Takto má vyzerať strečing po tréningu

 

Mnoho ľudí strečing stále podceňuje napriek tomu, že pri cvičení zohráva veľmi dôležitú úlohu.

 

Pomáha rýchlejšej regenerácií svalov, zabraňuje nepríjemným zraneniam počas cvičenia, a čo ocenia najmä začiatočníci – znižuje svalovú bolesť po prvých dňoch cvičenia. Práve tá dokáže odradiť od pravidelného pohybu. 

 

Čo to vlastne strečing je?

 

Slovo strečing je prebraté z angličtiny (stretch - natiahnutie) a všeobecne pod ním rozumieme súbor naťahovacích cvičení, v ktorých zámerne pôsobíme na sval s cieľom natiahnuť ho. Zaradiť do športu alebo cvičenia by ho mali nielen profesionálni, ale aj amatérski športovci, pretože znižuje riziko zranení a zlepšuje pohyblivosť celého tela. 

 

Odporúčame prečítať: Ako si doma vypestovať bio citróny?

Takto má vyzerať strečing po tréningu

Zdroj: Shutterstock®

Dynamický vs. statický strečing

 

Úlohou statického strečingu je natiahnutie svalu k najväčšiemu možnému rozsahu a následné udržanie tejto pozície. Tento strečing upokojuje nervový systém, preto je najvhodnejšie vykonávať ho na konci tréningu. Pomáha znížiť svalovú únavu a nepríjemnú bolesť svalov, tzv. svalovicu, ktorou trpí väčšina začiatočníkov.

 

Naopak dynamický strečing zahŕňa rýchle pohyby rôznych častí tela a využíva sa ako súčasť rozohriatia. Odporúča sa vykonávať po dostatočnom rozohriatí svalov, aby ste s vyhli zraneniam. Správny tréning by mal na začiatku obsahovať zahriatie svalov, potom dynamický strečing a na záver cvičenia statický strečing.  

 

Odporúčame vyskúšať: Vitamínová bomba medzi zeleninou - kvasená kapusta

 

Video: Strečing pred cvičením

Takto to nerobte!

 

Jedna z najväčších chýb, ktorú robí väčšina ľudí pred tréningom je statický strečing. Ten však svaly utlmuje a znižuje vám výkonnosť daného tréningu. Pred cvičením je vhodné svaly rozohriať a následne sa pustiť do dynamického strečingu, čím zvýšite vás svalový výkon.

 

Odporúčame prečítať: Oplatí sa zaradiť gaštany do svojho jedálnička?

 

Video: Strečing po cvičení

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
2 komentárov
Lucia H.

Lucia H.

31.05.2016 17:02

V článku je uvedené, že statický strečing, aký väčšina ľudí pozná, by sa mal robiť len po cvičení. Dynamický strečing sa však dá považovať aj ako ďalšia časť rozcvičky, kedy je telo skutočne rozohriate, čím sa zníži aj riziko poranení.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.05.2016 19:51

dobry clanok, strecing pravidelne zahrnujem do cvicenia

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE