Kým vo francúzskej či stredomorských kuchyniach sú artičoky neoddeliteľnou a tradičnou súčasťou stravy, u nás až také bežné nie sú. Nejedného dozaista očaria svojim netradičným vzhľadom, keď však príde na ich prípravu, mnohí skôr tápu. Určite aj viacerí z vás s artičokami na tanieri ešte nemali tú česť.
Je to však veľká škoda, keďže ide o veľmi výživnú a zdravú zeleninu s jedinečnou chuťou. Dá sa ju pritom pripraviť na množstvo spôsobov.
Artičoky môžeme variť, dusiť, piecť, grilovať, dajú sa pridať do mnohých pokrmov. Pripravuje sa napríklad pizza s artičokami, cestovina s artičokami, vyprážané artičoky, opekané artičoky na grile i polievka či šalát s artičokami. Ak ste ich ešte nikdy nepripravovali, v dnešnom článku nájdete zopár tipov, ako na to.
Prečo jesť artičoky?
Než sa pustíme do varenie s artičokami, môžeme sa ešte pozrieť na ich vplyv na ľudské zdravie. Je mnoho dôvodov, prečo jesť artičoky a prečo ich pravidelne zaradiť do jedálnička. V prvom rade môžeme spomenúť, že ide o skutočne nízkokalorickú potravinu, ktorú je vhodné do stravy zaradiť aj pri redukcii váhy.
Stogramová porcia má len okolo 50 kcal. V artičokách v podstate nenájdeme tuk, no telu doplnia vlákninu aj bielkoviny, viaceré vitamíny skupiny B, vitamín C, horčík a ďalšie minerály. Táto zelenina je známa priaznivým vplyvom na zdravie a činnosť pečene, a to vďaka látke cynarín.
Okrem toho pozitívne vplývajú kráľovské artičoky aj na trávenie či hladinu cholesterolu, majú tiež protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Poďme sa však už pozrieť na to, čo všetko sa z nich dá pripraviť!
Odporúčame: Bravčové medailóniky s brusnicovou omáčkou – fantastická pochúťka
Zdroj: Depositphotos
Chutná artičoka – ako ju pripraviť?
1. Varené artičoky
Ako prvé je potrebné artičoky očistiť. Následne odstránime hrubé vonkajšie listy, ktoré sú na spodku pripevnené k stonke a nožnicami ostriháme tvrdé špicaté končeky listov. Potom celý vrch artičoky mierne zrežeme. Ak je stonka veľmi hrubá, väčšia a vláknitá, oškrabeme ju sčasti škrabkou na zemiaky či nožom.
Takto pripravené artičoky pokvapkáme šťavou z citróna a varíme ich v osolenej vode 30 až 40 minút. Hotové sú vtedy, keď sú mäkké a jednotlivé lupene možno zľahka odtrhávať. Podobne je možné artičoky pripraviť aj na pare.
Uvarené artičoky môžeme podávať ako prílohu k mäsu, taktiež s dipom ako občerstvenie na párty alebo s omáčkou ako hlavný chod či predjedlo.
2. Grilované artičoky
Blíži sa grilovacia sezóna a verte, že aj artičoky sa môžu stať súčasťou vašej grilovačky. Perfektne sa hodia ku grilovanému mäsu, čerstvému pečivu a rôznym dresingom. Pred samotným grilovaním je vhodné artičoky predvariť, a to buď v osolenej vode alebo na pare. Postačí im 15 až 20 minút.
Potom artičoky vertikálne rozrežeme, vyberieme prípadný chlpatý prostriedok, pokvapkáme citrónovou šťavou a potrieme olivovým olejom s pretlačeným strúčikom cesnaku, podľa chuti pridáme soľ, korenie a necháme ochladnúť. Následne ich poukladáme na gril či grilovaciu panvicu a domäkka opekáme. Postačí 5 až 7 minút. Počas grilovania otáčame. Hotové artičoky hneď podávame.
Odporúčame: RECEPT: Mrkvový šalát ideálny na grilovačku alebo ako príloha k mäsu
Zdroj: Depositphotos
3. Plnené artičoky s kuracím mäsom
Na internete nájdete množstvo receptov na plnené a zapekané artičoky, skúsiť však môžete aj tento. Pripravíme si:
- 4 až 5 artičok,
- 2 cibule,
- 200 g kuracieho mäsa,
- 100 g kyslej smotany,
- olej,
- soľ, korenie,
- petržlenovú vňať,
- muškátový orech a pažítku.
Ako prvé si artičoky očistíme, nezabudneme ich pokvapkať citrónovou šťavou, aby nám nezhnedli. Povaríme ich v osolenej vode asi 10 minút.
