Patríte k milovníkom čínskej kuchyne? V tom prípade máte medzi pokrmami typickými pre túto kuchyňu dozaista niekoľko favoritov. V našich končinách patrí k najznámejším polievkam z tohto kúta sveta predovšetkým ostrokyslá polievka, ktorú jedni milujú a druhí ju pre jej zvláštnu slizkú konzistenciu priam nenávidia. Potom tu máme čínske knedličky, kuracie Kung Pao, čínske rezance, bravčové po sečuánsky alebo v sladkokyslej omáčke, 8 pokladov či jarné rolky.
To všetko sú typické čínske pokrmy, ktoré sú dobre známe aj u nás. Hlavne pri príprave poslednej zmienenej pochúťky, čiže jarných roliek, sa využíva jedlý ryžový papier, na ktorý si bližšie posvietime v nasledujúcom článku. Čo je ryžový papier, ako s ním v kuchyni pracovať a ako ho využiť nielen na prípravu fantastických jarných roliek?
Čo je ryžový papier zač?
Jedlý ryžový papier by sme mohli označiť za druh cestoviny. Ide o potravinu, ktorá má obvykle vzhľad tenkého belavého papiera v tvare kruhu či štvorca. Jedlý ryžový papier sa spravidla vyrába zo zmesi ryžovej a tapiokovej múky, soli a vody. U nás je dostupný vo väčších supermarketoch, obchodoch s ázijskými potravinami či na internete, a to v sušenej forme.
Ryžový papier je pomerne krehký a pri zatlačení sa ľahko láme. Pred jeho použitím ho treba rehydratovať, aby bol mäkký a dalo sa s ním pracovať. To docielime krátkym namočením papiera do vlažnej vody. Vždy namáčame len jeden papier, ktorý potrasením zbavíme nadbytočnej vody a následne ho premiestnime na navlhčenú pracovnú dosku, kde s ním ďalej pracujeme. Papier nikdy nenechávame máčať vo vode dlho, pretože sa s ním bude pracovať zle a bude sa ľahko trhať.
Ryžové papiere sa tradične používajú hlavne na prípravu jarných roliek alebo jarných závitkov, ktoré sú známe nielen v čínskej kuchyni, ale rovnako tvoria neoddeliteľnú súčasť vietnamskej kuchyne. Ryžový papier má neutrálnu chuť, je jedlý aj bez tepelnej úpravy a keďže je prirodzene bezlepkový, je vhodný aj pre celiatikov či osoby s intoleranciou na lepok.
Odporúčame: Jablková štrúdľa hotová za 5 minút: Nepotrebuješ ani štrúdľové cesto
Zdroj: Depositphotos
Tipy na použitie ryžového papiera:
1. Vyprážané jarné rolky
Ako sme už spomenuli, ryžový papier slúži v prvom rade na výrobu jarných roliek. Jarné rolky, nazývané aj jarné závitky, predstavujú pokrm z ryžového papiera (alebo aj inej suroviny), naplneného zeleninou, rezancami a mäsom. V rôznych kútoch Ázie existuje mnoho receptov na prípravu jarných roliek. Pripravujú sa s rôznymi plnkami v smaženej, pečenej aj surovej podobe. Skúsiť môžete nasledujúci recept na smažené zeleninové jarné rolky.
Ingrediencie:
-
20 až 30 ks ryžových papierov
- 2 PL rastlinného oleja
- 1 menšia cibuľa
- 4 strúčiky cesnaku
- 2 mrkvy
- 1/2 menšej bielej kapusty
- 4 cm koreňa zázvoru
- 1 pór
- 2 KL cukru
- soľ a mleté čierne korenie
- sójová omáčka
- olej na smaženie
Postup: Na 2 PL oleja si orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu s najemno nasekaným cesnakom. Pridáme nastrúhaný zázvor. Restujeme a pridáme na drobné pásiky nakrájanú mrkvu s kapustou a pórom. Chvíľu pražíme a dochutíme cukrom, soľou, korením a sójovou omáčkou.
Ryžový papier navlhčíme vo vode a umiestnime na vlhký povrch. Do prostriedku naložíme trochu pripravenej plnky a zabalíme. Každú rolku môžeme obaliť ešte raz do ďalšieho ryžového papiera. Závitky dozlatista smažíme v rozpálenom oleji. Po vybratí z oleja odkladáme na papierové servítky, ktoré odsajú prebytočnú mastnotu. Môžeme podávať, napríklad so sladkokyslou omáčkou.
2. Zdravšia verzia jarných roliek
Ak nie ste na pražené pokrmy, pokojne skúste jarné rolky v surovej verzii. Ide o jarné závitky s čerstvou zeleninou, ktoré môžete podávať s chutným dipom z arašidového masla.
Ingrediencie:
-
85 g tenkých ryžových rezancov
- 1 červená paprika
- 1 zelená paprika
- 1 mrkva
- 1 uhorka
- 1 listový šalát
- 10 ks ryžových papierov
- 90 g arašidového masla
- 1 lyžica medu
- 30 g zázvoru
- 2 strúčiky cesnaku
- 5 lyžíc sójovej omáčky
- 1 limetka
Postup: Ryžové rezance uvaríme podľa návodu na obale. Uvarené rezance prepláchneme pod prúdom studenej vody. Papriky, mrkvu a uhorku umyjeme a nakrájame na tenké rezance. Listy šalátu zbavíme stredovej žilky a nakrájame na menšie kusy. Ryžový papier ponoríme do vlažnej vody a uložíme na vlhkú pracovnú dosku.
