Poznáte to, sadnete si pohodlne na sedačku a po určitej dobe, keď chcete vstať, vaše nohy nie a nie poslúchať. Brnenie končatín je jednou z bežných a nepríjemných súčastí nášho života. Napriek tomu, zamysleli ste sa niekedy nad dôvodom, prečo sa to deje? Alebo či sa to deje naozaj každému z nás?
Vždy, keď sa nám to stane, tŕpneme, kedy to už prejde alebo sa snažíme o kostrbaté pohyby, ktoré urýchlia odchod „mravcov“. Niekedy nás to dokáže paralyzovať na pár minút, až tak, že zvyšky brnenia cítime celý deň. My vás dnes oboznámime s dôvodmi, pre ktoré toto mravčenie či brnenie vzniká a kedy je vhodné navštíviť lekára. Čo všetko vyvoláva pocit mravčenia?
Parestézia – prečo vzniká pocit mravčenia?
Parestézia alebo mravčenie v končatinách je bezdôvodné brnenie, ktoré vzniká bez akýchkoľvek vonkajších prejavov. Vo vnútri tela pritom môže dochádzať k útlaku nervov, k problému s toxikáciou, k problémom s lymfatickým systémom alebo ku komplikovanejším poruchám nervov. A to aj napriek tomu, že sme si iba dlho ležali na ruke či dlho sedeli na nohe.
Niekedy sa môže prejaviť šteklením, znecitlivením až bolesťou a pokiaľ ste nezažili chronickú parestéziu, chvíľkové brnenie v končatinách hravo prečkáte. Najčastejšou príčinou je práve útlak nervov. Tie v niektorých oblastiach prechádzajú medzi kožou a kosťou a neškodným pohybom pritlačíte niektorý z nervov ku kosti. V tomto prípade sa po uvoľnení nervu dostavujú pocity brnenia, ktoré nie sú ničím iným, než opätovným naštartovaním nervu.
Viete si predstaviť, aké to musí byť, ak je nerv utláčaný dlhšiu dobu? Najznámejším ochorením, ktoré súvisí s dlhodobým utláčaním nervov, je syndróm karpálneho tunela. Vzniká pri postupnom, dlhodobom utláčaní nervov, napríklad pri práci s počítačovou myškou.
Mravčenie v ruke a syndróm karpálneho tunela
Mravčenie v ruke je častým príznakom syndrómu karpálneho tunela, čo je stav spôsobený tlakom na stredový nerv v zápästí. Tento nerv prechádza úzkym priestorom nazývaným karpálny tunel a zabezpečuje citlivosť a pohyb v časti ruky. Pri dlhodobom preťažení, napríklad pri práci s počítačom alebo manuálnej činnosti, môže dochádzať k zápalu a stlačeniu nervu, čo vedie k brneniu, znecitliveniu a bolestiam v prstoch a dlani. Ak sa stav nelieči, môže spôsobiť trvalé poškodenie nervu a obmedzenie funkčnosti ruky.
Odporúčame: Kombucha: Liečivý zázrak alebo len marketingový ťah?
ShutterstockMravčenie v nohách a mravčenie rúk – vážnejšie príčiny
Príčiny vzniku brnenia v končatinách môžu byť v niektorých prípadoch vážne. Môže ísť o mŕtvicu, sklerózu multiplex, cukrovku, ischias alebo iný zápal, nedostatok vitamínov, závislosť na alkohole. Ako však rozoznať zatlačenie nervu od týchto vážnejších príčin? Musíte si všímať, ako často u vás brnenie vzniká a ako dlho trvá. Pokiaľ sa vám to stane raz za čas, nie je dôvod na obavu – pravdepodobne ste si nerv iba prisadli, poprípade máte nedostatok vitamínov.
Vážnejšie ochorenia sú väčšinou charakterizované častým výskytom brnenia a dlhým priebehom. Okrem toho sa pridružujú aj ďalšie symptómy, ako je slabosť alebo ochrnutie, strata svalovej kontroly, bolesti, zmätenosť, poruchy artikulácie alebo závraty. Pokiaľ máte niektorý z týchto prejavov, spojený s častým mravčením, určite vyhľadajte pomoc!
