Pór je pomerne nenápadnou zeleninou, ktorú mnohí prehliadajú. Mohlo by sa totižto zdať, že v kuchyni sa z neho vyčarovať toho veľa nedá. To je však veľký omyl! Na prekvapenie sa dá pridávať do rôznych pokrmov, ktorým dodá skutočne jedinečnú a príjemne ostrú chuť.
Má však zároveň jemnejšiu chuť ako iné druhy cibuľovej zeleniny, či už cibuľa alebo cesnak. Pór je vhodný do rozličných polievok, omáčok, hodí sa do ázijských jedál, cestovín a podobne. Ak nemáte vo zvyku pripravovať jedlá, v ktorých hlavnú rolu zohráva práve pór, je čas to napraviť.
Dnes vám prinášame inšpiráciu na celé pórové menu. Pozostáva z pórovej polievky, cestovín a koláča, ktorý síce nie je sladký, no na ktorom si rozhodne pochutíte. Vyskúšať môžete aj zapekaný pór.
Prečo variť z póru?
Okrem toho, že z póru sa dá vykúzliť mnoho chutných jedál, nesmieme tiež zabúdať na to, že táto zelenina je zdraviu prospešná. Viete, ktoré dôležité živiny, vitamíny a minerálne látky sa v póre ukrývajú? Obsahuje v menšom množstve bielkoviny, telu doplní aj cennú vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre správnu činnosť čriev.
Pór je bohatý na viaceré vitamíny skupiny B, napríklad vitamín B5, čo je kyselina pantoténová, alebo aj vitamín B9, teda kyselinu listovú. Nájdeme v ňom aj slušné množstvo vitamínu C, ďalej draslík, horčík či zinok. Pór má priaznivý vplyv na tráviaci systém a je ľahko stráviteľný. Podporuje tiež zdravie očí, a to vďaka obsahu dôležitých karotenoidov – luteínu a zeaxantínu. Okrem toho ide o skutočne nízkokalorickú zeleninu, ktorú je možné do stravy zahrnúť aj pri redukcii váhy.
A ako spracovať pór v kuchyni? Bude pre vás tou pravou pórová polievka? Alebo skúsite jednoduché smotanovo-pórové špagety či chuťovo dokonalý bryndzový koláč s pórom a slaninkou? Takto pripraviť pór je strela do čierneho!
Odporúčame: Recept na horúce talianske BOMBARDINO – drink, ktorý zahreje i rozjasní myseľ
Zdroj: Depositphotos
TOP recepty s pórom:
1. Zemiaková pórová polievka
Potrebujeme:
-
4 ks póru,
- 2 stonky zeleru,
- 2 zemiaky,
- 2 strúčiky cesnaku,
- 750 ml zeleninového vývaru (alebo vody),
- 50 ml smotany na šľahanie,
- olivový olej, soľ a korenie.
Postup: Ako prvé nezabudnite pór vyčistiť, následne ho nakrájame na hrubšie kolieska. Použitá môže byť nielen biela časť póru, ale aj svetlozelená. Zeler pokrájame na menšie kúsky, zemiaky ošúpeme a pokrájame na kocky. Do hrnca pridáme trochu olivového oleja a zľahka na ňom osmažíme pór. Pridáme pretlačený cesnak, zeler a zemiaky.
Podlejeme vývarom, osolíme a okoreníme. Necháme variť okolo pol hodiny. Keď zemiaky zmäknú, polievku rozmixujeme ponorným mixérom na hladký krém. Pridáme smotanu, podľa chuti ešte osolíme a okoreníme, necháme chvíľku prevrieť a odstavíme z ohňa. Keď je pórová polievka hotová, môžeme s opečenými krutónmi.
Odporúčame: Pečený karfiol podľa Kvetky Horváthovej – zdravá vegetariánska pochúťka
Zdroj: Depositphotos
2. Smotanové špagety s pórom a kuracím mäsom
Potrebujeme:
-
400 g špagiet (podľa chuti iný druh cestovín),
- 1 veľký pór,
- 200 g kuracích pŕs,
- 2 ks taveného syru v črievku,
- 250 ml smotany na varenie,
- 3 strúčiky cesnaku,
- olivový olej,
- soľ, korenie.
