Rýchle riešenie starnutia pleti? Všetko, čo potrebujete vedieť o náplastiach na vrásky

Náplaste proti vráskam

V dnešnej dobe, keď všetci túžime po dokonale hladkej pleti bez vrások, sa nájde mnoho produktov, ktoré sľubujú zázraky. Však to poznáme … Medzi ne patrí aj veľmi populárny trend: náplasti proti vráskam, ktoré sa stali hitom nielen na sociálnych sieťach. A hoci sa to na prvý pohľad môže zdať ako niečo nové a trendy, tieto produkty sú v skutočnosti staré ako samotná kozmetika. 

Prvýkrát sa objavili už v 19. storočí, a od tej doby sa len mierne upravili. Cieľ? Získať hladkú pleť a znížiť viditeľnosť vrások bez nutnosti podstupovať nákladné a invazívne procedúry. Prečo sa o nich aj po tých rokoch stále hovorí a majú svoju vernosť?

Ako tieto náplasti proti vráskam vlastne fungujú?

Nálepky a náplaste proti vráskam sú cenovo dostupná alternatíva k invazívnym procedúram, ktoré sľubujú zlepšenie vzhľadu vrások a jemných línií. O čo vlastne ide? Tieto náplaste sa jednoducho nalepia na oblasť pleti s vráskami, či už na čele, medzi obočím, alebo na dekolt, a zvyčajne je potrebné ich nechať pôsobiť niekoľko hodín. 

Niektoré produkty obsahujú hydratačné zložky, ktoré údajne pomáhajú zmierniť vrásky a jemné linky, iné sú vyrobené zo silikónu a pomáhajú pleť vypnúť. A to všetko bez ihiel a bolestivých zákrokov. To znie ako sen, však? Ale … skutočne to funguje? Aká je pravda?

Sú náplasti proti vráskam vedecky podložené?

Dermatológovia tvrdia, že tieto náplasti rozhodne nie sú podvodom, ale ani nie sú založené na vedeckých princípoch. Tento produkt jednoducho pomáha obmedziť pohyb tváre, ktorý spôsobuje vrásky. Navyše, náplasti môžu fungovať najmä pri prevencii tzv. spánkových vrások. Aj to ale dočasne. Avšak, ako skutočne účinné riešenie to nie je a, bohužiaľ, stále neexistujú vedecké dôkazy na podporu týchto tvrdení.

Typy vrások
Depositphotos

Vráťme sa do histórie: Staromódny trend v novom balení?

Áno, a trochu áno. V podstate ide o pomerne zastaraný koncept. Nezískal si však toľko obľuby ako v ére starého Hollywoodu, keď sa používali podobné techniky, napríklad nalepovanie pásky na tvár (a to najmä celebritám), aby ich pleť vyzerala pevnejšia. Tento produkt je v podstate to isté – pomáha pleť “držať na mieste”. 

V 19. storočí bolo použitie podobných produktov veľmi populárne. Vtedy sa tieto kozmetické technológie nachádzali na začiatku svojej cesty, no bol to skvelý nápad. Dnes máme botox. Technológiu, ktorá je tak celkom … neporovnateľná.

A čo riziká používania náplastí a pások proti vráskam?

Každý produkt, ktorý sa aplikuje na pokožku, môže priniesť určité riziká. Existuje reálne riziko alergickej reakcie na lepidlo alebo adhéznu pásku. Avšak, niektoré pásky (napríklad tie, ktoré sú určené na dočasný facelifting) môžu byť užitočné pre tých, ktorí alergie nemajú. Dajú sa preto použiť na krátkodobý efekt, najmä pred tým, ako si plánujete vyraziť na nejaký spoločenský event.

Ako náplasti na vrásky fungujú? Je to iba napínanie pokožky?

Účinok týchto náplastí je skôr dočasný. Väčšina papierových náplastí využíva lepidlo, ktoré pomáha obmedziť pohyb tváre v konkrétnych oblastiach. Týmto spôsobom dochádza k dočasnému vyhladeniu vrások. Silikónové náplasti fungujú podobne, no okrem toho pomáhajú aj “napumpovať” pokožku. To spôsobuje hladší vzhľad vrások z dlhodobejšieho hľadiska.

Avšak, pozor. Ingrediencie ako silikón alebo kyselina hyalurónová, ktoré môžu byť v niektorých náplastiach prítomné, pomáhajú zvýšiť hydratáciu v konkrétnych oblastiach a zlepšiť vzhľad vrások len dočasne. To je dôvod, prečo väčšina dermatológov radšej odporúča pravidelnú starostlivosť o pleť a použitie pleťových masiek, ktoré pomôžu dosiahnuť podobný efekt.

Kedy sa dostaví želaný účinok?

Ak sa rozhodnete vyskúšať náplasti na vrásky, výsledok si vyžaduje zopár hodín. Aby ste zaznamenali zmeny, budete ich musieť pretrpieť minimálne šesť hodín (samozrejme, to sa môže líšiť od konkrétneho produktu či značky). Tento čas je potrebný na to, aby ste pocítili akýkoľvek dočasný efekt. 

Niektorí sa rozhodnú pre ich aplikáciu počas noci, pretože počas dňa by ste mohli vyzerať trochu ... no, zvláštne. Predstavte si, že chodíte po byte alebo sa rozprávate so svojimi blízkymi s tvárou plnou nálepiek …

pásky na tvár
Depositphotos

A čo typy vrások?

Možno sa pýtate, na aký typ vrások sú náplasti vhodné. Náplasti najlepšie fungujú na čelo a oblasť medzi obočím (tzv. „elevens“ – vertikálne vrásky medzi obočím). Naopak, vrásky na krku a dekolte sa eliminujú náplasťami ťažšie, pretože tieto nie sú spôsobené pohybom tváre.

Efekt môže závisieť aj od konkrétnej osoby. Napríklad aj také „kocúrie“ vrásky (crow's feet) sa náplasťami vyhladia horko ťažko, pretože sú výsledkom usmievavých rokov (haha). V tomto prípade sú neurotoxíny, ako botox, oveľa účinnejšie, keďže eliminujú pohyby, ktoré tieto vrásky spôsobujú.

Aké sú efektívnejšie alternatívy?

Ak hľadáte dlhodobé výsledky, odborníci jednoznačne odporúčajú neurotoxíny, ako botox. Neurotoxíny fungujú tak, že blokujú nervové signály, ktoré spôsobujú svalové kontrakcie, čím znižujú pohyby tváre a pomáhajú vyhladiť pleť na dlhšie obdobie. 

Je v poriadku priznať, že botox je efektívny, trvá niekoľko mesiacov a nevyžaduje každodenné nosenie náplastí. Ak sa vám však nechce podstupovať injekcie, stavte na stabilnú starostlivosť o pleť, ako aj profesionálne ošetrenia, chemické peelingy alebo laserové zákroky. A, samozrejme, nezabúdajte na zdravý životný štýl, ktorý nás udržuje mladých.

Takže teraz ostáva opýtať sa, či sú vlastne náplasti na vrásky pre vás. Ak hľadáte rýchle a dočasné riešenie na drobné vrásky, môžu byť rozhodne zaujímavou voľbou (najmä pred veľkým večerom alebo udalosťou, na ktorej chcete zahviezdiť). 

Ak však chcete dlhodobý, trvalý a skutočný efekt, odborníci sú v odpovedi jednotní: neurotoxíny, ako botox, sú oveľa efektívnejšou voľbou. A čo je najlepšie? Nemusíte chodiť spať s nálepkami na tvári.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.