Každá z nás má kôš na odpad v kúpeľni plný hnedých odličovacích tampónov, čiernych tyčiniek do ucha alebo použitých žiletiek. Ako sa tohoto odpadu zbaviť? Dá sa to aj inak? Dá!
Partia žien z Ameriky sa rozhodla minimalizovať produkciu odpadu a prispieť tak k lepšiemu životnému prostrediu. Podľa ich slov cítili, že môžu urobiť viac než len triediť a recyklovať odpad. Ak aj vy patríte k ženám, ktoré chcú nielen byť krásne, ale aj žiť v krásnom svete, vyskúšajte tieto tipy, s ktorými znížite svoj vlastný odpad a pomôžete, už i tak znečistenej Zemi!
1. Šampón a mydlo
To, že plasty nielen znečisťujú prostredie, ale škodia aj nášmu telu, už viete. Čas ich rozkladu je neuveriteľných 500 rokov. Našťastie, tomuto môžete predísť a odštartovať svoj BIO život tým, že začnete používať tuhé mydlá balené v papieri. Rozklad papiera oproti plastu, trvá len niekoľko mesiacov.
Ešte lepšou voľbou sú ručne vyrábané mydlá a šampóny, ktoré sa dajú kúpiť aj bez obalu. Mydlo aj šampón v tuhej forme nájdete vo vybraných obchodoch s natural kozmetikou. Ako kondicionér môžete následne použiť kokosový olej (samozrejme zo sklenenej nádoby), ktorý vylepší celkovú kvalitu vlasov.
Zaujme ťa aj: Ako kávová usadenina nahradí kozmetiku, hnojivá aj čistiace
2. Prírodný deodorant
Už ste o tom počuli? V bio obchodoch si môžete kúpiť prírodný deodorant, buď v drevených krabičkách alebo v papierovom obale, ktorý je recyklovateľný. Nejedná sa o prípravok, ktorý potlačí tvorbu potu, ale príjemne osvieži vás aj vaše okolie.
Medzi najžiadanejšie vône patrí čajovník a citrónová tráva. Bio dezodorant môže byť, do istej miery, vhodnou alternatívnou pre ženy aj mužov s citlivou pokožkou alebo s alergiou. Tento prírodný pomocník opäť obsahuje kokosový olej, ktorý je v podstate základnou zložkou bezodpadového hospodárenia.
3. Odličovanie
Micerálne a pleťové vody alebo odličovacie mlieka vám pomôže nahradiť jednoduchý pomocník z kuchyne – med. Jeho antibakteriálne účinky, olejová konzistencia a úžasná chuť, sú kombináciou na nezaplatenie! Po odlíčení, si pokožku hydratujte kokosovým olejom.
Pokiaľ chcete byť ešte viac eko ženou, použite tzv. zero waste odličovanie. Predávajú sa aj ručne šité látkové tampóny, ktoré sa dajú po použití oprať a balenie väčšinou obsahuje 7 kusov, čiže na každý deň budete mať jeden.
Odporúčame: Liečivá rasca: Čo všetko o nej (ne)vieme?
4. Maskara, očný tieň alebo rúž
Áno, tento bod je pre naozajstné milovníčky bezodpadového života, a je to obrovská výzva, ale určite stojí za vyskúšanie. Domácu maskaru, tak ako aj púder, lícenku, očné tiene alebo rúž si môžete vyrobiť doma.
Je to trošku komplikovanejší spôsob líčenia, ale so zaručeným bio výsledkom. Každý z týchto produktov si uskladníte do sklenenej nádoby alebo malej misky a nemusíte si každý mesiac kupovať nové a nové líčidlá. Napríklad, na výrobu maskary vám postačia dve ingrediencie. Prezradíme vám aké!
Tip na výrobu vlastnej maskary:
- Na výrobu budeme potrebovať iba mandle a vazelínu. Mandle dáme do misky a zalejeme horúcou vodou. Robíme to z jednoduchého dôvodu – aby sme ich o pár minút mohli ľahko ošúpať.
- Následne ich jemne posekáme, pokojne aj nožom a opečieme na rozpálenej panvici bez oleja. Trvá to asi 30 minút, aby boli všetky čierne – ako malé uhlíky. Ľubovoľným spôsobom ich roztlačíme na čiernu pastu. Prácne, ale efektívne to ide v mažiari.
- Pastu dáme do vodného kúpeľa a pridáme vazelínu v pomere asi 1:3, aby bola výsledná konzistencia ako hustejšia roztopená čokoláda (celkom to zodpovedá aj farbe). Trvá to chvíľku. Potom nám zostáva už len hmotu preniesť do misky, z ktorej si budeme maskaru nanášať pomocou kefky na mihalnice.
Mohlo by ťa zaujať: Ako vplýva na naše zdravie voda s citrónom? Ozaj vďaka nej schudneme?
5. Žiletka
Zmena žiletky z klasickej bezpečnej plastovej, na studenú a ostrú žiletku, možno znie ako šialenstvo. Určite si každá predstavíme to množstvo krvi a poranení, ktoré nám môže spôsobiť, ale pokiaľ budete opatrná - zostanete prekvapená!
Klasická žiletka, ktorú používali naši otcovia a dedovia, sa skladá z dvoch častí – kovového holiaceho strojčeka a vymeniteľnej žiletky. Veľkou výhodou je cena – najjednoduchší strojček kúpite za pár eur, hoci kvalitnejší vás môže vyjsť nad 20 eur. Žiletky, ktoré sa menia, si stačí kúpiť raz za mesiac a cena vyjde do 2 eur. Takže po prvotnej investícii, si dokupujete už len nové žiletky.
Mnohé ženy si pochvaľujú holenie s týmto strojčekom, pretože majú pokožku po holení nádherne jemnú. Po holení môžeme opäť aplikovať kokosový olej na upokojenie kože.
Milé dámy, vrelo odporúčame vyskúšať aspoň niektorý z týchto produktov, či už si ich doma pripravíte samé alebo si ich kúpite. Taká týždňová očista s bio kozmetikou, vám určite otvorí oči a samé zistíte, koľko zbytočných vecí denne miniete. A mimo iného, každá z týchto vecí ulahodí vašej pokožke a telu oveľa viac.
Toto ťa dostane: Ako správne skladovať vajíčka? Toto si určite nevedela!