Predstavte si krásne víkendové ráno s čerstvo uvareným čajom, alebo kávou so sójovým či mandľovým mliekom a na stole čerstvá omeleta s vôňou vajec. Áno, tento recept je stále vegánsky. Nemusíte sa obávať, ani jednej sliepke kvôli tomuto receptu nezobrali vajíčka.
Jej tajomstvom je cícerová múka a čierna soľ. Táto neobyčajná soľ, ktorá sa tiež nazýva kala namak alebo sanchal, pomáha napríklad pri problémoch s nadúvaním či vysokým krvným tlakom. Práve čierna soľ je nevyhnutná pre tento recept a jeho vajíčkovú chuť. Viac v článku!
Čierna soľ Kala Namak – viac než len dochucovadlo
Kala Namak, známa aj ako čierna soľ, je tradičné indické korenie, ktoré si získava čoraz väčšiu popularitu aj u nás. Táto soľ má špecifickú sírovú vôňu a chuť, ktorá pripomína varené vajíčka. Práve preto je obľúbenou zložkou v mnohých vegánskych receptoch, kde pomáha napodobniť vajíčkovú chuť – či už ide o vegánsku omeletu, tofu praženicu alebo rôzne nátierky.
Čierna soľ nie je len o chuti, ale ponúka aj zdravotné benefity. V tradičnej ajurvéde sa používa na podporu trávenia, zmiernenie nadúvania či reguláciu vysokého krvného tlaku. Je bohatá na minerály, ako je železo a horčík, ktoré prospievajú nášmu organizmu. Aj keď je chuťovo výrazná, jej použitie v kuchyni je nenáročné – stačí štipka, aby dodala jedlu autentickú vajíčkovú arómu.
Čierna soľ v kuchyni
Pri varení s čiernou soľou platí, že menej je niekedy viac. Stačí malé množstvo, aby jedlo získalo charakteristickú chuť. Najlepšie je ju pridávať až na záver varenia, pretože intenzívna chuť sa pri vysokých teplotách môže stratiť.
Čierna soľ je ideálnym doplnkom nielen do vegánskych jedál, ale aj do šalátov, dresingov či exotických omáčok. Experimentovanie s touto ingredienciou môže vašim jedlám dodať nový rozmer a prekvapiť chuťové poháriky!
Prečo práve cícerová múka do vegánskej praženice?
Cícerová múka je jednou z najlepších surovín na prípravu vegánskej praženice vďaka svojej výnimočnej schopnosti napodobniť textúru vajec. Táto múka je prirodzene bezlepková, ľahko stráviteľná a bohatá na bielkoviny, čo ju robí ideálnou voľbou pre vegánov a ľudí s intoleranciou na lepok.
Jej jemná orechová chuť skvelo ladí s čiernou soľou a ďalšími koreninami, čím vytvára autentickú chuť pripomínajúcu tradičné vajíčkové jedlá. Okrem chuti a konzistencie prináša cícerová múka aj množstvo zdravotných benefitov.
Obsahuje vitamíny skupiny B, železo, horčík a vysoký podiel vlákniny, ktorá podporuje trávenie a pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi. Používanie cícerovej múky v kuchyni je jednoduché a univerzálne – okrem vegánskej praženice sa hodí aj na prípravu palaciniek, placiek, či dokonca omáčok, kde slúži ako prirodzené zahusťovadlo.
Shutterstock®Recept na vegánsku omeletu
Vegánska omeleta je skvelou alternatívou k tradičnej vaječnej verzii, ktorá je nielen chutná, ale aj výživná. Vďaka cícerovej múke a čiernej soli získate jedinečnú chuť a textúru, ktorá poteší nielen vegánov!
Suroviny na vegánsku omeletu
- 3/4 hrnčeka cícerovej múky
- 3/4 hrnčeka rastlinného mlieka
- 2 ČL jablčného octu
- 3 ČL lahôdkového droždia (nutričných kvasníc/neaktívneho droždia)
- 1/2 ČL mletej kurkumy
- 1/4 ČL cesnakového prášku
- 1/4 ČL kypriaceho prášku
- 1/2 ČL čiernej soli
- 1 ČL horčice
Postup prípravy vegánskej omelety
Do zaváraninovej fľaše si dáte všetky suché ingrediencie a pomiešate. Rastlinné mlieko s jablčným octom si zmiešate v ďalšom pohári. Takto vzniknuté kyslé mlieko prilejete do zaváraninovej fľaše k suchým ingredienciám, zavrieme vekom a vzniknutú zmes poriadne pretrepete asi dve minúty.
Opatrne otvoríte a pritom by sme mali počuť uvoľnenie vzduchu. Tak viete, že prášok do pečenia zreagoval. Na menšej panvici si necháte rozpustiť kokosový tuk či olej a keď je horúci, vylejete naň omeletu. Asi po dvoch minútach (keď je z jednej strany zlatohnedá) ju otočíte.
Z tejto zmesi vám vzniknú asi dve hrubšie, alebo tri tenšie omelety. Čiernu soľ možno nahradiť obyčajnou, ale nebudete už mať takú vajíčkovú chuť. Pretože práve čierna soľ, ktorá obsahuje množstvo minerálov a železa, má špecifickú sírovú arómu a výraznú chuť pripomínajúcu uvarené vajce. Nech už použijeme soľ akúkoľvek, dobrú chuť!
Shutterstock®Tipy na vylepšenie vegánskej omelety:
- Pridajte zeleninu: Do zmesi môžete vmiešať nadrobno nakrájanú papriku, špenát, paradajky, huby alebo jarnú cibuľku. Omeleta tak získa viac chuti, farby a výživových hodnôt.
- Dochutenie: Skúste pridať štipku údenej papriky, šafránu alebo čili prášku pre pikantnejší nádych.
- Sýtosť: Ak chcete, aby bola omeleta výdatnejšia, pridajte strúhanú vegánsku mozzarellu alebo iný rastlinný syr.
- Obloha: Podávajte s avokádovým krémom, čerstvým šalátom alebo hummusom na tanieri pre ešte pestrejší pokrm.
- Inšpirácia: Pre stredomorskú verziu použite olivy, sušené paradajky a oregáno.
Ako uskladniť zvyšky vegánskej omelety
Ak vám zmes zostane, môžete ju uchovávať v chladničke v uzavretej nádobe až 2 dni. Pred použitím ju dobre premiešajte. Hotové omelety sa dajú skladovať v chladničke a jednoducho zohriať na panvici alebo v rúre.
Vegánsku omeletu podávajte s:
- Chlebom: Čerstvé pečivo alebo bezlepkový chlieb skvele doplnia omeletu.
- Omáčkami: Vegánske jogurtové dresingy, kečup alebo sladko-pikantná omáčka vytvoria chutný kontrast.
Anketa: Jedli ste už vegánsku omeletu?
Odpovedalo 213 ľudí
50%
36%
14%
Aktualizovaný článok: 17.01.2025