Zapareniny v lete potrápia aj dospelých. Ako im účinne predchádzať?

Zapareniny predstavujú veľmi nepríjemný kožný problém, ktorý vo zvýšenej miere trápi najmä deti, predovšetkým v dojčenskom veku. Odborne toto ochorenie, respektíve zdravotný problém, nazývame Intertrigo. Ide o začervenané až zapálené ložisko na koži, ktoré vzniká v dôsledku mechanického dráždenia (spôsobeného trením kože o kožu alebo kože o odev) alebo chemického dráždenia (spôsobeného rozkladom potu, moču alebo stolice). 

Zapareniny však ani zďaleka nepotrápia iba deti. V letnom období, keď je vonku teplo a človek sa viac potí, sa zapareniny neraz vyskytnú aj u dospelých. Ktoré časti tela sú najviac ohrozené? Ako zapareniny liečiť a ako im predchádzať?

Ako vyzerá zaparenina?

Ako sme spomenuli v úvode, zapareniny majú vzhľad začervenaných ložísk alebo celistvých fľakov na pokožke. Často sú sprevádzané nepríjemným pocitom svrbenia. Pokožka býva v oblasti výskytu zapareniny podráždená a citlivá, objaviť sa môžu pocity pálenia. Ak má navyše k zaparenine neustály prístup nadmerná vlhkosť, môže dochádzať k mokvaniu postihnutého miesta. V danom mieste môže dôjsť k výsevu červenkastých pupienkov, pokožka tiež býva na dotyk niekedy teplejšia. Závažnejšie zapareniny dokonca môžu spôsobovať bolesť.

Vyskytnúť sa pritom môžu na rôznych častiach tela, a to na miestach, na ktorých dochádza k dráždeniu pokožky trením a na ktoré pôsobí vlhko a teplo. Ide predovšetkým o rôzne kožné záhyby. Zapareniny sa u dospelých môžu objaviť v podpazuší, medzi prstami na nohách aj v oblasti pod prstami. Neraz býva postihnutá oblasť genitálií alebo konečníka, triesla či vnútorná strana stehien. 

Odporúčame: ​Malária – čo ju spôsobuje a kde sa ňou môžeme nakaziť?

príčiny zaparenín

Zdroj: Shutterstock®

Rizikové faktory vzniku zaparenín u dospelých

Zapareniny spravidla vznikajú ako následok kombinácie troch hlavných faktorov – trenia, vlhkosti a tepla. Pokožka sa trie o seba alebo tesný odev, pot vytvára vlhké prostredie a ak sa k tomu pridá teplo a nepriedušný odev, ktorý bráni odparovaniu vlhkosti, zaparenina je na svete. Vyššie riziko vzniku zaparenín, a to aj u dospelej populácie, je, pochopiteľne, v letnom období, počas ktorého sú bežné vyššie teploty a človek sa viac potí. 

Riziko zaparenín pritom rastie aj pri rôznych aktivitách, ktoré sa spájajú s nadmernou tvorbou potu, teda napríklad pri športovaní či turistike. Ohrozené sú aj osoby so zamestnaním, v ktorom je nutné zotrvávať v sede dlhší čas bez možnosti prevetrania, ako napríklad v prípade profesionálnych vodičov. Niekedy však stačí k vzniku zapareniny aj dlhšia cesta vlakom na koženom sedadle. 

Ďalšie rizikové faktory zaparenín:

  • nepriedušné a tesné oblečenie zo syntetických materiálov (zadržiava v rizikových miestach vlhkosť),

  • nekvalitná obuv z nepriedušných materiálov,
  • nedostatočná alebo nadmerná hygiena,
  • inkontinencia (v prípade zaparenín v intímnej oblasti),
  • obezita (pri veľkej nadváhe sa v početnejších záhyboch ľahšie tvoria zapareniny prakticky kdekoľvek na tele),
  • cukrovka,
  • dlhodobé zotrvávanie na lôžku (u chorých pacientov),
  • nosenie dlahy alebo ortézy (rovnako zadržiavajú vodu na koži).

Ako na liečbu zaparenín?

Liečbu zaparenín neradno podceňovať, hoci by sa mohlo zdať, že nejde o závažný zdravotný problém. Veľké zapareniny môžu spôsobovať naozaj nepríjemné ťažkosti, na určitých miestach dokonca môžu pri pohybe vyvolávať bolesť, a tak pohyb sťažovať. Stav postihnutej kože sa môže navyše časom zhoršovať. Do miesta porušenej pokožky môže dokonca preniknúť infekcia bakteriálneho alebo hubovitého pôvodu a vyvolať silný zápal. 

Bežné zapareniny je možné preliečiť aj bez lekára pomocou voľnopredajných prípravkov z lekárne. Dostupné sú rôzne krémy a masti, výber môžete konzultovať s lekárnikom. Nápomocná býva aj klasická kalciová či zinková masť. Postihnuté miesto tiež možno ošetrovať sypkým púdrom či zásypom s antimikrobiálnymi prísadami, ktoré ho udržia v suchu. 

Pre zahojenie zaparenín je však dôležité najmä eliminovanie rizikových faktorov, teda hlavne trenia, vlhkosti a tepla. Postihnuté miesto je treba udržiavať v prvom rade čisté. Pokožku umývajte jemnými mydlami bez parfumácie. Vhodné je antibakteriálne mydlo, na cestách možno použiť antibakteriálne vreckovky. Následne je potrebné udržiavať pokožku v suchu. Pokožke doprajte čo najviac vetrania na čerstvom vzduchu a nenoste priliehavé nepriedušné oblečenie, ktoré by pokožku trelo a spôsobovalo vlhko. 

Dobrým pomocníkom môžu byť aj bylinky. Z tých možno pripraviť odvar, ktorý na postihnuté miesta pravidelne aplikujeme formou oplachov alebo obkladov. Vhodné sú bylinné odvary z harmančeka, repíka, nechtíka lekárskeho, dubovej kôry aj šalvie. 

V prípade, že liečba ani napriek správnym opatreniam dobre nepostupuje, alebo ak pokožka mokvá a máte podozrenie na infekciu, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. Lekár na základe vyšetrenia a zhodnotenia zdravotného stavu určí ďalší postup liečby. 

Odporúčame: Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo

liečba zaparenín

Zdroj: Shutterstock®

Myslite na prevenciu zaparenín!

Ak vás zapareniny už niekoľkokrát potrápili, je pravdepodobné, že sa tento problém bude u vás opakovať častejšie. V tom prípade je lepšie myslieť na prevenciu, ako neskôr riešiť vzniknuté ťažkosti. Prevencia zaparenín zahŕňa:

  • nosenie voľných odevov z prírodných materiálov, pod ktorými môže pokožka dýchať (minimálne počas horúcich dní),
  • používanie voľnej spodnej bielizne z prírodných materiálov (bavlny),
  • pri športe alebo turistike nosenie odevov z kvalitných funkčných materiálov, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť a rýchlo schnú,
  • nosenie priedušnej obuvi,
  • primeranú hygienu – dôkladnú hygienu po fyzickej práci, športe či počas horúcich dní, no vyhýbanie sa nadmernému čisteniu pokožky (znižuje sa prirodzená obranyschopnosť pokožky),
  • preventívne ošetrovanie pokožky púdrami, zásypmi či krémami proti zapareninám, a to v miestach, v ktorých možno očakávať zaparenie. 

Odporúčame: Veľká chyba pri spracovaní kuraciny: Môže ťa dostať až do nemocnice!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.