Vyrábať si doma vlastnú kozmetiku môže byť oveľa jednoduchšie ako by sa zdalo. Potrebných je spravidla len zopár ingrediencií a, samozrejme, čas. No výsledok stojí za to. Neraz takéto domáce prírodné produkty poslúžia rovnako ako tie z obchodu, ba dokonca niekedy aj lepšie. Vyrobiť sa dá pritom všeličo.
Pripraviť je možné domáce pleťové masky či masky na vlasy, a to prakticky len z ingrediencií, ktoré nájdeme doma v chladničke či špajze. Ľahko sa dá tiež vyrobiť domáci peeling na telo alebo krém na ruky. Domáca výroba týchto pomocníkov na starostlivosť o pleť vôbec nie je náročná.
Podobne je to aj v prípade pleťových vôd. Na ich výrobu sa dajú použiť rozličné bylinky, ktoré majú priaznivý vplyv na pokožku. Ako sa dá doma vyrobiť, feniklová pleťová voda, harmančeková pleťová vody alebo domáca mätová voda na pleť a aké je ich využitie? Prinášame recepty, ktoré sa oplatí vyskúšať!
Jednoduché recepty na domáce pleťové vody:
1. Osviežujúca pleťová voda s mätou a čajovníkom pre problematickú pleť
Ak vás trápi mastnejšia pleť so sklonom k tvorbe vyrážok a akné či zapálených miest na pokožke, mätová pleťová voda s čajovníkovým olejom bude pre vás ako stvorená. Mäta aj tea tree olej majú skvelé antiseptické účinky. Čajovníkový olej bojuje s baktériami a rôznymi mikróbami a tlmí zápaly. Na pleťovú vodu budete potrebovať:
- 2 ČL sušenej mäty,
- 2 ČL sušeného rozmarínu,
- 300 ml vody,
- 10 kvapiek tea tree oleja.
Domáca príprava pleťovej vody: Bylinky zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať pokojne až 30 minút. Po ochladnutí zápar sceďte a nalejte do čistej a dobre uzatvárateľnej nádobky. Na záver pridajte zopár kvapiek čajovníkového oleja. Táto antibakteriálna voda je vhodná na dočistenie pleti ráno i večer.
Odporúčame: Banánovo-mandľová maska na tvár: Jesenná maska, ktorá dodá pleti výživu!
2. Univerzálna harmančeková pleťová voda proti začervenaniu pleti
I harmanček, čiže rumanček kamilkový, je ďalšou bylinkou, ktorá má priaznivý vplyv na pokožku. Dezinfikuje, upokojuje podráždenú pleť a urýchľuje hojenie rán. tiež má protizápalové vlastnosti. Harmančekovú vodu z kvetov rumančeka (kamilky/harmanček) skúste v prípade, ak vás trápia začervenané a podráždené miesta na pleti, alebo ak je vaša pleť nečistá či s rozšírenými pórmi a ľahko sa na nej tvoria vyrážky.
Potrebovať budete:
- 2 ČL sušených kamiliek,
- 1 dl liehu,
- 2,5 dl destilovanej vody.
Postup: Sušený harmanček zalejte liehom a nechajte lúhovať aspoň 30 minút, pokojne aj hodinu. Potom zmes sceďte do čistej nádobky a do výluhu prilejte destilovanú vodu. Poriadne pretrepte a vodu z kvetov rumančeka môžete začať používať.
3. Levanduľová pleťová voda pre všetky typy pleti
Ak ste milovníčkou levandule, neváhajte si pripraviť domácu pleťovú vodu práve s touto peknou voňavou bylinkou. Levanduľová voda je vhodná pre všetky typy pleti, vrátane citlivej pokožky. Pleť skvelo upokojuje a podporuje jej regeneráciu. Na jej prípravu budete potrebovať:
- 250 ml destilovanej vody,
- 3 PL jablčného octu,
- 3 PL sušených levanduľových kvetov,
- levanduľový esenciálny olej.
