubého čreva, pľúc, prsníka alebo pankreasu.

Príčiny a rizikové faktory rakoviny pečene – cirhóza pečene, hepatitída, 

Zhubný nádor pečene v mnohých prípadoch vzniká ako následok nejakého chronického ochorenia pečene. V prvom rade sa môže rozvinúť zo spomínanej cirhózy, ktorej príčinou býva alkohol, lieky i vírusy. K rozvoju ochorenia prispieva i zápal pečene, respektíve hepatitída typu B či C, taktiež autoimunitná hepatitída či takzvaná hemochromatóza, čo je vrodená porucha vstrebávania železa. 

Znamená to, že pre vznik zhubných nádorov pečene je rizikové chronické ochorenie pečene, či už alkoholické ochorenie pečene, alebo chronické ochorenie pečene spôsobené vírusmi, ako je chronická hepatitída B či chronická hepatitída C. V dôsledku týchto ochorení sa postom času výrazne zhoršuje funkcia pečene.

Medzi ďalšie rizikové faktory radíme: 

  • nadváhu a obezitu, 
  • zlé stravovacie návyky, 
  • fajčenie,
  • užívanie steroidov či antikoncepcie. 

Rakovina pečene sa častejšie objavuje u mužov a u jedincov v strednom a vyššom veku. U detí je toto ochorenie extrémne vzácne, pričom môže súvisieť s dedičnými faktormi.

Odporúčame: Čo spôsobuje albinizmus? Prejavom nie je len svetlá pokožka!

prejavy rakoviny pečene
Shutterstock®

Príznaky rakoviny pečene

Rakovina pečene je zákerné ochorenie, pretože v prvých fázach často prebieha bez akýchkoľvek viditeľných príznakov. Postihnutý jedinec si nemusí všimnúť žiadne zdravotné problémy alebo iba neurčité ťažkosti, ktoré sa ľahko zamieňajú s inými ochoreniami. Typické príznaky sa preto zvyčajne objavujú až v pokročilých štádiách ochorenia. Aké sú teda možné príznaky rakoviny pečene?

Bežne nádorové ochorenia pečene sprevádzajú nasledovné príznaky:

  • pocity nafúknutého a plného brucha,
  • strata chuti do jedla a úbytok hmotnosti,
  • pocity na zvracanie a rozličné zažívacie ťažkosti,
  • slabosť, únava a zhoršená nálada,
  • bolesť v pravej časti brucha pod rebrovým oblúkom, ktorá môže vystreľovať do chrbta alebo pliec,
  • anémia (chudokrvnosť) a neinfekčná žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielok),
  • opuchy brucha (ascites) a opuchy končatín,
  • postupné chradnutie organizmu v neskorých štádiách, ktoré vedie k zlyhaniu tela a smrti.

Metastázy pri pečeňových nádoroch

Metastázy v pečeni sú najčastejšie sekundárne nádory, ktoré vznikajú šírením rakovinových buniek z iných orgánov, pričom pečeň je kvôli svojej bohatej vaskularizácii jedným z najčastejších cieľových miest. Najčastejšie sa metastázy do pečene šíria z hrubého čreva a konečníka, prsníka, pľúc, pankreasu alebo žalúdka, ale môžu pochádzať aj z iných oblastí. Tento proces nastáva cez portálnu žilu, pečeňovú tepnu alebo lymfatické cesty. 

Primárne nádory, ako je hepatocelulárny karcinóm, môžu tiež metastázovať do iných orgánov, napríklad do pľúc alebo kostí, hoci je to menej časté.

Klinické prejavy metastáz v pečeni sa líšia v závislosti od počtu a veľkosti ložísk. Spočiatku môžu byť asymptomatické, ale v neskorších štádiách sa často objavuje únava, nechutenstvo, strata hmotnosti, zväčšenie pečene (hepatomegália), bolesti v pravom hornom kvadrante brucha, žltačka alebo ascites. 

Pozri aj: Trápi ťa bolesť v podbrušku a výtok? Príčinou môže byť toto gynekologické ochorenie!

liečba rakoviny pečene
Shutterstock®

Diagnostika rakoviny pečene

Pri diagnostike ochorenia sa využívajú viaceré metódy. Sledujú sa klinické príznaky a pristupuje sa k zobrazovacím vyšetreniam, napríklad sonografii brucha či taktiež biopsii, pri ktorej sa odoberie tkanivo na následné histologické vyšetrenie, ktoré môže potvrdiť, že ide o zhubný nádor pečene. 

Liečba rakoviny pečene – chirurgický zákrok, chemoterapia, rádioterapia, protónová liečba

Po potvrdení diagnózy určuje lekár spôsob liečby. Veľa závisí od toho, v akom štádiu je zhubný nádor pečene, o aký typ ide, aká je veľkosť nádoru a tiež od ďalších faktorov. V prípade, že to zdravotný stav postihnutého dovoľuje, je potrebné chirurgické odstránenie nádoru a poškodenej časti pečene.

Možnosťou je ďalej chemoterapia a taktiež transplantácia pečene, pri ktorej však zdravotný stav pacienta musí spĺňať prísne kritériá. V obrovskom množstve prípadov však operácia nie je možná. Vtedy sa pristupuje k rádioterapii, prípadne lekár môže navrhnúť iné metódy liečby. 

Protónová liečba sa pri rakovine pečene používa najmä ako možnosť cieleného ožarovania, ktoré minimalizuje poškodenie zdravých tkanív a zvyšuje účinnosť terapie pri určitých typoch nádorov. Táto metóda je vhodná najmä pre pacientov, u ktorých nie je možná chirurgická liečba, alebo ako doplnok iných terapií. Okrem toho sa využíva aj imunoterapia.

Odporúčame: Prečo je dôležité nastaviť si osobné hranice a ako to urobiť efektívne?

Prognózy pri rakovine pečene

Rakovina pečene nemá veľmi dobrú prognózu. Je to spôsobené najmä tým, že k jej diagnostike dochádza v mnohých prípadoch skutočne neskoro. Príčinou je práve bezpríznakovosť prvotných štádií ochorenia, počas ktorých by bola i liečba jednoduchšia a úspešnejšia. K odhaleniu rakoviny pečene neraz dochádza len náhodou pri preventívnej prehliadke u lekára. 

Prognóza rakoviny pečene závisí od štádia ochorenia, aká je veľkosť nádoru, tiež od typu rakoviny, prítomnosti základných ochorení pečene, celkového zdravotného stavu pacienta, dostupnosti a efektivity liečby, ako aj od prítomnosti komplikácií a reakcie na terapiu.

Prevencia rakoviny pečene

V súvislosti s rakovinou pečene je možné dbať aj na prevenciu ochorenia. Pečeň je dôležité chrániť pred cirhózou či inými ochoreniami. V rámci prevencie môžeme menovať vyhýbanie sa cigaretám, drogám a nadmernej konzumácii alkoholu, zdravé stravovanie i udržiavanie primeranej váhy. Dôležité je rovnako nezabúdať na pravidelné prehliadky u všeobecného lekára!

Aktualizovaný článok: 24.11.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.11.2019 18:07

presne, žiadne prejavy, zákernosť sa prejaví neskoro...

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

26.12.2019 10:19

každá rakovina je zákerná, škoda že sa nedá ešte vyliečiť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.02.2021 21:15

Je to pliaga každá rakovina

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.