Síce sa hovorí, že z húb naše telo nič nemá, nakoľko prejdú tráviacim traktom bez toho, aby to bolo pre nás nejako prospešné, no ich chuť je nezameniteľná a mnohí z nás jej nedokážu odolať. Počas sezóny si mnohí z nás huby mrazia, iní zavárajú a niektorí sušia do kapustnice (kapustovej polievky). No ak ste si vypestovali hlivu ustricovú alebo ste si ju priniesli z obchodu, tak ju pridajte do raňajkovej praženice, spravte z nej hlivovú omáčku alebo práve polievku z hlivy.
Vraví sa, že hliva ustricová podporuje imunitný systém, udržuje zdravé srdce i mozog, podľa výskumov jej možno pripísať antibakteriálne účinky a vďaka vyššiemu obsahu antioxidantov je vhodná na boj proti rakovine. Tak si ju doprajte vo forme polievky.
Na hlivovú polievku potrebujeme:
- hlivu ustricovú (cca 500 g)
- 3 stredne veľké zemiaky
- 1 cibuľu
- 1 lyžicu olivového oleja
- 1 lyžičku mletej červenej papriky
- 1 lyžičku soli
- 1 a ½ l vody
- štipku čierneho korenia, majoránky, ligurčeka alebo iných sušených bylín
Mrvenička:
- 1 vajíčko
- 1 šálka polohrubej múky
Očistenú a nadrobno nakrájanú cibuľu si orestujeme na olivovom oleji doskovitá. Pridáme očistené a na menšie kocky nakrájané zemiaky a rovnako nakrájanú hlivu ustricovú. Krátko orestujeme, pridáme červenú papriku, čierne korenie, soľ a zalejeme vodou (½ l). Podľa chuti pridáme majoránku, ligurček alebo iné bylinky podľa vlastnej chuti. Necháme chvíľu podusiť – približne 10 minút. Následne zalejeme ďalším litrom vody a necháme variť ďalších 15 minút.
Medzitým si pripravíme mrveničku, a to tak, že zmiešame celé vajíčko s polohrubou múkou a vypracujeme hutné cesto. Ak by bolo cesto príliš riedke, pridáme ešte múku. Cesto nastrúhame na širšom strúhadle a pridáme do polievky. Polievku necháme variť ešte približne 5 minút, aby sa aj mrvenička uvarila. Hotovú polievku odstavíme a podávame.
Ak dávate prednosť krémovej polievke, tak namiesto mrveničky pridajte smotanu na varenie a polievku vymixujte dohladka. Podávajte s krutónikmi a čerstvou vňaťou. Dobrú chuť!