Málokto si robieva domáci paradajkový pretlak. Najčastejšie si ho kupujeme v obchode a máme to bez roboty. Len otvoríme konzervu a pridáme ju do omáčky alebo do polievky. Taká paradajková polievka sa dá pripraviť z čerstvých paradajok, ale aj z paradajkového pretlaku.
Ak ste jej milovníkmi, tak si tento rok urobte svoj domáci paradajkový pretlak, ktorý sa tomu z obchodu rozhodne nevyrovná. A navyše, ak sa vám urodilo veľké množstvo paradajok a vy neviete čo s nimi, tak to je skvelý dôvod na to, aby ste vyskúšali uvariť práve paradajkový pretlak. Je to v podstate polotovar, ktorý sa hodí do mnohých pokrmov.
Paradajky majú výživnú hodnotu aj v konzervovanom stave. Sú bohaté na vitamín A, nezanedbateľné množstvo vitamínu B, nájdeme v nich aj vitamín C či minerály, ako je sodík, vápnik, horčík a železo. Zo všetkého najviac sú však paradajky bohaté na lykopén. Lykopén predstavuje antioxidant, ktorý chráni organizmus pred rakovinou a kožnými ochoreniami. Aj to je skvelý dôvod na to, prečo si uchovať paradajky aj v takomto stave, a to predovšetkým na zimné obdobie.
Na domáci paradajkový pretlak budeme potrebovať:
- červené paradajky
- kyselinu citrónovú
Postup prípravy:
Paradajky si poriadne umyjeme a nakrájame ich na štvrtinky, aby sa lepšie a rýchlejšie rozvarili. Umyté paradajky teda vložíme do hrnca a varíme ich dovtedy, kým sa úplne nerozvaria. Aby sa vám nepripálili, tak môžete na spodok hrnca pridať trochu vody.
Rozvarenú paradajkovú zmes v hrnci vymixujeme ponorným mixérom alebo na dôkladná rozmixovanie použijeme kuchynský robot. Následne prepasírujeme cez sitko, aby sme sa zbavili všetkých nerozmixovaných šupiek a jadierok z paradajok. Prepasírovanú šťavu opäť vlejeme do hrnca a varíme za stáleho miešame do zhustnutia. Na záver môžete do zmesi pridať štipku kyseliny citrónovej na zakonzervovanie pretlaku. No tento krok môžete pokojne vynechať.
Uvarený horúci pretlak ihneď nalejeme do menších sklenených fliaš, ktoré sme si vopred poriadne umyli. Fľaše uzatvoríme viečkami a obrátime ich aspoň na 5 minút hore dnom. Na noc ich zabalíme do deky a následne pretlak skladujeme v chlade – ideálne v chladnej pivnici.