V tomto období treba posilňovať imunitu, no neverili by ste, že sa pri tom dá aj maškrtiť. Zázvorové sušienky s medom a škoricou treba jednoducho vyskúšať!
Zažívame časy, kedy je silná imunita viac než dôležitá. Postarať sa o ňu vieme aj zdravou stravou, čo nevylučuje, že aj sladké vie byť nápomocné. Najmä pokiaľ sú základnými ingredienciami zázvor, med a škorica.
Tieto sušienky si navyše pripravíte rýchlo a do ich prípravy môžete zapojiť aj deti. Vôbec nemusia mať taký tvar ako tieto moje, pokojne experimentujte.
Pozri aj: Recept na zdravé zemiakové placky: Pripravené na plechu a bez oleja!
cvicte.skSuroviny:
- zázvor (5 cm kúsok),
- 8 PL medu,
- 70 g ovsených vločiek,
- 50 g nasekaných / pomletých mandlí,
- 135 g ovsenej alebo špaldovej múky,
- 2 ČL prášku do pečiva,
- 90 g masla,
- 1 polovica citróna,
- 2 PL škorice,
- štipka soli.
Zaujme ťa: Recept na domáci chlieb bez kysnutia: Lepší než z obchodu!
Postup prípravy sušienok:
- Nastrúhame si zázvor do misky. S množstvom zázvoru je to tak, že si ho tam pridajte podľa toho, či máte radi jeho výraznú chuť alebo nie. Mandle nasekáme na drobné kúsky alebo zmixujeme v mixéri.
- Do misky pridáme ovsené vločky, múku, med, prášok do pečiva, mandle a štipku soli. Do zmesi vytlačíme šťavu z citróna.
- Osobitne necháme rozpustiť maslo a rozpustené ho vlejeme do misy k ostatným ingredienciám. Všetko spolu vymiešame, až dostaneme cesto.
- Na plech položíme papier na pečenie. Z cesta vytvarujeme malú guľôčku, ktorú na plechu rozotrieme do tvaru placky. Koláčiky majú sušienkový tvar. Ale tvar si môžete zvoliť, aký chcete.
- Rúru si nastavíme na 180 stupňov, pečieme zhruba 12 minút.
Verím, že vám, ako aj deťom budú chutiť. Sú skvelou alternatívou aj k desiate do školy alebo ako posila pred tréningom.
cvicte.skVarianty receptu na zázvorové sušienky
1. Bezlepková verzia:
Ak máte intoleranciu na lepok alebo jednoducho preferujete bezlepkovú stravu, môžete použiť bezlepkovú múku alebo ovsené vločky. V recepte vymeníte bežnú múku za bezlepkovú ovsenú múku alebo mandľovú múku, ktoré sú vynikajúcou alternatívou.
2. Vegánska verzia:
Pre tých, ktorí dodržujú vegánsku stravu, maslo môžete nahradiť kokosovým olejom alebo iným rastlinným tukom. Namiesto medu sa dá použiť javorový sirup alebo agávový sirup, ktoré dodajú sušienkam rovnakú sladkosť, no budú vegánske.
3. Nízko-sacharidová verzia:
Ak hľadáte recept s nižším obsahom sacharidov, môžete med nahradiť sladidlom ako erytritol alebo stévia. Taktiež by ste mohli experimentovať s použitím kokosovej múky, ktorá je nízko-sacharidová a vhodná pre tých, ktorí dodržujú keto diétu.
4. Zdravá verzia:
Ak chcete sušienky ešte zdravšie, namiesto klasického masla môžete použiť ghí alebo mandľové maslo, ktoré dodajú sušienkam bohatšiu chuť a zdravšie tuky. Taktiež môžete pridať trošku chia semienok alebo ľanových semienok, ktoré zvýšia obsah vlákniny.
Skladovanie a trvanlivosť zázvorových sušienok
Zázvorové sušienky s medom a škoricou sú najlepšie čerstvé, no môžete ich skladovať aj dlhšie. Uložte ich do vzduchotesnej nádoby, kde si uchovajú čerstvosť a chrumkavosť až 7 dní pri izbovej teplote. Ak ich chcete uchovať ešte dlhšie, môžete sušienky zamraziť.
Po úplnom vychladnutí ich zabaľte do voskového papiera alebo potravinovej fólie a uložte do uzatvárateľného mraziaceho vrecka. V mrazničke vám vydržia až 3 mesiace. Pri servírovaní stačí sušienky rozmraziť pri izbovej teplote, prípadne ich na chvíľku vložiť do rúry, aby znovu získali svoju chrumkavú textúru.
Zdroj úvodnej fotky: cvicte.sk
Aktualizovaný článok: 17.10.2024