V histórii cárskeho Ruska iba dvaja panovníci dostali prívlastok Veľký. Prvým bol preslávený cár Peter, zakladateľ Petrohradu a tvorca moderného Ruska. Druhým bola cárovná Katarína. Paradoxne sa pôvodne ani nevolala Katarína a dokonca nebola ani Ruska. No život sám píše romány aké by si nevymyslel ani majster spisovateľ Dan Brown. Príbeh ruskej cárovnej je jedným z nich. Narodila sa v roku 1726 v jednom z mnohých nemeckých vojvodstiev, ktoré boli rovnako chudobné ako bezvýznamné. Jej meno bolo Sofia Frederika von Anhalt-Zerbst. Nebyť toho, že si ju za ženu následníka ruského trónu vyhliadla vtedajšia vládkyňa Ruska Alžbeta I. Petrovna tak by asi prežila nudný život a nebola by v učebniciach dejepisu. No keďže si ju cárovná vybrala...
Odporúčame prečítať: Portréty slávnych žien – Kleopatra, kráľovná Egypta
Mladá Sofia prišla do Ruska, tam ju vydali za cároviča Petra, ktorý bol mimochodom pôvodom tiež Nemec, premenovali ju na Katarínu, a poslali preč jej matku a všetky nemecké dvorné dámy. Nikto sa jej na nič nepýtal, nikto jej nič nevysvetľoval. Väčšina ľudí by sa pod takým tlakom zrútila, zvlášť ak by sa jednalo o mladé rozmazané princezné. Nie však Katarína. Rýchlo sa na cárskom dvore zorientovala, po večeroch drilovala ruštinu, dokonca prestúpila k pravoslávnej cirkvi. A čakala na svoju šancu. A tá prišla. Po smrti starej cárovnej nastúpil na trón jej manžel Peter, ktorý bol ako sa zhodujú všetky dobové pramene nielen veľmi neschopným panovníkom, ale aj manželom.
Odporúčame prečítať: Portréty slávnych žien: Coco Chanel - synonymum módy a elegancie
Vraj dokonca tak, že otcom ,,ich" syna bol istý cársky dôstojník Sergej Saltikov. A pravdepodobne nebol jediným cárskym dôstojníkom, ktorý Kataríne zahrieval posteľ. Petrova vláda mohla byť pre Rusko katastrofou, a to Katarína nemienila pripustiť. Cára v roku 1762 práve za pomoci dôstojníkov cárskej gardy zvrhla a sama sa posadila na cársky trón. Jej korunovácia vraj bola veľkolepá a Petrohradčania na ňu spomínali ešte desaťročia. Cár Peter onedlho vo väzení zomrel, veľmi príhodne pre novú cárovnú. Okolnosti jeho smrti zostávajú dodnes nevyjasnené. Katarína vládla Rusku dlhých 34 rokov. Za ten čas si Rusko získalo v Európe obrovskú medzinárodnú prestíž a bolo považované za jednu z najmocnejších krajín.
Odporúčame prečítať: Pomarančovú kôru nevyhadzujte, ale recyklujte!
Katarína bola tak populárna, že jej v pohode prechádzali aj mnohé škandály, ktoré by dnešným politikom pravdepodobne zlomili väz. Vraj mala až 20 milencov, ktorí si na vzťahu s cárovnou vybudovali kariéry a dostávali významné tituly. Asi najslávnejším bol Grigorij Potemkin, po ktorom vznikol výraz ,,Potemkinove dediny“. Katarína totiž Rusku vládla z prekrásnych petrohradských palácov. No a keď sa raz vybrala na veľkú inšpekciu po Rusku, tak jej Potemkin popri ceste postavil makety pekných dedín a mestečiek, aby radšej nevidela realitu ruského vidieka. Cárovná však počas celej svojej vlády vedela oddeliť city od politiky. Práve to v kombinácii s jej inteligenciou, šarmom, nesporným talentom na politiku a vládnutie je právom dáva za menom nosiť prívlastok Veľká.