Nulový odpad v kúpeľni? Ukážeme ti, ako na to!

Každá z nás má kôš na odpad v kúpeľni plný hnedých odličovacích tampónov, čiernych tyčiniek do ucha alebo použitých žiletiek. Ako sa tohoto odpadu zbaviť? Dá sa to aj inak? Dá!

 

Partia žien z Ameriky sa rozhodla minimalizovať produkciu odpadu a prispieť tak k lepšiemu životnému prostrediu. Podľa ich slov cítili, že môžu urobiť viac než len triediť a recyklovať odpad. Ak aj vy patríte k ženám, ktoré chcú nielen byť krásne, ale aj žiť v krásnom svete, vyskúšajte tieto tipy, s ktorými znížite svoj vlastný odpad a pomôžete, už i tak znečistenej Zemi!

 

1. Šampón a mydlo

To, že plasty nielen znečisťujú prostredie, ale škodia aj nášmu telu, už viete. Čas ich rozkladu je neuveriteľných 500 rokov. Našťastie, tomuto môžete predísť a odštartovať svoj BIO život tým, že začnete používať tuhé mydlá balené v papieri. Rozklad papiera oproti plastu, trvá len niekoľko mesiacov. 

 

Ešte lepšou voľbou sú ručne vyrábané mydlá a šampóny, ktoré sa dajú kúpiť aj bez obalu. Mydlo aj šampón v tuhej forme nájdete vo vybraných obchodoch s natural kozmetikou. Ako kondicionér môžete následne použiť kokosový olej (samozrejme zo sklenenej nádoby), ktorý vylepší celkovú kvalitu vlasov.

 

Zaujme ťa aj: Ako kávová usadenina nahradí kozmetiku, hnojivá aj čistiace 

domáce mydlo

Zdroj: Shutterstock®

2. Prírodný deodorant

Už ste o tom počuli? V bio obchodoch si môžete kúpiť prírodný deodorant, buď v drevených krabičkách alebo v papierovom obale, ktorý je recyklovateľný. Nejedná sa o prípravok, ktorý potlačí tvorbu potu, ale príjemne osvieži vás aj vaše okolie.

 

Medzi najžiadanejšie vône patrí čajovník a citrónová tráva. Bio dezodorant môže byť, do istej miery, vhodnou alternatívnou pre ženy aj mužov s citlivou pokožkou alebo s alergiou. Tento prírodný pomocník opäť obsahuje kokosový olej, ktorý je v podstate základnou zložkou bezodpadového hospodárenia.

prírodný dezodorant

Zdroj: Shutterstock®

3. Odličovanie

Micerálne a pleťové vody alebo odličovacie mlieka vám pomôže nahradiť jednoduchý pomocník z kuchyne – med. Jeho antibakteriálne účinky, olejová konzistencia a úžasná chuť, sú kombináciou na nezaplatenie! Po odlíčení, si pokožku hydratujte kokosovým olejom.

 

Pokiaľ chcete byť ešte viac eko ženou, použite tzv. zero waste odličovanie. Predávajú sa aj ručne šité látkové tampóny, ktoré sa dajú po použití oprať a balenie väčšinou obsahuje 7 kusov, čiže na každý deň budete mať jeden.

 

Odporúčame: Liečivá rasca: Čo všetko o nej (ne)vieme?

med

Zdroj: Shutterstock®

4. Maskara, očný tieň alebo rúž

Áno, tento bod je pre naozajstné milovníčky bezodpadového života, a je to obrovská výzva, ale určite stojí za vyskúšanie. Domácu maskaru, tak ako aj púder, lícenku, očné tiene alebo rúž si môžete vyrobiť doma. 

 

Je to trošku komplikovanejší spôsob líčenia, ale so zaručeným bio výsledkom. Každý z týchto produktov si uskladníte do sklenenej nádoby alebo malej misky a nemusíte si každý mesiac kupovať nové a nové líčidlá. Napríklad, na výrobu maskary vám postačia dve ingrediencie. Prezradíme vám aké!

bio kozmetika

Zdroj: Shutterstock®

Tip na výrobu vlastnej maskary:

  1. Na výrobu budeme potrebovať iba mandle a vazelínu. Mandle dáme do misky a zalejeme horúcou vodou. Robíme to z jednoduchého dôvodu – aby sme ich o pár minút mohli ľahko ošúpať.
  2. Následne ich jemne posekáme, pokojne aj nožom a opečieme na rozpálenej panvici bez oleja. Trvá to asi 30 minút, aby boli všetky čierne – ako malé uhlíky. Ľubovoľným spôsobom ich roztlačíme na čiernu pastu. Prácne, ale efektívne to ide v mažiari.
  3. Pastu dáme do vodného kúpeľa a pridáme vazelínu v pomere asi 1:3, aby bola výsledná konzistencia ako hustejšia roztopená čokoláda (celkom to zodpovedá aj farbe). Trvá to chvíľku. Potom nám zostáva už len hmotu preniesť do misky, z ktorej si budeme maskaru nanášať pomocou kefky na mihalnice.

