Už ste to počuli? Existuje niekoľko potravín, ktoré môžeme, bez ohľadu na dátum spotreby, zjesť. Často sa nám stáva, že si kúpime chutný jogurt a tesne pred prvou lyžičkou si všimneme, že je po záruke. Čo v tejto situácii robiť - vyhodiť ho alebo zjesť? Poradíme vám, ako sa vyznať v tejto potravinárskej téme a tiež vám predstavíme zoznam potravín, ktoré môžete konzumovať aj po dátume spotreby.
Určite si poviete, že väčšina týchto potravín budú iba polotovary, ktoré obsahujú neskutočné množstvo konzervačných látok. Nemýlite sa, avšak zoznam je bohatý aj na normálne potraviny, o ktorých by ste možno nikdy nepovedali, že sa dajú jesť aj po záruke. Poďme na tie potraviny, ktoré sú chutné aj po dátume minimálnej trvanlivosti!
Ako sa vyznať v označeniach potravín?
Veľa ľudí má problém rozlíšiť rozdiel medzi týmito dvoma pojmami - dátum spotreby a spotrebujte do... Pokiaľ na potravine uvidíte „Spotrebujte do...“, tak túto potravinu okamžite vyhoďte. Avšak, pokiaľ je na potravine napísaný dátum minimálnej trvanlivosti, tak ju môžete pokojne zjesť, pretože tento dátum nie je hraničný dátum spotreby. Musíte však rátať s tým, že čím staršia potravina, tým menej chuti. Je samozrejmé, že čerstvý chlieb chutí najlepšie, ak je ešte teplý a čím dlhšie ho máte doma, tým je tvrdší, stráca svoju dobrú chuť aj vôňu, až sa napokon pokazí úplne.
Aj napriek tomu, že máte doma potravinu s označením - dátum minimálnej trvanlivosti, dávajte si pozor na skladovanie a špeciálne podmienky uskladnenia, ktoré sú označené na potravine. Pri ich nedodržaní totiž nemôžete rátať s tým, že vám dlho vydrží. Takisto po otvorení sa snažte skonzumovať potravinu do toľkých dní, koľko je na nej napísané. Malá rada - životnosť potraviny, ktorá má označenie spotrebujte do, môžete predĺžiť jej zamrazením.
Zaujme ťa: Oxidačný stres je pôvodcom mnohých ochorení. Ako sa pred ním chrániť?
Toto sú oni:
-
Jogurty
-
Toastový chlieb
-
Zemiakové lupienky, sušené ovocie a oriešky
-
Sušienky a oplátky
-
Nealkoholické nápoje a alkohol
-
Cestoviny, ryža a strukoviny
-
Zaváraniny a maslá
-
Údeniny a zrejúce syry
-
Polievky a omáčky v sáčku
-
Konzervované paradajky
Prečo práve tieto potraviny?
Hlavným dôvodom, pre ktorý patria práve tieto potraviny medzi trvanlivé, je ich zloženie. Obsahujú totiž málo vody! Väčšina dehydratovaných potravín, ako cestoviny a polievky v prášku, puding v prášku a mnohé ďalšie, dokážu „prežiť“ aj niekoľko mesiacov. Samozrejme, pokiaľ sa v nich neusídlia neželaní škodcovia. Konzervované produkty, ovocné kompóty aj rybacie konzervy môžete rovnako konzumovať aj niekoľko rokov po uplynutí dátumu.
Trvanlivé mlieko vám vydrží o niečo dlhšie ako obyčajné, pretože je tepelne upravené, čo mu dodáva vyššiu trvanlivosť. Pri izbovej teplote ho môžete skladovať pokojne niekoľko týždňov, ale po otvorení ho už musíte vypiť do pár dní. Podobne môžete niekoľko týždňov po uplynutí dátumu spotreby používať aj vajcia. Snažte sa ich skonzumovať do troch týždňov po tomto dátume - je dobré, ak si ho poznačíte, poprípade odložíte obal, v ktorom ste ich kúpili. Ďalšou, mimoriadne chutnou potravinou, ktorá patrí do tejto ligy výnimočných, je čokoláda. Nemusíte sa báť ani sivého povlaku na jej povrchu, signalizuje iba zlé skladovanie, ale určite vám neuškodí.
Sú aj potraviny bez dátumu spotreby
Okrem vyššie spomenutých prípadov - spotrebujte do a dátum minimálnej trvanlivosti - existuje ešte jeden typ potravín. A to také, ktoré nemajú žiadne označenie. Sú to alkoholické nápoje s viac, ako 10 % obsahom alkoholu, čerstvé ovocie a zelenina, chlieb, pečivo, žuvačky, soľ, ocot a všetky ďalšie potraviny, ktoré sa majú skonzumovať do 24 hodín. Dôvod, pre ktorý nemajú žiadne označenie o dátume spotreby je jednoduchý - nemajú povinnosť informovať o tom. Veď kto by už dodržiaval dátum spotreby paradajky, ktorá môže vydržať pár dní, ale aj pár týždňov a každý si vie sám určiť, či sa dá ešte zjesť alebo nie?!
Dátum spotreby je pri niektorých potravinách ale mimoriadne dôležitý a nikdy ho nesmiete prekročiť. Ide hlavne o mäso, ryby a čerstvé syry. Nejedzte ich ani v prípade, ak ste ich zle skladovali, a to pokojne aj skôr, než do dátumu spotreby. Môže ísť o skladovanie pri zlej teplote, rozmrazovanie a následné zamrazovanie a podobné veci, ktoré dávajú príležitosť na rozmnožovanie mikróbov.
Odpadneš: Toto sú potraviny poškodzujúce zuby! Sú aj v tvojom jedálničku?