Postup: Do vhodnej nádobky dáme kvety levandule a zalejeme ich zmesou destilovanej vody a jablčného octu. Potom pridáme aj 5 kvapiek esenciálneho oleja. Zavretú nádobu odložíme na dva týždne na tmavé miesto, jej obsah však pravidelne premiešavame. Následne zmes scedíme a zbavíme sa všetkých pevných čiastočiek. Čistiaca pleťová voda je pripravená na použitie.
Odporúčame: TOP domáce masky na vlasy z Aloe vera: Ktorú z nich si zamiluješ?
4. Pleťová voda s gélom z Aloe vera pre príjemné upokojenie a hydratáciu
Na suchú alebo starnúcu a zrelú pleť je ideálna domáca pleťová voda s obsahom gélu z Aloe vera. Potrebovať na ňu budete o niečo viac ingrediencií, no výsledok bude stáť za to. Na prípravu je treba:
- 165 ml vody,
- 20 ml glycerínu (dá sa zakúpiť v lekárni),
- 5 ml gélu Aloe vera (tiež z lekárne),
- 1 ml jojobového oleja (prípadne olivového),
- 2 kvapky gerániového esenciálneho oleja,.
- 2 kvapky esenciálneho oleja Ylang Ylang.
Postup prípravy upokojujúcej pleťovej vody: Vodu najskôr prevarte, nechajte ochladnúť a postupne do nej pridajte všetky ostatné ingrediencie. Poriadne pretrepte a môžete začať používať.
Gerániový olej skvelo pomáha i podráždenej koži. Olej Ylang Ylang zase znižuje stratu vlhkosti pokožky, Aloe vera pôsobí hojivo a jojobový olej má skvelé hydratačné vlastnosti.
5. Feniklová pleťová voda pre mastnú pleť
Ako posledný prinášame ešte recept na domácu pleťovú vodu na rýchlo sa mastiacu pleť. Fenikel je skvelým pomocníkom nielen pri tráviacich či črevných ťažkostiach, ale odvar z neho je skvelý aj na ošetrenie mastnej pleti. Je známy svojimi antimikrobiálnymi vlastnosťami. Budete na ňu potrebovať len:
- 1 dl vody,
- 3 ČL feniklových semienok.
Postup: Semienka zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať pokojne až 30 minút. Potom zápar sceďte a nechajte ho úplne vychladnúť. Nalejte ho do čistej nádobky a skladujte v chladničke asi jeden až dva týždne. Podobne je vhodné skladovať aj predchádzajúce pleťové vody.
6. Rozmarínová pleťová voda pre dokonalé osvieženie
Rozmarínová pleťová voda má dezinfekčné účinky, pôsobí protizápalovo, upokojujúco a pleť aj osviežuje. Je vhodná pri nadmernom mastení pleti, vyrážkach, ekzémoch. Na jej prípravu budeme potrebovať:
- 1 PL sušeného rozmarínu,
- 250 ml vody,
- 5 ml kozmetického liehu,
- 15 kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja.
Postup: Rozmarín zalejeme prevarenou vodou a necháme lúhovať asi 15 minút. Potom scedíme a dolejeme lieh. Po ochladnutí pridáme aj rozmarínový esenciálny olej. Skladujeme v chladničke.
7. Ružová pleťová voda pre zrelú a citlivú pleť
Ružová voda je skvelá pre zrelú pleť, ale aj citlivú. Takéto kvetové vody z lupienkov ruže majú regeneračné, hydratačné aj upokojujúce účinky. Na ružovú vodu potrebujeme:
- hrsť okvetných lupienkov ruže,
- 250 ml destilovanej vody,
- ružový esenciálny olej.
Príprava kvetinovej vody: Kvety zalejme v hrnci vodou, privedieme k varu a na slabom ohni povaríme pár minút. Potom odstavíme a necháme vychladnúť. Následne vodu scedíme a pridáme pár kvapiek ružového esenciálneho oleja. Skladujeme v chladničke a spotrebujeme do 2 týždňov.
Článok aktualizovaný 12.12.2023