Píniové orechy: Pre toto sa ich oplatí zaradiť do jedálnička!

Príroda nám poskytuje množstvo rozličných druhov ovocia, zeleniny, byliniek či húb, pričom všetky tieto jej dary predstavujú pre ľudský organizmus nekonečný zdroj živín a iných, telu prospešných látok.

 

Svoje miesto v našom jedálničku by však mali mať aj oriešky, pretože sa v nich skrýva veľa zdravých tukov, vitamínov i minerálov.

 

Píniové orechy nepatria v našich končinách medzi najznámejšie, no oplatí sa ich vyskúšať. Telu pritom postačí už zopár gramov dvakrát týždenne. Zistite, prečo sú píniové oriešky také úžasné!

 

Kde majú pôvod?

Píniové orechy sú plodmi, respektíve semenami borovice píniovej. Tá je často nazývaná aj ako pínia a dorastá do výšky až 30 metrov. Tento neopadavý ihličnatý strom rastie prevažne v Afrike, Južnej Amerike a v stredomorskej oblasti Európy. Borovica píniová má rada skôr teplo, sucho i kyprú pôdu, mráz jej škodí. Stopy po tomto strome sú veľmi staré a pochádzajú napríklad i z Talianka. Na území sopkou zničených Pompejí totiž boli pri vykopávkach objavené semená stromu, čiže píniové oriešky.

 

Borovica píniová je charakteristická svojím netypickým vzhľadom. Na pohľad totiž vyzerá ako roztvorený dáždnik. Strom má holý a vysoký, veľakrát pokrivený kmeň. Koruna je rozkonárená a nachádza sa až na samom vrchu kmeňa. Tieto borovice majú veľké a hrubé šišky, dorastajúce do dĺžky až 15 centimetrov. Vývin šišky a jej otvorenie môže trvať viac ako tri roky. Zo získaných orieškov sa pripravuje napríklad píniový olej. Pínia sa tiež využíva ako okrasný strom, no z jej dreva sa vyrába i nábytok.

 

Pozri aj: Vitamín A potrebujú naše oči aj kosti. Ako ho telu najlepšie doplniť?

účinky píniových orechov

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú ich skvelé účinky

Píniové oriešky sú v prvom rade zdrojom kvalitných proteínov, cennej vlákniny i omega 3 a 6 mastných kyselín. Majú vysokú nutričnú hodnotu, obsahujú viac ako 60% zdravých tukov. Telu doplnia vitamín A, C, E, aj K, a tiež cholín, kyselinu listovú i pantoténovú. Rovnako sú zdrojom celého radu minerálnych látok a stopových prvkov. Píniové oriešky sú známe najmä vysokým obsahom horčíka a železa, no skrýva sa v nich aj vápnik, zinok, draslík, fosfor, mangán či selén. Obsah sodíka je nízky. Semená pínie výrazne podporujú imunitný systém.

 

Blahodarný vplyv majú najmä na celú tráviacu sústavu. Píniové oriešky podporujú a zrýchľujú proces trávenia, zabezpečujú pravidelnú stolicu a napomáhajú čistiť tráviaci trakt. Taktiež sú účinné pri znižovaní vysokého cholesterolu a pri normalizovaní hladiny cukru v krvi. Pomáhajú prečisťovať cievy od nadbytočného tuku a pôsobia preventívne proti nebezpečným kardiovaskulárnym ochoreniam. Píniové oriešky v neposlednom rade predstavujú pre telo skvelý zdroj energie. Dokonca pôsobia upokojujúco na nervový systém a odstraňujú stres.

inšpirácie na použitie píniových orechov

Zdroj: Shutterstock®

Ako ich konzumovať?

Píniové oriešky nie sú ako arašidy, ktoré si solené nasypeme pri pozeraní filmu do misky. Konzumujú sa iba v obmedzených množstvách, čo však telu úplne stačí. Stogramová porcia týchto semien obsahuje viac ako 650 kalórií, pričom sa v tomto množstve nachádzajú všetky dôležité látky, ktoré sme spomínali vyššie. Nemusíte sa však báť, pretože takú veľkú porciu by človek nemal skonzumovať ani za celý týždeň. Odporúča sa dopriať si 10 až 20 gramov orieškov 2 či 3 razy týždenne.

 

Píniové orechy by mali mať smotanovobielu farbu a maslovú chuť. Vhodné je ich konzumovať čerstvé. Vtedy sú totiž najvýživnejšie a majú najvyšší obsah všetkých minerálov i vitamínov. Pri dlhšom skladovaní však zvyknú zhorknúť, čiže sa časom mení aj ich chuť. Semená pínie sú vhodné pri chudnutí. Okrem toho, že podporujú trávenie, obmedzujú tiež chuť k jedlu. Tieto oriešky sa dajú použiť do šalátov, sušienok, pesta, pri príprave mäsa či smoothie nápojov. Päťdesiat gramov píniových orechov zoženiete na internete pokojne už od 2 eur.

 

Odporúčame: Bylinkový kúpeľ: Aké sú jeho účinky? Kvôli tomuto ho musíš vyskúšať!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

12 komentárov

benynka

benynka

29.12.2017 08:56

doniesla som si šišky v ktorých boli semienka z pláže na Sardínii, ale doma mi vyrástli len malé stromčeky ktoré aj tak po čase vyhynuli ale ostali mi ako dekorácia pekné obrovské šišky

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.12.2017 09:17

ešte som ich nejedla

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

29.12.2017 15:05

Nikde som ich ešte nevidela, rada by som vyskúšala ako chutia..

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

29.12.2017 17:18

počula som o nich ale nejedla som ich zatial

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

29.12.2017 19:24

píniové oriešky nepoznám,ani som ich ešte nejedla,ale ked čítam aké sú zdravé a čo všetko obsahujú,rada by som ich vyskúšala.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

29.12.2017 19:41

Rada by som ich používala hlavne do šalátov,ale v obchodoch som ich nevidela.

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

29.12.2017 21:02

do pesta sú skvelé, aj do šalátov

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

29.12.2017 21:53

su velmi drahe a ani neviem kde sa daju kupit

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

29.12.2017 22:12

Mávame ich často, aj samé, aj v jedle, dokonca aj naše papagáje ich milujú :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

29.12.2017 22:36

Oriešky sú všetky super, o účinkoch píniových však čítam prvý krát.

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

30.12.2017 18:07

zatiaľ som ich nejedla, ale rada vyskúšam

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

30.12.2017 18:11

milujem orechy...všetky možné druhy

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.