O jedinečných liečivých účinkoch cesnaku počul už asi každý. Vedeli o nich predsa už naše staré mamy. Ľudové liečiteľstvo v mnohých kútoch sveta naňho skrátka nedá dopustiť. Za mnoho svojich účinkov vďačí aj alicínu, ktorý je považovaný za prírodné antivirotikum aj antibiotikum. Obsahuje, samozrejme, množstvo ďalších účinných látok, napríklad vitamíny skupiny B, vitamín C aj viaceré minerály. Cesnak má pozitívny vplyv na našu imunitu, trávenie, krvný tlak, hladinu cukru v krvi i pokožku. Bojuje proti baktériám, zápalom aj účinkom škodlivých voľných radikálov.
Pravidelná konzumácia cesnaku sa skutočne vyplatí, no pikantná a ostrá chuť aj výrazná aróma tejto zeleniny mnohých skôr odradia. Cesnak pritom podľa ľudových múdrostí smrdí práve preto, aby odohnal od človeka démonov a zlých duchov. Ako si ho teda dopriať tak, aby sme si aj pochutili? Skvelá je dozaista chutná polievočka, no skúsiť môžete aj nakladaný cesnak. Ochutnali ste však už niekedy aj pečený cesnak? Ide o zdravú bombu, ktorá už do 24 hodín dokáže s telom nevídané veci. Ako si ho pripraviť a aké má účinky?
Pozri aj: RECEPT: Lahodné mrkvové šatôčky plnené jahodovým džemom
Aké sú účinky pečeného cesnaku?
Ako prvé po skonzumovaní pečeného cesnaku začína telo z neho získavať všetky živiny a nenahraditeľné látky aj vstrebávať energiu, a to už počas prvej hodiny. Kedže je bohatým zdrojom antioxidantov, podporí boj proti škodlivým radikálom. Taktiež je v nasledujúcich hodinách podporená činnosť metabolizmu a zároveň sa telo ľahšie zbavuje uloženého tuku aj nadbytočných tekutín. Do krvi sa dôležité účinné látky, ktoré cesnak obsahuje, dostávajú po 6 až 8 hodinách od konzumácie pečeného cesnaku, pričom sa prejavujú antibakteriálne účinky.
Následne nastáva proces hĺbkového čistenia, a to až do 24 hodín po strávení pečeného cesnaku. Takáto pochúťka následne priaznivo vplýva napríklad na hladinu cholesterolu a stav ciev. Samozrejme, podporená je obranyschopnosť a funkcia imunitného systému. Kedže z pečeného cesnaku získame aj dostatok energie, potlačená je únava. Túto lahôdku by si tiež mali pravidelne dopriať jedinci, ktorých trápi vysoký krvný tlak. Vhodný je aj pri redukcii váhy či problémoch so žalúdkom.
Odporúčame: RECEPT: Hrnčeková bublanina bez mlieka – lepšiu si ešte nejedla!
Ako si ho pripraviť?
Ak nemáte radi výraznú chuť a arómu cesnaku, určite vyskúšajte jeho pečenú verziu. Takto môžete dobre zužitkovať jeho jedinečné účinky a navyše ulahodíte chuťovým pohárikom. Pečený cesnak totiž sčasti stráca svoju pikantnosť. Je skôr mierne sladkastý až orieškový. Ako si ho teda urobiť? Pripravte si niekoľko celých hlavičiek cesnaku a mierne im zrežte vrchnú časť. Zhora by mali byť vidieť jednotlivé strúčiky.
Hlavičky následne potrite olivovým olejom a poriadne ich zabaľte do alobalu. Takto si pripravte niekoľko balíčkov, uložte ich na plech a dajte piecť do rúry na asi 35 až 45 minút pri teplote do 200 °C. Po upečení ich rozbaľte a nechajte vychladnúť. Cesnak by mal byť zlatohnedý a jeho konzistencia skoro tekutá.
Skúste aj nátierku z pečeného cesnaku
Upečený cesnak môžete priamo vyjedať lyžičkou alebo natrieť na kúsok opečenej bagety. Taktiež ho môžete využiť pri príprave rozličných pokrmov, či už polievok, cestovín alebo omáčok. Skvelo sa však hodí aj do domácich nátierok. A práve tip na nátierku z pečeného cesnaku máme pre vás aj my. Budeme na ňu potrebovať 3 hlavičky pečeného cesnaku, 100 g čerstvého roztierateľného syru (žervé alebo lučina a podobne), soľ, korenie, olivový olej a podľa chuti sušený tymián.
Ochladnuté upečené strúčiky cesnaku vytlačíme zo šupky. V miske ich roztlačíme, pridáme čerstvý syr a dochutíme soľou, korením, trochou olivového oleja a prípadne bylinkami. Poriadne vymiešame a môžeme podávať. Táto nátierka skvelo chutí s opečenými bagetkami aj čerstvým chrumkavým pečivom.