Pri pomyslení na citrusové plody sa nám okamžite vybaví pomaranč, mandarínka, limetka či citrón. Čudné slovo kumkvat by sme určite nepovažovali za ovocie a už vôbec nie za ovocie pekné a veľmi chutné. Opak je ale pravdou a kumkvat, niekedy označovaný ako kumquat, je skutočne citrusom, ktorý vzhľadom aj chuťou pripomína pomaranč i mandarínku.
Okrem toho, že pôsobí ako dekoratívny prvok v záhrade, má príjemnú chuť a obsahuje viaceré vitamíny a iné prospešné látky. Podobne ako u všetkých citrusov, dominuje uňho vitamín C. Dokáže však pomôcť napríklad aj mastným vlasom.
Odporúčame prečítať: Aké tropické ovocie vám dodá imunitu počas zimných mesiacov?
Chutí ako kombinácia pomaranču, mandarínky a grepu
Jeho pôvod sa spája s oblasťou južnej Ázie, konkrétne s Čínou, odkiaľ bol v roku 1846 privezený do Európy a odvtedy sa tu pestuje. V našich podmienkach je vhodnejšie rastlinu pestovať v kvetináči, lebo aj keď patrí k odolným citrusom, vysoké mrazy by nezvládla. V zime ju preto chráňte pred chladom a radšej ju prezimujte vo vnútri.
Je to stálezelený krík, ktorý dorastá do výšky 2,5 - 4,5 m. Má biele sladko-voňavé kvety, ktoré kvitnú koncom jari. Plody sú krásne oranžové, majú veľkosť slivky a pokrýva ich hladká šupka, ktorá sa tiež konzumuje. Na rozdiel od kyslého plodu, šupka je sladká. Kumkvat chutí ako kombinácia pomaranču, mandarínky a grepu.
Plný vitamínov pomáha nášmu organizmu
Kumkvat je citrusové ovocie obsahujúce najmä vitamín C. Okrem toho však obsahuje aj vitamín A, E, niektoré vitamíny skupiny B, vápnik, zinok, železo, horčík či draslík. Podporuje imunitný systém, zbavuje telo nadbytočnej vody – má teda močopudné účinky. Tak prečisťuje obličky a močové cesty. Taktiež podporuje trávenie a pomáha znižovať cholesterol. Ak ste však alergický na nejaký druh citrusov, kumkvat konzumujte opatrne alebo sa mu radšej vyhnite úplne.
Odporúčame prečítať: Čo v sebe naozaj ukrýva amazonské ovocie acai?
Tak ako aj iné ovocie, môžeme ho využiť v domácej kozmetike. Pomôže napríklad mastným a nevýrazným vlasom. Vyskúšajte si pripraviť kumkvatovú kúru: stačí zmiešať šťavu približne z 10 plodov kumkvatu s pol deci až deci vody. Zmes naneste po celej dĺžke vlasov, nechajte pôsobiť 20 minút a vlasy opláchnite vodou. Mali by byť krásne žiarivé.
Nestratí sa ani v kuchyni
Ako sme už písali vyššie, kumkvat sa dá konzumovať celý aj so sladkou šupkou. Treba si však dať pozor na jadierka, ktoré nájdete vo vnútri. Používa sa v ovocných šalátoch, šťavách, ako ochutenie bieleho jogurtu či tvarohu. Hodí sa však aj ku grilovanému mäsu a iným slaným jedlám. Plody sú tiež výborné na zaváranie, výrobu marmelád alebo alkoholu. V nasledujúcom videu sa môžete inšpirovať, ako takú marmeládu či džem z kumkvatu pripraviť. Samozrejme môžete použiť svoj tradičný recept, základom je odstrániť bielu časť, ktorá by spôsobila horkosť.
Odporúčame prečítať: Manilkara zapota - ovocie, ktoré možno nepoznáte
Shutterstock.com