Sušené slivky sú už odnepamäti považované za najlepší prírodný liek na zápchu. Ale to nie je ani zďaleka všetko, čo tieto chutné plody dokážu. Sušené slivky sa poväčšine pridávajú do raňajok. Pridávajú sa do ovsených kaší alebo raňajkových zákuskov, ako sú napríklad muffiny alebo tradičné kysnuté koláčiky. Sú vynikajúcim zdrojom vlákniny a vitamínu A. Slivky sa však nevyužívajú len pri príprave raňajok. Využívajú sa na prípravu rôznych pokrmov, ktoré dokážu ulahodiť našim maškrtným jazýčkom. Avšak ich sila sa ukrýva v ich účinkoch na naše zdravie. Dokonca sa vraví, že ženy po štyridsiatke by si mali dopriať za hrsť sušených sliviek. Ale o tom neskôr!
Zoznámte sa so sušenými slivkami
Rovnako ako čerstvé, tak aj sušené ovocie obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Procesom sušenia sa tieto látky z nich nevyparujú. Práve naopak, ostávajú v nich a práve preto sú považované za zdraviu prospešné. Sušené slivky sú plné vlákniny a obsahujú akýsi hnací motor naplnený vitamínmi a minerálmi. Z vitamínov sú to predovšetkým vitamín K, A a väčšina vitamínov skupiny B. Z minerálov ide hlavne o draslík, železo a vápnik, ktoré majú svoje čestné miesto v tomto sušenom ovocí. Okrem toho sušené slivky obsahujú antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred pôsobením voľných radikálov. Nie sú už toto dobré dôvody, prečo konzumovať sušené slivky?
Na druhej strane však boli slivkám dopriate aj kalórie. Teda predstavujú skutočnú kalorickú bombu, ktorá je ich nevýhodou. Na 100 gramov majú niečo málo cez 300 kalórií. Preto by ste sa pri ich konzumácii mali trošku držať na uzde. Doprajte si ich radšej každý deň v menšom množstve ako naraz a veľa.
Odporúčame: Orechové škrupiny rozhodne nevyhadzuj! Toto dokážu s telom!
Sušené slivky a zápcha
Tieto sušené plody si všetci spájame najmä so zápchou. Vďaka ich pomerne veľkému obsahu vlákniny je ich konzumácia skvelým nápadom v tomto prípade. Odporúča sa dopriať si tri sušené slivky pred každým jedlom. A takým menším trikom pre vás, ktorý môže byť vašou záchranou v prípade zápchy, je namočenie sliviek do horúcej vody. Pred tým, než ich zjete, zalejte ich prevarenou vodou a nechajte chvíľku postáť. Slivky budú síce mierne rozmočené, ale ich účinky o to intenzívnejšie. No pozor, ak to preženiete s množstvom, tak budete hrať preteky, kto bude prvý na toalete.
Účinky sušených sliviek:
- zlepšujú zdravie očí,
- znižujú krvný tlak,
- zlepšujú činnosť metabolizmu,
- podporujú trávenie a činnosť čriev,
- podporujú imunitný systém,
- vďaka močopudným účinkom odvodňujú organizmus,
- sú prevenciou pred kardiovaskulárnymi chorobami,
- podporujú činnosť mozgu, pečene a obličiek,
- normalizujú hladinu cukru v krvi,
- majú detoxikačné účinky,
- podporujú kosti, vlasy a nechty.
Prečo by si ich mali dopriať ženy po 40-tke?
Už v úvode sme vám naznačili, že ženy po štyridsiatke by si mali dopriať za hrsť sušených sliviek denne. Obdobie medzi 40. a 50. rokom života ženy je spájané s obdobím menopauzy, ktoré je pre samotné ženy pomerne náročné. Návaly tepla, zmeny nálad, ale aj rednutie kostí a ubúdanie kostnej hmoty – to všetko spôsobuje menopauza. Výskumom však bolo preukázané, že sušené slivky a ich účinky na kosti sú neporovnateľné s účinkami iného čerstvého alebo sušeného ovocia.
Okrem toho, že sušené slivky blahodarne pôsobia na funkciu mozgu, zlepšujú trávenie, znižujú cholesterol a pod., tak pozitívne vplývajú na kosti a pomáhajú predchádzať ich rednutiu. V skratke môžeme povedať, že sušené slivky dokážu zvrátiť (možno nie úplne, ale aspoň čiastočne) negatívny vplyv menopauzy na ženský organizmus. Sušené slivky a látky v nich obsiahnuté tiež chránia pred vznikom zápalových ochorení kostí a kĺbov.
Ako sušiť slivky v sušičke alebo rúre?
Pokiaľ ste sa už nabažili čerstvých sliviek, je načase si ich vysušiť a vychutnávať napríklad pri sledovaní filmu. Pokiaľ zvolíte sušičku, budete to mať o niečo jednoduchšie. V tomto prípade by ste však mali vedieť, že najlepšie je vysušiť slivky vcelku, teda aj s kôstkou. Ak ich chcete sušiť bez kôstky, tak slivku mierne narežte a kôstku z nej vytlačte. Takto pripravené a poumývané slivky už len vložte do sušičky a nechajte vysušiť.
Ak sušičku ovocia nevlastníte, tak si poradíte aj s rúrou na pečenie. Na plech vystlaný papierom poukladajte vykôstkované slivky. Tie vložte do vopred vyhriatej rúry na 50 °C a nechajte ich sušiť približne 4 hodiny. Po 4 hodinách ich vyberte, nechajte trošku schladiť a opäť ich vložte do rúry. Pozor však, teraz ich sušte pri vyššej teplote, a to 70 °C ďalšie 4 hodiny. Nech sa páči, sušené slivky máte hotové!