Železník lekársky: Zver svoje zdravie do rúk bosorkinej zeline!

Železník lekársky si svoje miesto v ľudovom liečiteľstve jednoducho zaslúži. Tejto bylinke sa totiž pripisuje celý rad najrozličnejších liečivých vlastností. Človeku pomôže, okrem iného, i zlepšiť peristaltiku čriev či odstrániť stres a nervozitu. Objavte silu železníka v nasledujúcom článku! Dozviete sa, čím je táto rastlina charakteristická, aké má účinky a ako sa používa.     

Poznáte železník?

Železník lekársky, ľudovo nazývaný aj bosorkina zelina, verbena či sporýš, je liečivá rastlina z čeľade železníkovité. Dosahuje výšku okolo jedného metra. Ide o prastarú rastlinu, ktorej sa kedysi pripisovali magické vlastnosti. Železník mal údajne ochraňovať ľudské telo pred strelami. Na ochranu si ho preto vraj nosili do boja i rímski vojaci. Domovinou tejto byliny sú predovšetkým oblasti, tiahnúce sa od Stredozemného mora smerom na východ do Ázie a taktiež smerom na juh do Afriky. Neskôr sa železník rozšíril takmer do celej Európy, Severnej Ameriky či dokonca Austrálie. Hľadať ho môžete najmä pri cestách i potokoch či na rumoviskách a pasienkoch.

Obľubuje vlhšie pôdy a teplo. Charakteristický je svojou hranatou stonkou, ktorá je vo vrchnej časti značne rozkonárená. Spodné listy sú perovito delené, tie vrchné majú zase kopijovitý tvar. Kvety sú drobné a zvyčajne majú bledofialovú farbu. Rastlina kvitne počas leta, prípadne ešte začiatkom jesene. Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať, ktorú je vhodné sušiť v tieni alebo pri teplote do 40 °C. Železník v sušenej forme zakúpite i na internete, v lekárňach aj predajniach so sušenými bylinkami či čajovniach. Táto rastlina je tiež vhodná na pestovanie v záhrade či dokonca kvetináči.     

Odporúčame: Je lepší sypaný alebo porciovaný čaj? Odhaľ skutočnú pravdu!

účinky železníka

Zdroj: Shutterstock®

Táto bylinka prekvapuje mnohými vlastnosťami

Kým kedysi dávno ľudia verili, že má železník akúsi magickú moc, dnes pripisujeme zásluhy za liečivé účinky tejto rastliny najmä množstvu cenných látok, ktoré obsahuje. Ukrývajú sa v ňom horčiny, triesloviny či silice. Taktiež obsahuje glykozid verbenín, sliz, flavonoidy či minerálne látky. V minulosti sa táto bylina využívala najmä na úľavu od bolesti v krku, pri nachladnutí či ako podpora vykašliavania. Známe sú však mnohé ďalšie účinky železníka. Okrem iného má blahodarný vplyv na trávenie. Podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a stimuluje chuť do jedla.  

Železník je tiež charakteristický svojím povzbudzujúcim účinkom. Pôsobí proti únave či psychickej vyčerpanosti. Organizmu dodáva silu, eliminuje stres a prispieva k pokojnému spánku. Vďaka močopudným vlastnostiam je skvelým pomocníkom pre osoby, ktoré trápi nadmerné zadržiavanie vody v tele. Rovnako človeku pomáha pri bolestiach hlavy, reumatických bolestiach, zápaloch ústnej dutiny či nedostatočnej činnosti pečene.

železníkový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na jeho dlhodobé užívanie!

Železník je možné používať zvonka i zvnútra. Pri vnútornom užívaní je však potrebné dávať si pozor. Táto bylina totiž nie je určená na dlhodobé používanie a rovnako by sa to nemalo preháňať s jej množstvami. Železník nie je, najmä vo vyšších dávkach, vhodný pre tehotné ženy. Čaj sa pripravuje z jednej čajovej lyžičky sušenej vňate a 250 ml vriacej vody. Nápoj sa nechá lúhovať asi 15 minút a následne sa scedí. Pri vyššie spomenutých zdravotných ťažkostiach sa odporúča dopriať si jednu šálku železníkového čaju denne. Ak si zo železníka pripravíte silnejší odvar, môžete ho zase použiť vo forme obkladov či ako kloktadlo.

Odvarom sa odporúča prečistiť zle hojace sa rany. Rovnako vám môže pomôcť zlepšiť stav pokožky pri rozličných kožných ochoreniach. Obklady môžete vyskúšať pri reumatických bolestiach či opuchnutých končatinách. Kloktanie odvaru zo železníka zase môže priniesť úľavu pri zápaloch ústnej dutiny. Z tejto byliny sa tiež pripravuje liečivá tinktúra. Tá podporuje činnosť tráviaceho traktu, prispieva k udržiavaniu zdravej pokožky a priaznivo vplýva na kĺby. Taktiež môže pomôcť zmierniť prejavy menopauzy či predmenštruačného syndrómu. Zoženiete ju na internete či v lekárni.

Pozri aj: Ruža šípová: Kedy sú najzdravšie a v čom sú šípky také úžasné?

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

19.10.2018 08:03

Veľmi dobrá bylinka, pestujem.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE