Recepty na pleťové vody: Uhorková, rumančeková, ružová, citrónová a z ovsených vločiek

Recepty na pleťové vody

Pleťové vody majú svoj dôvod a my vám povieme, prečo sú dobré na našu pleť a aká je ich funkcia. Ako ich však správne používať? Všetko vám prezradíme v dnešnom článku. Poradíme vám aj ako si vyrobiť vlastné pleťové vody v pohodlí domova. Nie je to nič ťažké a ušetrí vám to peniaze. Tak poďme na to!

Vyskúšajte aj: Kvetinové vody: Zázračná prírodná starostlivosť pre každý typ pleti

Aká je funkcia pleťových vôd?

Poďme po poriadku. Vrchná časť kože (epidermis) sa delí na 5 vrstiev. Najvrchnejšia vrstva sa nazýva rohová vrstva (stratum corneum). Skladá v priemere z približne 20 vrstvičiek sploštených buniek. Práve tieto bunky odumierajú a postupne sa rovnomerne olupujú každých 28-30 dní. Dôležitá je pre nás informácia, že na povrchu tejto vrstvy sa nachádza hydrolipidový film.

Hydrolipidový film tvorí prirodzenú ochrannú vrstvu na povrchu kože zabraňujúcu prenikaniu škodlivých látok, ktoré môžu spôsobovať infekcie, zápaly alebo alergické reakcie. Je zložený prevažne z potu, kožného mazu a vody.Pokožke pomáha udržiavať pružnosť a hydratáciu.

Odlíčením a očistením pokožky sa hydrolipidový film odstraňuje. Obnovuje sa každé cca 2 hodiny a má kyslé pH (4,5 – 5,5). Naše pH nám narúšajú látky, ktoré nadmerne odmasťujú kožný povrch alebo prípravky, ktoré majú vyššie pH než povrch pokožky. Preto sa nanáša pleťová voda alebo tonikum. Tvorí akoby dočasnú ochranu, kým sa vytvorí znova hydrolipidový film.

Neprehliadni: Ako mať oblečenie rovné bez žehlenia? Triky, ktoré to dokážu!

ako pripraviť pleťovú vodu
Shutterstock®

Uhorková pleťová voda

Jednoduchá príprava a skvelý účinok. Taká je uhorková pleťová voda. Pleťovú vodu pripravíte odšťavením uhoriek alebo môžete uhorky nastrúhať a počkať, kým pustia dostatok vody. Môžete ju ešte zriediť kojeneckou alebo prevarenou vodou. Následne ju preceďte do sterilizovanej sklenenej nádoby.

Uchovávajte ju v chladničke. Docielite tým aj skvelý osviežujúci účinok. Uhorky majú výborné hydratačné vlastnosti, osviežujú a čistia pleť.

Odporúčame: Provokatívna farba roka 2018: Sleduj inšpirácie v ultra fialovej!

uhorková pleťová voda
Shutterstock®

Rumančeková pleťová voda

Táto pleťová voda má skvelé protizápalové účinky a pokožku oživí. Destilovanú alebo kojeneckú vodu privedieme od varu. Pridáme sušený rumanček a necháme 5 minút luhovať. Po piatich minútach vodu scedíme a nalejeme do sklenej nádobky. 

Pozor však, ak ste na rumanček alergickí! Pleť by mohla zareagovať, teda sčervenať. 

Zaujme ťa: Nový strih a zaujímavé líčenie? Táto premena sa ti bude páčiť!

rumančeková pleťová voda
Shutterstock®

Pleťová voda z ovsených vločiek

Aké sú jej výhody? Je toho viac. Mastnú pleť šetrne vyčisti a zmierňuje akné. Suchá pleť sa môže tešiť na upokojujúce účinky, zbavuje pnutia, pálenia a skvele hydratuje. 

Čo potrebujete na prípravu pleťovej vody z ovsených vločiek? Lyžičku ovsených vločiek a kojeneckú alebo destilovanú vodu. Skutočne lacná záležitosť čo poviete? Môžete pridať ešte esenciálne oleje ale opatrne s nimi aby vás nedráždili. Postup je jednoduchý. Zmiešate vločky s vodou a uložíte do chladničky. Pred každým použitím len potrasiete nádobku a môžete nanášať. Túto pleťovú vodu uchovávajte v chladničke tak týždeň, potom si namiešajte novú. 