Na papier položíme list šalátu, nakrájanú zeleninu a rezance. Zavinieme a týmto postupom pripravíme všetky jarné závitky. K jarným rolkám pripravíme dip zmiešaním arašidového masla, medu, nastrúhaného zázvoru a pretlačeného cesnaku. Taktiež vmiešame sójovú omáčku a limetkovú šťavu. Dip zriedime 80 ml horúcej vody a podávame k jarným rolkám.
3. Sladké jarné rolky
Ryžový papier je chuťovo neutrálny, tak prečo z neho nepripraviť jarné rolky aj v sladkej verzii? Ak milujete ovocie, neváhajte si pripraviť túto zdravú ovocnú dobrotu z ryžového papiera.
Ingrediencie:
-
4 ks ryžového papiera
- 100 g jahôd
- 100 g mix bobuľového ovocia (maliny, čučoriedky)
- 1 broskyňa
- 4 PL bieleho jogurtu
- 1 PL medu
- 1 ČL mletej škorice
Postup: Ako prvé si pripravíme dresing, a to vymiešaním jogurtu, medu a škorice. Ovocné plody si nakrájame na menšie kúsky. Ryžový papier následne nakrátko namočíme do vlažnej vody a položíme na vlhký povrch. Do stredu uložíme trochu ovocnej zmesi a dresingu a papier zrolujeme. Takto si postupne pripravíme všetky sladké jarné závitky a môžeme podávať.
4. Rezance z ryžového papiera
Ako sme spomenuli už na začiatku, ryžový papier nenájde uplatnenie len pri príprave jarných roliek. Prinášame aj pár odlišných tipov na využitie jedlého ryžového papiera. Ak vám dôjdu ázijské, alebo priamo ryžové rezance, siahnite po ryžovom papieri. Potrebovať budeme čistú vlhkú utierku, kuchynský olej a ostrý nôž. Najskôr papier na niekoľko sekúnd položíme na vlhkú utierku, aby zmäkol, no aby sa zároveň príliš nenamočil.
Papier následne zľahka potrieme olejom, aby sa nezlepil. Potom ho pevne zrolujeme a ostrým nožom narežeme na malé prúžky. Závitky rozbalíme a hotové rezance nasypeme do horúcej polievky. Ihneď môžeme konzumovať.
Odporúčame: Čakanka a jej liečivé korene – pri ktorých neduhoch sú osožné a ako ich využiť?
Zdroj: Depositphotos
5. Lupienky z ryžového papiera
Z ryžových papierov sa dajú poľahky pripraviť aj chutné a chrumkavé lupienky. Ryžové papiere najskôr nakrájame alebo nalámeme na menšie kúsky. Tie následne vhodíme do malého množstva rozpáleného oleja a smažíme asi 10 sekúnd. Hotové lupienky postupne vyberáme a ukladáme na papierovú utierku, ktorá odsaje prebytočnú mastnotu.
Ryžové lupienky môžeme osoliť, prípadne ochutiť mletou paprikou a korením či parmezánom a podávať. Taktiež k nim možno podávať rôzne omáčky a dipy na namáčanie.
6. Vegan slanina z ryžového papiera
Na záver prinášame veľmi zaujímavý tip na netradičné využitie ryžového papiera. Vedeli ste, že z tohto druhu cestoviny sa dá pripraviť aj vegánska, resp. bezmäsitá slanina? Či už mäso konzumujete, alebo nie, neváhajte a vyskúšajte aj tento recept z ryžového papiera. Minimálne si tak vyrobíte pochúťku k filmu (podobnú slaninovým chipsom). Takáto slanina bez mäsa je skvelou voľbou do vegetariánskych burgerov či šalátov.
Ingrediencie:
-
8 ks ryžového papiera
- 30 ml olivového oleja
- 8 ml javorového sirupu (alebo agáve sirupu)
- 45 ml sójovej omáčky
- 20 g lahôdkového droždia
- 1 ČL mletej údenej papriky
- 1 ČL sušeného cesnaku
- 1/2 ČL mletého čierneho korenia
Postup: Ako prvé si v miske vymiešame všetky ingrediencie okrem ryžového papiera a vytvoríme marinádu. Následne si ryžový papier nastriháme na rovnako široké pásiky. Potrebné je strihať pomaly, inak sa bude papier lámať. Potom si k sebe priložíme dva pásiky a namočíme ich vo vode. Prstami zotrieme prebytočnú vodu.
Spojené ryžové pásiky namočíme do marinády z oboch strán a následne uložíme na plech s papierom na pečenie. Naplnený plech pečieme pri teplote 190 °C asi 6 až 7 minút. Vegánsku slaninu necháme po dopečení vychladnúť a stuhnúť.
Odporúčame: Cesnakové mlieko: Predsudky bokom, do hry vchádza elixír zdravia!