Každý jeden z nás má v jedle úplne iné preferencie. Niekto je na sladké, iní zase túto chuť na tanieri vyžadujú len striedmo. Aj štipľavé jedlá rozdeľujú ľudí na dva tábory.
Jedna skupina má v tomto prípade veľmi nízky prah bolesti a nezvláda ani jemne pikantné jedlo. Druhej skupine, naopak, nevadí ani ostro pikantný pokrm. Milujete chilli papričky, kajenské korenie, skrátka štipľavé jedlá? Máte pocit, že sa vám niekedy o štipľavom jedle ešte aj sníva?
Zistite, čo záľuba v pikantných jedlách o vás napovedá. V článku sa taktiež dozviete o priaznivých účinkoch aj negatívach konzumácie pikantných pokrmov. Ak máte radi pikantnejšie pokrmy, čítajte ďalej!
Prečo sú štipľavé jedlá prospešné pre zdravie?
Na začiatku si povedzme, ako môže byť štipľavé jedlo pre nás užitočné a ako môžeme konzumáciou pikantného jedla podporiť svoje zdravie. Tento druh pokrmov v prvom rade nakopáva metabolizmus, mierne zvyšuje teplotu, a tým aj spaľovanie. Takéto jedlo zabezpečuje väčšie zasýtenie aj ochranu pred návalmi chuti na nezdravé jedlá, čo je ideálna vlastnosť pri redukcii váhy.
Je však potrebné povedať, že za štipľavou chuťou veľmi často stojí látka kapsaicín, ktorá je zodpovedná napríklad za ostrosť papričiek. Kapsaicín má silné protizápalové účinky a množstvo blahodarných vplyvov na zdravie človeka.
Osoby pravidelne konzumujúce štipľavé jedlá s obsahom čili či kurkumy majú zníženú šancu vzniku krvných zrazenín. Kapsaicíny taktiež zabezpečujú znižovanie hladiny cholesterolu aj ochranu ciev a pôsobia ako afrodiziakum.
Ostré pokrmy pozitívne vplývajú i na dýchacie cesty. Napomáhajú ich prečisťovať a uvoľňovať dutiny. V niektorých kultúrach sa navyše verí, je vďaka týmto jedlám zostane človek dlho krásny aj mladý a bude dlhšie žiť.
Odporúčame: Osviežovač vzduchu: Zmiešaj 2 ingrediencie a je po zápachu!
Zdravotné výhody chilli papričiek a pikantných jedál:
- Podpora metabolizmu: Pikantné zložky, ako je kapsaicín, môžu zvýšiť telesnú teplotu a tým aj mierne zvýšiť metabolizmus. To môže pomôcť pri spaľovaní kalórií.
- Zlepšenie trávenia: Pikantné jedlá môžu stimulovať tráviaci trakt, zlepšiť trávenie a zvýšiť produkciu žalúdočných štiav, čo pomáha pri rozkladaní potravín.
- Zdravé srdce: Pravidelná konzumácia pikantných jedál môže prispieť k lepšiemu zdraviu srdca tým, že pomáha znižovať cholesterol a zlepšuje cirkuláciu krvi.
- Bolesti úľava: Kapsaicín, ktorý sa nachádza v chilli, má tiež analgetické vlastnosti, a teda môže pomôcť pri miernych bolestiach tým, že blokuje signály bolesti poslané do mozgu.
- Podpora imunitného systému: Korenie a pikantné zložky sú často bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém a bojovať proti voľným radikálom.
- Prevencia rakoviny: Niektoré štúdie naznačujú, že kapsaicín môže mať protirakovinové účinky, najmä v prevencii rakoviny hrubého čreva a prostaty.
- Zlepšenie nálady: Pikantné jedlá môžu stimulovať uvoľňovanie endorfínov, tzv. "hormónov šťastia", ktoré pomáhajú zlepšiť náladu a znížiť stres.
Čo o vás záľuba v ostrej chuti napovedá?
Milovníci pikantného čili či pálivého kari sú vraj odvážni. Je však dôležité povedať, že pikantnosť nemôžeme v tomto prípade brať ako chuť. Pikantná chuť môže byť slaná, sladká či horká. Pikantnosť by sa skôr dala prirovnať k vášni.
Aspoň tak opisujú túto prenikavú príchuť americkí študenti z Pennsylvánskej univerzity, skúmajúci prepojenie medzi preferenciami v jedle a osobnosťou človeka. Prišli k záveru, že tí, ktorí s obľubou konzumujú štipľavé jedlo, sú dobrodružní, majú radi potenciálne riskantné aktivity, vzrušenie a objavovanie.
Napríklad v Mexiku je konzumácia papričiek považovaná za znak silných, a najmä mužskú vlastností. Pikantné jedlo je spojené s bolesťou, ktorá môže opatrné typy ľudí odrádzať. Podľa spomínaných študentov niektoré osoby konzumujú štipľavé pokrmy z radosti.
Následné vyvolanie negatívnej fyzickej skúsenosti, ako je potenie, pocity pálenia alebo dýchavičnosť, je dôkazom benígneho masochizmu, čiže potešenia z nepríjemného zážitku. Prirovnávajú to napríklad k sledovaniu hororového filmu. Ten vyvoláva pocit strachu, napriek vedomiu, že sa nič zlé nestane.
Pozri aj: Štipľavé papričky Poblano: Prečo jesť tento mexický čili plod?
Kedy nie sú pálivé jedlá a korenené jedlá dobrou voľbou?
Niektorým ľuďom pikantné jedlá nielen nechutia, ale mnohým dokonca môžu aj ublížiť. Sú prípady, v ktorých môžu tieto jedlá podráždiť črevá. U týchto osôb kapsaicín zapôsobí ako preháňadlo a zapríčiní hnačku. Taktiež môžu príliš pikantné jedlá spôsobiť u niektorých bolesti brucha či plynatosť.
Keď si človek dopraje podobné jedlo vo večerných hodinách, zrýchlenie metabolizmu a zvýšenie telesnej teploty môže ovplyvniť prípravu na spánok, čo nakoniec môže spôsobiť nespavosť. Po konzumácii štipľavého pokrmu či potraviny sa u niektorých objavuje aj pálenie záhy.
Ak vám pikantné jedlá spôsobujú niektorý z menovaných problémov, je ich vhodné vylúčiť alebo aspoň obmedziť.
Tip na záver
Ak potrebujete uhasiť oheň v ústach po ostrom obede či večeri, nerobte to vodou, pretože alkaloidy sa v nej nerozpúšťajú. Lepšia je paradajková šťava, neutralizujúci citrón, kúsok syra či chlieb.
Tipy na chutné pikantné pokrmy:
- Chilli con carne
- Kysnuté pizza slimáky s kukuricou a papričkami Jalapeños
- Chilli hot dog
- Vegetariánske chilli con carne
- Pálivá domáca chilli pasta
- Pečené chilli špekáčiky na čiernom pive
- Pikantné slaninové tyčinky z lístkového cesta
- Sladko-pikantné kuracie jednohubky obalené v slanine
Článok aktualizovaný 13.3.2024