Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, čo znamená gesto dvoch spojených prstov na joge? Prinášame vám vysvetlenie, a nielen to. Vysvetlíme vám, čo sú mudry, ako vplývajú na fyzický a emocionálny stav človeka a ako sa majú správne praktizovať.
Úplne sa vyliečiť z vážneho problému mudry nedokážu, pretože problém je príčinou zlyhania viacerých faktorov. Čo však dokážu, je zlepšenie zdravotného stavu. Je dôležité uvedomovať si, čo ktorá mudra spôsobuje a sústrediť sa na to pri jej vypĺňaní.
Slovo mudra je v sanskrite (veľmi starý indický jazyk) definovaná ako pečať alebo zámok. V súčasnosti existuje 180 mudier. Je to špecifické zloženie prstov na rukách, ktoré je presne predpísané. Tieto zloženia vplývajú na fyzický aj emocionálny stav. S ich pomocou sa možno zbaviť stresu, pocitu úzkosti, obavy, únavy, získať vnútornú silu a duševnú vyrovnanosť.
Keď si odmyslíme duchovné pozadie mudier (nie každý sa s danými vecami stotožňuje, čo je v poriadku), tak sa ich dá považovať za gymnastiku prstov, ktorá priaznivo vplýva na energetické kanály.
Pozri aj: Horoskop na november: Vieš, ktoré znamenie stretne osudovú lásku?
Pôsobenie mudier je založené na reflexnom spojení každého prsta s rôznymi časťami tela a vnútornými orgánmi. Každý prst na ruke je spojený s určitou energiou: palec – to je naše ego, vôľa a logika. Prostredník zodpovedá za trpezlivosť a schopnosť kontrolovať svoje pocity. Prsteník nesie zodpovednosť za zdravie a životnú energiu. Malíček predstavuje tvorivú stránku osobnosti, umenie vidieť krásno.
Každá mudra vplýva iným spôsobom na energetické dráhy (energetické kanály) v našom tele. Čo sa týka intenzívnosti účinku, mudry fungujú individuálne – výsledky sa u každého človeka líšia. Závisí to aj od vážnosti daného problému a aj od toho, na akom stupni duševného rozvoja sa človek nachádza. Ak si poviete, že sú mudry hlúposť, tak môžete prsty skladať do rôznych pozícií a nepomôže vám to. Dôležité je veriť a pokračovať v snažení.
Ako správne praktizovať mudry?
Mudry sa môžu praktizovať v rôznych polohách – posediačky, poležiačky, v stoji, alebo dokonca aj na prechádzke, na stretnutí, počas pozerania TV (i keď najlepšie by bolo, aby ste tomu venovali úplnú pozornosť), mudry sa dajú vykonávať aj počas činnosti. Mali by ste byť otočení smerom na východ a jedno cvičenie by sa malo opakovať 3-krát do dňa od piatich do pätnástich minút. Cviky sa vykonávajú v pokoji, bez vypätia síl a námahy svalov.
Čo sa týka účinkov, je tu badať veľmi zvláštny jav. Často sa stáva, že cvičením jednej mudry zameranej na nejaký problém sa vylieči aj problém druhý – je to bežná záležitosť. Ak vám nerobí problém opakovať si slovné formulky, afirmácie, mantry alebo modlitby (ak nejaké máte a používate ich) popri vypĺňaní cvičenia, efekt danej mudry sa zvýši.
Nepresahujte čas cvičenia jednej mudry. Dohromady by ste nemali cvičiť dlhšie ako 45 minút. Ak sa rozhodnete cvičiť viac polôh, urobte si medzi nimi päťminútovú pauzu. Nižšie uvádzame príklady troch zaujímavých mudier.
Bude ťa zaujímať: Chrípková sezóna je v plnom prúde. Tak ju vyžeň týmto domácim liekom!
Mudra poznania
Túto mudru môžete poznať z jogy. Je jednou z najdôležitejších. Znižuje emocionálne napätie, nepokoj, nervozitu, melanchóliu, smútok, clivotu, depresiu, hnev a strach. Zlepšuje myslenie, aktivizuje pamäť a potenciál. Mnohí z mysliteľov, filozofov, vedcov používali práve túto mudru.
Mudra si dokáže poradiť s nespavosťou alebo aj s nadmernou únavou a vysokým krvným tlakom. Je veľmi jednoduchá, skladá sa tak, že spojíme palec a ukazovák (na jednej alebo oboch rukách), ostatné prsty ostávajú vystreté.
Mudra pozdvihnutia
Táto mudra sa výborne hodí pre chrípkové obdobie! Mobilizuje ochranné funkcie organizmu, zlepšuje imunitu a urýchľuje proces liečenia. Pomáha pri všetkých nádchových ochoreniach, ochoreniach hrdla, zápale pľúc, kašli a nádche.
Skladá sa nasledovne: obe dlane spojíme k sebe do presebného gesta a palec jednej ruky je vystretý a obopnutý palcom a ukazovákom druhej ruky. Ruky treba držať bez námahy.
Mudra života
Vypĺňanie tejto mudry vyrovnáva energetický potenciál celého organizmu a zvyšuje životnú silu. Zlepšuje taktiež práceschopnosť, bdelosť, vytrvalosť, pozitívne vplýva na náladu, zlepšuje zrak a lieči ochorenia očí.
Cvičí sa tak, že na oboch rukách spojíme končeky malíčka, prsteníka a palca, ostatné prsty ostávajú vystreté.