 

Mohlo by ťa zaujať: Ako vplýva na naše zdravie voda s citrónom? Ozaj vďaka nej schudneme?

vyroba maskary

Zdroj: Shutterstock®

5. Žiletka

Zmena žiletky z klasickej bezpečnej plastovej, na studenú a ostrú žiletku, možno znie ako šialenstvo. Určite si každá predstavíme to množstvo krvi a poranení, ktoré nám môže spôsobiť, ale pokiaľ budete opatrná - zostanete prekvapená!

 

Klasická žiletka, ktorú používali naši otcovia a dedovia, sa skladá z dvoch častí – kovového holiaceho strojčeka a vymeniteľnej žiletky. Veľkou výhodou je cena – najjednoduchší strojček kúpite za pár eur, hoci kvalitnejší vás môže vyjsť nad 20 eur. Žiletky, ktoré sa menia, si stačí kúpiť raz za mesiac a cena vyjde do 2 eur. Takže po prvotnej investícii, si dokupujete už len nové žiletky.

 

Mnohé ženy si pochvaľujú holenie s týmto strojčekom, pretože majú pokožku po holení nádherne jemnú. Po holení môžeme opäť aplikovať kokosový olej na upokojenie kože.

holenie podpazušia plastovou žiletkou

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, vrelo odporúčame vyskúšať aspoň niektorý z týchto produktov, či už si ich doma pripravíte samé alebo si ich kúpite. Taká týždňová očista s bio kozmetikou, vám určite otvorí oči a samé zistíte, koľko zbytočných vecí denne miniete. A mimo iného, každá z týchto vecí ulahodí vašej pokožke a telu oveľa viac.

 

Toto ťa dostane: Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

9 komentárov

Mária Maxianová

Mária Maxianová

23.11.2017 12:49

to odličovanie "nemá chybu"

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

23.11.2017 12:53

ono je to pekné mať doma vlastné výrobky :D ale určite by som si radšej kúpila osvedčený výrobok :)

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

23.11.2017 14:29

je pravda, že veľa výrobkov by mohlo byť v sklenených flašiach, ktoré sa dajú recyklovať Na odličovanie som kedysi používala odličovaciu emulziu a bola som spokojná..použila som ju ako mydlo na tvár a v očiach vôbec neštípala a bola som lepšie odlíčená ako s terajšími prípravkami...no a s tou maskarou..neviem,,to by som asi neskúšala...otázneje, či na mihaniciach aj zaschne.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

23.11.2017 23:29

Zaujal ma návod na doma vyrobenú maskaru,neviem si predstaviť,že by sa čo len trochu kvalitou priblížila tej vodeodolnej ,ktorú si kupujem. A nielen maskara, ale týka sa to aj antiperspirantov...Snažím sa síce byť šetrná a ohľaduplná k životnému prostrediu, nerada by som to však robila na svoju vlastnú škodu..

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

24.11.2017 08:46

odličovanie medom? no neviem ako by to skončilo

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 18:18

ja si občas odličujem oči tampónom namočenom vov vode s pár kvapkami arganového oleja

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.12.2017 18:46

Fúúú dobre sa to číta no asisa to takto všetko nedá dodržiavať

Vaše meno:

Vlasta Tóthová

Vlasta Tóthová

15.12.2017 22:41

Veľmi som neskúšala podobné rady v praxi ale snažím sa recyklovať všetko čo sa dá.
Dokonca aj rolku z toaletného papiera.
Treba chrániť aj seba aj prírodu zároveň. Vlastne to ide celé ruka v ruke.
Dnešné produkty nie sú veľmi kvalitné a aj tie "bio" sa tak len tvária.
Asi tieto a podobné rady by boli tým najlepším riešením.
Týka sa to aj zubnej pasty a dezodorantov

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

06.03.2018 08:44

recyklujem, chranim prirodu, robim si doma mydla, na pot pouzivam mineralnu tycinku, ale neviem si predstavit takuto maskaru a odlicovanie medom.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.