Hoci sa väčšina z nás pomyselne rozlúčila s letným obdobím a už sú naše hlavy plné jesenného oblečenia či prevencie proti chrípke a nachladnutiu, netreba zabúdať, že UV žiarenie je s nami nonstop. Neodchádza spolu s horúcim letným slnkom, naopak, pôsobí na nás neustále. Hoci to nie je žiadna novinka, treba si z času na čas pripomenúť dôležitosť ochrany pred škodlivými lúčmi slnka, ktoré (našťastie) neprestáva svietiť v žiadnom období, teda ani v tom jesennom, klopajúcom na dvere. Prírodná ochrana pred UV žiarením je preto niečo, na čo netreba zabúdať celoročne. Pozrite sa s nami, ako sa môžete pred škodlivým vplyvom slnka ochrániť lacno, prakticky, no zato účinne!
Otestuj: Celebrity naň nedajú dopustiť: Skús aj ty šípkový olej na pleť!
Pomaly, ale isto sa väčšina z nás obracia chrbtom nezdravým potravinám, plným konzervantov a éčok a tvárou k všetkému bio, prirodzenému, prírodnému, vypestovanému vlastnými rukami, bez zbytočných umelín. Presne to isté sa však týka aj kozmetiky. Veď nie nadarmo sme si vo veľkom začali vyrábať vlastné mydlá, pleťové krémy, telové mlieka a podobne. Lenže aj pred slnkom sa dá chrániť tým, čo nám dáva príroda, nielen pulty drogérií a chrániť tak nielen svoju pokožku, ale aj životné prostredie.
Mali by ste preto zbystriť svoju pozornosť, predovšetkým, ak sa ešte tento rok chystáte niekam k moru, na hory alebo ste jednoducho natoľko zodpovedné voči sebe, že sa pred slnkom chránite celoročne. Veď slnko má ešte stále svoju silu.
Toto sú prírodné spôsoby, ktorými sa môžete účinne ochrániť pred škodlivým UV žiarením:
- Karotén: Ten by ste si vo zvýšenej miere mali dopriať najmä pred letným obdobím, kedy sa budete viac vystavovať slnku a to buď ako výživový doplnok alebo v prirodzenej strave.
- Olej z mrkvových semien: Údajne sa hrdí SPF s číslom 19, čo už stojí za našu pozornosť, no nie? Nedajte sa však pomýliť – nejde o bežne dostupný mrkvový olej, ale tinktúru či esenciálny olej, ktorý si zadovážite buď v špecializovanej predajni alebo samy vyrobíte zo semien mrkvy, teda nie z koreňa tejto zeleniny. Treba ho však na pokožku aplikovať výlučnej v zriedenej forme.
- Olej z pšeničných klíčkov: Tento prírodný olej v sebe zahŕňa ochranný faktor 22 a to vôbec nie je nízke číslo, čo poviete? Účinný je už len svojím vysokým obsahom vitamínu E, ktorý má schopnosť efektívne chrániť pred škodlivými lúčmi slnka.
- Olivový olej: Obsahuje síce nižší ochranný faktor – nie viac, ako 10, ale za pozornosť rozhodne stojí. Ochráni vás pred slnkom, ale len na veľmi krátku dobu, čiže na krátkodobé slnenie (no dobre, skôr presun z miesta na miesto) áno, ale na prímorské či vysokohorské chytanie bronzu určite nie.
Ochutnaj: Skalná ruža nie je len okrasa, ale aj účinný liek! Ako je to možné?
Hoci v mizivej a naozaj nízkej miere, ale predsa len v sebe čo-to z ochranného faktora nesú aj tieto prírodné zdroje:
- jojobový olej
- karanjový olej
- kokosový olej
- levanduľový (esenciálny) olej
- mandľový olej
- mätový (esenciálny) olej
- nimbový olej
- ricínový olej
- tamanu olej
Niekoľko zaujímavostí a rád na záver:
- Hoci pointou ochrany pred UV žiarením je prevencia rakoviny kože, práve mnohé z opaľovacích krémov obsahujú karcinogénne zložky. Na nich však výrobcovia reklamu svojich produktov, pochopiteľne, nestavajú...
- Počas hlavnej dovolenkovej sezóny sa z našich tiel, natretých opaľovacími krémami, dostane do mora také neuveriteľné množstvo chémie, že tá postupne spôsobuje nielen úhyn koralov, ale z roka na rok čoraz viac ohrozuje aj všetko živé, čo sa nachádza v moriach, vrátane rýb. Zamysleli ste sa niekedy nad tým?
- Prírodné oleje, ktorými sa hodláte chrániť pred slnkom, si vždy najprv otestujte na malej časti tela, napríklad na predlaktí. Keď sa už natriete celé (okrem častí, kde sú plavky) a daný olej sa rozhodne nekamarátiť s typom vašej pokožky, môže byť neskoro... Nasledovať totiž bude podráždenie pokožky až alergická reakcia.
- Veľký mediálny boom spôsobila informácia o SPF malinového oleja, avšak pozor – aj v tomto prípade treba dať na triezvy rozum a nepodliehať neovereným informáciám. Ochranný faktor tohto oleja totiž žiadna vedecká štúdia nepreukázala.
- Za to, že namiesto udržiavania porcelánovo bielej pokožky sa pokúšame chytiť pekný a prirodzený bronz, môže Coco Chanel, ktorej krásne čokoládové opálenie inšpirovalo začiatkom 19. storočia ženy na celom svete.
Pozri aj: Čo robiť s citlivou pokožkou: Vieš, ako sa o ňu dobre starať?