Rady, ako na problémy pri cestovaní v časových pásmach

S mesiacom jún sa začalo obdobie výletov a letných dovoleniek, za ktorými často cestujeme dlhé vzdialenosti do zahraničia. Presuny v rámci Slovenska alebo Európy neprinášajú až také problémy, ako keď sa vydáme na cestu cez oceán alebo viaceré časové pásma.

 

V obidvoch prípadoch by sme sa mali na dovolenku najmä tešiť a nie sa stresovať, lebo to celú situáciu len komplikuje. No pri dlhej ceste to nie je jediný problém, ktorý môže nastať.

 

Náš organizmus je navyknutý na istý režim, ktorý je spojený s miestnymi klimatickými podmienkami a časovým pásmom. Pri presune cez viacero pásiem je organizmus v šoku a reaguje napríklad nevoľnosťou, únavou, slabou koncentráciou alebo poruchami trávenia. Aby sme sa týmto nepríjemným reakciám vyhli, musíme sa na presun pripravovať ešte doma pred odchodom.

 

Odporúčame prečítať: Trpíte poruchami koncentrácie a učenia sa?  5 rád čo pomôžu

 

 

Čo konzumovať pred odchodom?

 

Tri týždne pred odchodom na dovolenku zvýšte príjem vitamínu B12. Pomáha nášmu nervovému systému, aby sa prispôsobil zmeneným podmienkam životného prostredia a tiež aby sa lepšie vyrovnal s biorytmickým stresom. Veľmi dobrou voľbou je aj rakytník, lebo obsahuje množstvo vitamínov, ktoré nám taktiež môžu pomôcť. 

 

Odporúčame tiež: Ako sa dá schudnúť so smoothie?

cestovná horúčka, cestovanie, dovolenka, časové pásma, únava, nervozita, stres, poruchy trávenia, rakytník, rakytníkový sirup, vitamín B12

Zdroj: Shutterstock®

Aminokyselina tryptofán je základnou látkou pre tvorbu serotonínu, ktorý má upokojujúce účinky. Pomáha pri nervozite, úzkosti i poruchách spánku. Nájdeme ho v zemiakoch, slnečnicových semienkach, sezame, strukovinách. Pomôžu nám aj pšeničné klíčky, ovsené vločky alebo syr.

 

Odporúčame prečítať: Rakytník - malý zázrak prírody

 

 

Pred cestou a po nej

 

Intenzívna príprava začína 3 dni pred odchodom na dovolenku. Prvý deň je nazvaný aj ako deň hojnosti – mali by sme si dopriať bohatú stravu. Na raňajky a obed veľa bielkovín, napríklad vo forme vajec, mäsa a strukovín a na večeru skôr sacharidy, napríklad cestoviny alebo banány. Druhý deň je pôstny. Vylúčené je mäso a alkohol, vhodné je jesť veľa ovocia a zeleniny, napríklad vo forme šalátov. Deň pred odchodom sa stravujeme rovnako ako v prvý deň a v deň odchodu je ďalší pôstny deň – veľa ovocia a zeleniny.

 

Nasledujúci deň – po absolvovaní cesty cez časové pásma má byť strava bohatá na bielkoviny – napríklad vajíčka, tvaroh, jogurt a syry. Ak máme za sebou let, ktorý nás preniesol približne o 8 hodín dopredu, mali by sme raňajkovať striedmo, lebo naše trávenie je ešte v štádiu spánku. 

 

Odporúčame prečítať: Kalorické tabuľky pre všetky druhy mäsa a rýb

cestovná horúčka, cestovanie, dovolenka, časové pásma, únava, nervozita, stres, poruchy trávenia, príprava na dovolenku, deň hojnosti, deň pôstu

Zdroj: Shutterstock®

Po príchode z dovolenky je dobré nechať si pár dní na to, aby sa organizmus znovu vrátil „do starých koľají“ a adaptoval sa na domáce prostredie. Určite nechoďte nasledujúci deň do práce!

 

Problémy spojené s cestovaním cez časové pásma sa väčšinou viac prejavujú až po príchode domov, lebo máme pred očami všetko, čo sme nestihli a znovu sa stresujeme. Zahoďte tieto myšlienky a užite si ešte pár dní voľna, ideálne aspoň víkend.

 

Odporúčame prečítať: Trpíte nízkym tlakom a závratmi? Toto vám zaručene pomôže!

 

Zdroj foto:

Shutterstock.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

15.07.2016 10:35

Super rady :).. určite využijeme :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.