Denne sa jej na svete vypijú hektolitre. Niekto si ju vychutnáva každým dúškom, iní ju pijú, len aby sa prebrali a mali energiu. Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje a mnohí si bez nej nevedia predstaviť svoj bežný deň.
Pokiaľ ste aj vy milovníci kávy, určite viete, že existujú dve základné odrody – arabica a robusta.
Viete však aj to, aký je medzi nimi rozdiel a prečo je arabica drahšia? A je naozaj lepšia ako robusta? Závisí to od krajiny, kde sa pestuje, od konkrétneho pestovateľa, ale aj od vašej preferencie.
Odporúčame prečítať: Spoznajte alternatívne spôsoby prípravy kávy
Známa a ospevovaná arabica
Považuje sa za kvalitnejšiu ako robusta, no nedá sa to povedať o každej. Existuje aj kvalitná robusta a naopak aj zlá arabica. Rozdiel je najmä v chuťovom rozsahu, ktorý je v prípade odrody arabica oveľa väčší. Je to spôsobené tým, že arabica obsahuje viac cukru a pri pražení uvoľňuje viac aromatických olejov. Chuťovo sa vyznačuje kyslosťou, to je však ovplyvnené konkrétnou odrodou, spracovaním, pražením, ale aj prípravou kávy.
Odporúčame prečítať: Domáci kávový peeling na tvár a telo
Najväčším pestovateľom odrody arabica je Brazília. Dostávame sa k vysvetleniu, prečo je arabica drahšia ako robusta. Jej pestovanie je náročnejšie ako pestovanie iných odrôd. Rastie v nadmorskej výške 600 – 2000 m. n. m a prvú úrodu môžete zbierať až po 6 rokoch. Dorastá do výšky 3-5 metrov a ideálnymi teplotnými podmienkami je 15-24°C.
Fádnejšia, no menej náročná robusta
Robusta sa považuje sa menej kvalitnú odrodu kávy. Je to však spôsobené najmä jej zlým spracovaním. Existuje zlá robusta, ktorá chutí po zemine, uhlí a prachu, no máme aj dobrú robustu, ktorá je príjemne horkastá s chuťou čokolády a kakaa. Najlepšie a aj najdrahšie z nich sa pestujú v Indii a Guatemale. Má menší chuťový rozptyl ako arabica, preto sa môže zdať trochu fádnejšia.
Odporúčame prečítať: Nechcete piť kávu? Vyskúšajte čaj maté
Pôvod tejto odrody by sme mohli hľadať v Afrike, no jej najväčším pestovateľom je Vietnam. Robusta je lacnejšia, lebo ju dopestujeme pomerne jednoducho. Rastie v nadmorských výškach 200-600 m. n. m., a preto dozrieva oveľa rýchlejšie ako arabica. Vhodná teplota je 24-29°C. Môže dorásť až do 13 metrov a plody prinesie už po 2 rokoch. V porovnaní s arabicou je tiež odolnejšia voči rôznym chorobám.
Vyvážená a harmonická chuť? Skombinujte ich!
Odrodu arabica a robusta rozoznáte už na pohľad. Zrnko robusty je menšie, oblejšie a ryha v strede je rovná. Arabica je skôr plochá a ryhu má zakrivenú. Rozdiel medzi týmito dvomi odrodami je okrem ich tvaru a pestovania najmä v ich chuti. Zatiaľ čo arabica je skôr kyslastá, robusta má horkú, niekedy až zemitú arómu. Dokáže však vytvárať lepšiu penu ako arabica a čo je asi najpodstatnejšie, obsahuje dvojnásobne viac kofeínu. Káva s obsahom robusty vás teda dokáže rýchlejšie nakopnúť.
Odporúčame prečítať: Druhy nápojov z kávy a ich príprava
Robusta má svoju výhodu aj v cene, ktorá je nižšia. Nájdeme ju v instatntných kávach, ale primiešava sa aj do espresa. V kaviarňach sa káva pripravuje väčšinou zo zmesi odrôd arabica a robusta, lebo sa vzájomne dopĺňajú a tvoria vyváženú a komplexnú chuť. Robusta dodá rozmanitej chuti odrody arabica horkosť, krémovosť a kofeín a zároveň sa tak spoja do harmonického celku. Preto na robustu nezanevrite, ideálna je kombinácia oboch odrôd.