Kým sa varia, pripravíme si plnku. Na oleji si opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme na kúsky pokrájané mäso a smotanu. Dochutíme soľou, korením, muškátovým orieškom a trochou pažítky a petržlenovej vňate.
Predvarené artičoky opatrne vydlabeme, odstránime zvnútra jemné páperie. Potom plnkou artičoky naplníme a poukladáme ich do vymastenej zapekacej misky. Podľa chuti môžeme posypať nastrúhaným syrom. Pečieme domäkka pri teplote 180 °C. Podávame so zemiakmi, zeleninovým šalátom či bagetkou.
Odporúčame: Zemiakové ruže so slaninkou – originálna príloha, ktorá nadchne tvojich hostí
Zdroj: Depositphotos
4. Artičokový krém – krémová artičoková polievka
Z artičok sa dá pripraviť aj polievka. Potrebovať budeme:
- 400 až 500 g artičok,
- 200 g zemiakov,
- 2 menšie cibule,
- 1 strúčik cesnaku,
- 100 ml smotany na varenie,
- 1 l vody (alebo vývaru),
- olej,
- soľ, korenie,
- prípadne obľúbené bylinky či koreniny.
V hrnci si na oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu a pretlačený cesnak, pridáme na kocky nakrájané zemiaky a chvíľu opekáme. Potom pridáme aj nakrájané artičoky a pod pokrievkou zopár minút dusíme. Následne zalejme vodou či vývarom a na miernom ohni varíme asi 30 až 40 minút.
Zemiaky aj artičoky musia zmäknúť. Potom polievku dôkladne vymixujeme ponorným mixérom. Je vhodné ju následne i scediť, aby sme sa zbavili prípadných vlákien z artičok. K scedenému krému pridáme smotanu a dochutíme soľou, korením a bylinkami. Krátko povaríme a môžeme podávať.
Odporúčame: Ako si vyrobiť bujónové kocky? Tento domáci kurací bujón si zamiluješ!
Zdroj: Depositphotos
5. Artičoková nátierka
Nakoniec môžete vyskúšať aj nátierku z artičok. Zvyčajne sa používajú artičoky v náleve, vyskúšať však môžete aj nátierku z domäkka uvarených artičok. Potrebovať budeme:
- 150 g artičok,
- 3 až 4 vajíčka,
- 2 PL kapár (voliteľné),
- 3 až 4 PL majonézy,
- soľ a korenie na dochutenie.
Ako prvé si artičoky vymixujeme na hladkú konzistenciu, pridáme natvrdo uvarené vajcia a ešte zľahka pomixujeme. Pridáme majonézu a posekané kapary, dochutíme soľou a korením. Podávame s čerstvým pečivom alebo ako dip k tortilla chipsom.
6. Pečené artičoky s parmezánom
- 2 celé artičoky
- 4 strúčiky cesnaku
- 4 lyžice olivového oleja
- 2 lyžice citrónovej šťavy
- 1/4 šálky strúhaného parmezánu
- soľ a čerstvo mleté čierne korenie
- niekoľko vetvičiek čerstvého tymianu alebo rozmarínu
Postup: Predhrejeme rúru na 200 °C. Najprv odrežeme asi 1 cm z vrcholu každej artičoky a odstrihneme aj spodnú časť stonky. Odstránime tvrdé vonkajšie listy okolo spodnej časti artičoky. Artičoky pozdĺžne rozrežeme a pomocou lyžičky odstránime a vyhodíme srdce a vnútorné bodliaky. Potrieme rezné plochy citrónovou šťavou, aby sa nezoxidovali.
Do štrbín medzi listy vložíme plátky cesnaku. Posypeme vnútro olivovým olejom, soľou, čiernym korením a pridáme vetvičky čerstvého tymianu alebo rozmarínu. Polovice artičok umiestnime stranou nadol na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme v predhriatej rúre približne 25-35 minút alebo kým nebudú artičoky mäkké a listy sa ľahko neodtrhnú.
Potom otočíme artičoky rezanou stranou nahor a posypeme vrch strúhaným parmezánom. Vrátime do rúry a pečieme ďalších 5-10 minút, alebo kým parmezán nezačne bublať a nezhnedne. Podávame teplé, s ďalšou citrónovou šťavou.
7. Artičoky v náleve
- 200 g artičok
- 1 PL soli
- 1 l vody
- 1 KL kyseliny citrónovej
- 1 PL citrónovej šťavy
Postup: Artičoky nakrájame, nasolíme a dáme do pohárov na zaváranie. V hrnci dáme variť vodu, pridáme kyselinu citrónovú aj citrónovú šťavu. Privedieme k varu a zalejeme artičoky. Poháre uzavrieme a sterilizujeme 20 minút pri teplote 90 °C.
Článok aktualizovaný 12.3.2024
Zdroj úvodnej foto: Shutterstock®