Tekvicová sezóna je v plnom prúde a ako v prípade cukiet, aj tekvice sa každá dobrá gazdinka snaží zužitkovať čo najlepšie, najzdravšie a najpestrejšie. Preto vám dnes prinášame návod na prípravu skutočnej tekvicovej lahôdky, ktorú si okamžite obľúbite. Recept na tekvicové rizoto počíta s tekvicou hokkaido a ryžu, ako hlavnú zložku bežného rizota, dnes nahradíme bulgurom. Tak čo, vyskúšate?
Hokkaido a bulgur pod lupou
Ešte predtým, než sa pustíme do samotného varenia, pozrime sa trochu bližšie na obe hlavné zložky tohto jedla! Hokkaido tekvica je, okrem iného, skvelým pomocníkom na detoxikáciu organizmu. Ako už naznačuje jej farba, ukrýva v sebe vysoký podiel betakaroténu. Chudobná však nie je ani na vitamíny A, B, C a E a obsahuje tiež vápnik, železo, horčík či draslík.
Hokkaido tekvica dokonca prospieva kvalite pokožky a vlasov, má blahodarný účinok na žalúdok a obličky a čo je na nej naozaj úžasné, nemusí sa vôbec šúpať. Hokkaido, ako už názov napovedá, pochádza z Japonska, hoci Američania za jej domov, pochopiteľne, vyhlasujú práve svoju krajinu.
Vyskúšaj: Recept na džem bez cukru? Tak tento musíš jednoznačne vyskúšať!
Druhou hlavnou ingredienciou v našom recepte je bulgur. Možno si poviete – rizoto bez ryže?! Ale áno, prečo nie? Bulgur vie ryžu dokonalo nahradiť a navyše je zdravý, ľahko stráviteľný a chutný. Jeho príprava je veľmi jednoduchá – stačí, keď ho namočíte do vody v pomere 1:3 zhruba na 15 minút alebo ho len chvíľku povaríte pod pokrievkou.
Ide prakticky o predvarenú celozrnnú pšenicu, ktorá je nalámaná. Bulgur obsahuje vlákninu, železo, horčík, fosfor, selén a nemalé množstvo vitamínu A. Je zároveň vhodný pri redukčnej diéte a môžu ho jesť aj deti. A teraz sa už vrhnime na tekvicové rizoto s bulgurom!
Na prípravu rizota budete potrebovať:
- stredne veľkú hokkaido tekvicu
- hrnček bulguru
- ½ hrnčeka bieleho vína
- liter vývaru
- cibuľu
- olivový olej
- maslo
- med
- petržlenovú vňať
- soľ a korenie
Otestuj: Pribináček prináša karamelové novinky: Vyskúšaj s ním tieto recepty!
Postup prípravy:
Hokkaido tekvicu dôkladne umyte, očistite, nakrájajte na menšie kocky a uložte na plech, vystlaný papierom na pečenie. Pridajte trošku olivového oleja, soľ a korenie a pečte vo vyhriatej rúre na 220 °C, približne 15 minút. Po vybratí tekvice z rúry ju pokvapkajte asi dvoma lyžicami medu a opäť vráťte do rúry na rovnaký čas. Na oleji a masle si opražte nadrobno nakrájanú cibuľu, pridajte bulgur, biele víno a miešajte do odparenia vína.
Po menších dávkach potom prilievajte vývar a medzitým miešajte, zakaždým kým sa nevyparí. Priebežne kontrolujte mäkkosť bulguru – akonáhle je mäkký, odstavte ho. Napokon primiešajte zhruba za lyžicu až dve masla, upečenú tekvicu a asi pol hrnčeka nasekanej petržlenovej vňate. Premiešajte. Tekvicové rizoto s bulgurom môžete dozdobiť petržlenovou vňaťou, prípadne aj plátkom zázvoru.
NÁŠ TIP: Ak sa vám pred opätovným prihrievaním rizota bude zdať príliš suché, pridajte trošku smotany na varenie a poriadne prehrejte spolu s ňou. Dobrú chuť!