Pocity mravčenia a degeneratívne ochorenia
Mravčenie v končatinách môže byť príznakom degeneratívnych ochorení, ako je napríklad degeneratívna disková choroba, stenóza miechového kanála alebo skleróza multiplex. Tieto ochorenia vedú k postupnému opotrebovaniu chrbtice alebo poškodeniu nervov, čo spôsobuje tlak na nervové korene a miechu, čím sa narušuje prenos nervových signálov.
Výsledkom je brnenie, znecitlivenie, bolesť alebo slabosť v končatinách. Včasná diagnostika a liečba týchto stavov môže výrazne zmierniť ich prejavy a zlepšiť kvalitu života pacienta.
Odporúčame: Ako regulovať kortizol hneď ráno – praktické tipy pre lepší deň
ShutterstockLiečba mravčenia
V prípade, že vás brnenie trápi iba občas, pomôže vám v danej chvíli masírovanie postihnutého miesta. Ak vám masáž nepomáha, vyskúšajte niektorý z domácich tipov:
- Teplé obklady – zvýšia prekrvenie danej oblasti a v priebehu 5 až 7 minút by mali nepríjemnosti pominúť.
- Magnézium - tento minerál je zodpovedný za správnu funkciu nervov a jeho nedostatok je preto častým dôvodom vzniku mravčenia v končatinách. Dopĺňajte ho do svojho tela pravidelne, či už vo forme šumivej tabletky, avokáda, horkej čokolády, banánov alebo orechov.
- Ricínový olej – pomáha vmasírovať si ho do pokožky v oblasti, kde pociťujete brnenie. Preniká do hĺbky a má tlmivý účinok na nervy.
- B vitamíny – doplňte si tieto vitamíny, hlavne B1, B6 a B12. Práve nedostatok týchto vitamínov zapríčiňuje znecitlivenie častí tela.
Pri chronickej parestézii vám na miernejšie prejavy pomôžu aj tabletky na tlmenie bolesti. Avšak pokiaľ sa prejavy zhoršujú a sú čoraz častejšie, navštívte lekára! Vyšetrením odhalí príčinu vzniku a zvolí vhodnú liečbu. Pokiaľ išlo „iba“ o parestéziu, môže vám, okrem iného, odporučiť vhodné antidepresíva, vitamíny, masáže či dokonca akupunktúru a v prípade toxikácie organizmu antioxidanty.
Poznáme pár ďalších tipov, ktoré vám pomôžu eliminovať mravcov v rukách či nohách. Vyhnite sa alkoholu a fajčeniu, aj tomu pasívnemu, snažte sa vyhnúť opakovaným a rovnakým pohybom. Pomôže vám aj vystretý chrbát a primeraná, zdravá váha, voľnejšie oblečenie a pohodlné topánky. A samozrejme, prijímajte dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, aj vody.
Zaujme ťa: Svaly panvového dna: Prečo a ako ich treba posilňovať?
ShutterstockKedy vyhľadať lekára?
Milé dámy, neľakajte sa pri prvom stŕpnutí či mravčení v končatinách – pravdepodobne nejde o nič vážne. V prípade, ak by ste pociťovali niektorý z ďalších symptómov, vyhľadajte pomoc lekára. Kedy neodkladať vyšetrenie lekárom?
- Mravčenie pretrváva dlhšiu dobu a neodznieva ani po zmene polohy tela.
- Je spojené s ďalšími príznakmi, ako je svalová slabosť, ochrnutie, strata rovnováhy alebo koordinácie.
- Pocítite mravčenie spolu s bolesťou, ktorá sa šíri od chrbtice do končatín.
- Mravčenie sa často opakuje a zhoršuje sa počas dňa alebo noci.
- Cítite necitlivosť alebo zníženú citlivosť v končatinách, čo vám bráni v každodenných činnostiach.
- Máte iné sprievodné symptómy, ako sú závraty, zmätenosť, problémy s rečou alebo videním.
- Máte diagnostikované chronické ochorenia, ako je cukrovka, skleróza multiplex alebo iné neurologické poruchy.
- Mravčenie sa objaví náhle a je sprevádzané silnou bolesťou hlavy alebo ťažkosťami s dýchaním.
Aktualizovaný článok: 02.10.2024