Umývačka riadu je dobrý pomocník, ale zlý pán. Keď do nej dáte niečo, čo tam nepatrí, stane sa bezpredmetnou a na jedno stlačenie gombíka tak môžete prísť aj o stovky eur.
Väčšina ľudí si myslí, že môže do umývačky dať akýkoľvek riad, a to bez toho, aby to umývačke či riadu uškodilo. Opak je ale pravdou – nie všetok riad je do umývačky vhodný. Je pravda, že ak máte kvalitnú umývačku s dostatočným množstvom programov, s najväčšou pravdepodobnosťou vám tento domáci pomocník skutočne umyje takmer všetko, čo mu naložíte. Avšak predsa len existuje kuchynské vybavenie, ktoré nemá v umývačke čo robiť.
Nože z umývačky sú nebezpečné
Vplyvom mnohých okolností sa nože, ktoré umývate v umývačke riadu, postupne otupia, a to dokonca natoľko, že niektoré sa už nedajú ani nabrúsiť. Pokiaľ má nôž navyše drevenú alebo lepenú rukoväť, trpí ešte viac, pretože lepené časti sa od seba časom oddelia a drevené sa rýchlo opotrebujú.
Ak je drevená rukoväť s kovovou časťou spojená nitmi alebo skrutkou, tak potom pomerne rýchlo zhrdzavie. To všetko má za následok zníženú bezpečnosť. S tupým nožom je oveľa jednoduchšie sa porezať, no a nôž sa rúčkou, ktorá pevne nedrží v rukoväti, sa už naozaj bezpečne používať nedá.
Neprehliadni: Ako uvoľniť upchatý odtok v kuchyni? Neuveríš, ale toto ti pomôže!
Drevo
Všetko, čo je z dreva, ako napríklad lopáriky, varechy alebo príbory s drevenou rukoväťou, po pár pracích cykloch v umývačke vyhodíte ako nepoužiteľné. Lopáriky budú mať tendenciu sa krútiť a praskať, z drevenej časti príborov sa zase bude rýchlo vymývať farba a olupovať náter. Snáď najhorším dôsledkom používania drevených vecí v umývačke je fakt, že drevo nasaje nielen všetok zápach z umývačky, ale absorbuje aj chemické prípravky, ktorými sa riad umýva a chemikálie sa potom, napríklad v prípade varešiek, vyvaria do jedla, ktoré s nimi miešate.
Niektoré druhy skla stratia lesk
Pokiaľ na obale pohárov nájdete upozornenie, že sa majú umývať ručne a nie v umývačke, potom to dodržujte! Na niektorých druhoch skla sa totiž v umývačke vytvára belasý povrch, ktorý už nikdy nezmizne a pohárik bude vyzerať navždy ako špinavý.
Rôzne prúžky a šmuhy na skle z umývačky vznikajú pri použití nekvalitných prípravkov alebo pri príliš vysokej teplote vody. Pokiaľ chcete nápojové sklo dávať do umývačky za každú cenu, potom musíte investovať do prípravkov na jeho ochranu a leštenie. Veľmi dobre sa ale v umývačke umyjú sklenené zapekacie misy.
Olovnatý krištáľ a dekoratívne sklo
To môže umývačke poškodiť rovnako ako sklo ručne maľované alebo známe ako vysoký smalt. Ak to výrobca nepovoľuje, potom do umývačky nedávajte ani pozlátené sklo. Mohli by ste prísť aj o nálepky alebo obrázky na pohároch. Takže sklo do umývačky len po schválení výrobcom. Spoznáte to podľa symbolu umývačky na ňom. Pokiaľ k poškodeniu dôjde, už nejde napraviť.
Teflónové riady
Ak výrobca výslovne nepovoľuje umývanie, vyhnite sa mu. Síce to po prvom umytí nemusí byť vidieť, ale postupne sa teflón poškodzuje, začnú sa v ňom pripaľovať pripravované pokrmy a vo finále sa začne odlupovať.
Zlatom a kovom zdobené riady
Zlaté poháre stratia svoj luxusný lesk, olúpu sa aj plasticky vystupujúce ozdobné kvietky. Porcelán po babičke aj pamätné poháre so širokým zlatým okrajom umývajte pre istotu len ručne.
Odporúčame: Čo všetko sa dá prať v práčke? O tomto si možno vôbec netušila!