Určite vyskúšajte: TOP recepty na domáce pleťové vody: 7 pomocníkov, ktorých si tvoja pleť zamiluje

pleťová voda z ovsených vločiek
Shutterstock®

Ružová pleťová voda

Potrebujeme hrsť okvetných lístkov z ruže, destilovanú alebo kojeneckú vodu. Okvetné lístky ruže umyjeme a vložíme do hrnca. Prelejeme vriacou destilovanou alebo kojeneckou vodou a prikryjeme. Môžeme trochu povariť alebo necháme stáť až kým nevychladne. Ružú pleťovú vodu precedíme do sterilizovanej uzatvárateľnej nádoby a máme hotovo. 

Zvoľte si vždy radšej sklenenú ako plastovú. Plastové nádoby sú náchylnejšie na množenie baktérií. Nezabudnite, že takáto doma vyrobená voda nemá exspiráciu niekoľko mesiacov, ako je bežné u kúpených produktov ale iba pár dní. Uchovávajte ju v chladničke. Je vhodná pre všetky typy pleti. 

Pozri aj: Buď jedinečná: Vyrob si originálne šperky z krištáľovej živice!

ružová pleťová voda
Shutterstock®

Citrónová pleťová voda

Citrónová pleťová voda pokožku spevňuje a zosvetľuje. Pôsobí proti akné, míliám, má antiseptické a antibakteriálne účinky. Taktiež obsahuje vitamín C, ktorý je skvelým antioxidantom. Povzbudzuje tvorbu kolagénu. Najvhodnejšia je pre mastnú a zmiešanú pleť. Citrónová pleťová voda sa používa iba večer.

Je potrebné však zistiť na malom kúsku pleti, či vám bude vyhovovať. Niektorí ľudia môžu mať citlivú pleť, ktorá túto vodu neznesie. Ak vám pleť sčervenie a začne vás páliť nepoužívajte ju. 

Citrón dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou. Dáme si variť vodu (100ml) a za stáleho miešania pridáme lyžicu medu. Odstavíme z ohňa a necháme vychladnúť. Pridáme 20ml citrónovej šťavy a prelejeme do sklenenej nádobky. Uchovávame v chladničke. 

Zamiluješ si:  Ako na umývanie riadu: Toto sme sa naučili a praktizujeme!

Citrónová pleťová voda
Shutterstock®

Anketa: Ktorú pleťovu vodu by si si rada vyskúšala?

Odpovedalo 77 ľudí

36%
32%
14%
10%
6%

Aktualizovaný článok: 28.10.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

13 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.01.2018 08:13

určite by som rad vyskúšala pleťovú vodu z ovsených vločiek a ružových lupeňov

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.01.2018 08:54

Pleťovú vodu z ovsených vločiek som ešte neskúšala, ďakujem!

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

28.01.2018 14:08

Škoda že majú tak krátku trvácnosť...ale vyskúšam, uvidím...

Vaše meno:

Natália Homolová

Natália Homolová

28.01.2018 17:03

Tú z vločiek by som skúsila, super typ

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

28.01.2018 20:53

dakujem za dobré rady...určite niektoré vyskúšam.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

29.01.2018 10:39

majú len jednu chybu, že vydržia len krátko.... ale na druhej strane sú bez akýchkoľvek konzervačných látok... takže o to sú zdravšie a účinnejšie,.... nech si každý zváži čo je lepšie pre jeho pleť.... kupované čo vydrží do aleluja..alebo domácky vyrobené z láskou ale s krátkou trvanlivosťou... ja som na strane hocičoho domáceho.....

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

30.01.2018 19:47

Mám skúsenosti len s uhorkovou.

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

18.02.2018 18:37

super tipy vyskúšam

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

22.02.2018 20:45

Tak určite vyskúšam tú uhorkovú a citrónovú.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

23.02.2018 13:58

V lete vyskúšam uhorkovú ,keď je dostatok čerstvých uhoriek a ružovú.

Vaše meno:

Martina Putoráková

Martina Putoráková

02.03.2018 09:39

ruzovu & citronovu urcite vyskusam :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

27.03.2018 18:36

Používam rumančekovú aj do kúpeľa aj občas sa naparujem nad rumančekom

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

21.11.2020 22:43

Rada by som vyskúšala uhorkovú a rumančekovú pletovú masku

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.