Kakao môže niektorým ľuďom spôsobiť nepríjemné alergické reakcie. Namiesto vyradenia tejto obľúbenej suroviny však existuje jej zdravšia alternatíva nazývaná karob. Na rozdiel od kakaa obsahuje omnoho menej tukov a vďaka jeho sladšej chuti nemusíte jedlá viac prisladzovať. V obchodoch sa predáva vo forme prášku, takže pečenie alebo varenie s ním je podobné ako s kakaom.
Karobový prášok
Karob sa vyrába z plodov stromu rohovníka obyčajného rastúceho prevažne v oblasti Stredomoria a Ázie. Jeho plody sú tmavohnedé struky, ktoré sa zvyknú označovať za „svätojánsky chlieb“ alebo „chlieb svätého Jána“. Mletím strukov sa vyrába karobový prášok, ktorý na rozdiel od kakaa neobsahuje stimulačné látky a nespôsobuje žiadne alergie.
Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc
Prírodný zdroj aminokyselín
Z minerálnych látok sa v karobovom prášku nachádzajú horčík, vápnik, fosfor a železo, z vitamínov je bohatý na vitamíny A, B a D. Okrem toho je karob považovaný za prírodný zdroj vlákniny a aminokyselín.
Karob je ľahko stráviteľný, čím zlepšuje a urýchľuje trávenie. Má pozitívny vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu, podporuje imunitný systém a pomáha pri žalúdočných problémoch a hnačke. Keďže neobsahuje žiadny lepok, je vhodný aj pre ľudí s bezlepkovou diétou.
Odporúčame prečítať: Ako zdravo nahradiť klasické kalorické prílohy?
Kakao vs. karob
Hoci kakao nepatrí medzi nezdravé potraviny, karob je z hľadiska zloženia omnoho výživnejší. Obsahuje viac vlákniny, vápniku a vitamínov, má menej tuku a neobsahuje žiadny kofeín. Vďaka vyššiemu množstvu cukru je karob sladší, a preto jedlá nemusíte viac prisladzovať.
Podobne ako kakao aj karob môžete používať pri príprave domácich koláčov, dezertov alebo ovsených kaší. Nezabudnite však, že karobu stačí pridať menej, vďaka jeho výraznej chuti.
Odporúčame prečítať: Viete, v čom vám pomôže kokosové mlieko?
www.thinkstockphotos.com, www.shutterstock.com