Postup: Cestoviny uvaríme podľa návodu na obale. Očistený pór nakrájame na tenké kolieska, cesnak nasekáme nadrobno a kuracie prsia nakrájame na menšie rezance. Na olivovom oleji ako prvé osmažíme kuracie rezance. Potom pridáme pór s cesnakom.
Osolíme a okoreníme, prípadne môžeme pridať obľúbené bylinky, napríklad tymian. Keď je mäso úplne hotové a pór zmäknutý, podlejeme smotanou a pridáme tavený syr. Miešame, kým sa syr rozpustí a všetko sa spojí. Necháme trochu povariť a nakoniec do omáčky primiešame uvarené cestoviny. Môžeme podávať posypané parmezánom alebo čerstvými bylinkami, napríklad pažítkou, žeruchou a podobne.
Odporúčame: Domáca oškvarková pomazánka v rôznych verziách – tieto recepty si zamiluješ!
Zdroj: Depositphotos
3. Slaný pórový koláč s bryndzou
Potrebujeme:
-
180 g hladkej múky,
- 1/2 ČL soli,
- 90 g masla,
- trochu studenej vody,
- 120 g oravskej slaniny,
- 1 väčší pór,
- 100 g bryndze,
- 4 vajcia,
- 1 ks smotany na šľahanie,
- 1 PL olivového oleja,
- podľa potreby soľ a korenie.
Postup: Ako prvé si pripravíme cesto. Múku zmiešame so soľou a na kocky nakrájaným maslom a vytvoríme mrveničku. Po lyžičkách pridáme trochu vody a vymiesime celistvé cesto. Zabalíme ho do fólie a necháme v chlade odpočívať aspoň pol hodinu.
Cesto následne rozvaľkáme do tvaru kruhu a vystelieme ním kruhovú formu na pečenie aj po bokoch. Cesto poprepichujeme vidličkou, prikryjeme papierom na pečenie, zaťažíme fazuľou (alebo guľôčkami na pečenie) a dáme piecť do rúry na 12 minút pri teplote 200 °C. Medzitým si na panvici opečieme na oleji slaninku a na kolieska nakrájaný pór.
Zmes navrstvíme na upečený korpus. V miske vymiešame smotanu, vajcia a bryndzu, podľa potreby osolíme a okoreníme. Túto plnku rovnako navrstvíme na koláč a dáme ho piecť pri teplote 180 °C na si 30 minút. Po miernom ochladnutí môžeme podávať.
Odporúčame: Klasická fašírka s vajíčkom pečená v rúre
Zdroj: Depositphotos
4. Zapečený pór so zemiakmi
Potrebujeme:
-
1 kg zemiakov
- 400 g póru
- soľ
- olej
- 4 strúčiky cesnaku
- 30 g masla
- 200 ml smotany na šľahanie
- mletá rasca
- 50 g strúhaného syru
Postup: Najskôr si ošúpeme zemiaky a nakrájame ich na tenké plátky. Dáme do osolenej vriacej vody a povaríme asi 5 minút. Potom scedíme. Medzitým pór očistíme a nakrájame na kolieska. Rozpálime si olej na panvici a sprudka osmažíme nasekaný cesnak.
Potom pridáme pór a za stáleho miešania osmažíme. Zapekaciu misku si vymažeme maslom a na dno dáme vrstvu zemiakov. Potom posypeme pórom a zase dáme zemiaky. Takto postupujeme, až kým neminieme všetky suroviny. Ako posledné idú zemiaky.
V miske si zmiešame smotanu, mlieko, vajcia, rascu, syr. Rozšľaháme a nalejeme na zemiaky. Pečieme v rúre dozlatista.
Článok aktualizovaný 31.1.2024